REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mercedes W210: wymiana oleju silnikowego, jednostki Diesla

Robert Kuśpiel
Regularna wymiana oleju silnikowego w jednostce wysokoprężnej jest bardzo ważna. fot. Mercedes
Regularna wymiana oleju silnikowego w jednostce wysokoprężnej jest bardzo ważna. fot. Mercedes

REKLAMA

REKLAMA

Regularna wymiana oleju silnikowego w jednostce wysokoprężnej jest bardzo ważna. W poradniku tym znajduje się opis krok po kroku jak wykonać taką wymianę w Mercedesie W210.

Model Mercedesa - W210 można podzielić na dwie grupy. Pierwsza są to auta produkowane do lutego 1997 a druga to samochody od marca 1997. W przypadku tej pierwszej przegląd wykonujemy raz na 12 miesięcy lub co 15 000 kilometrów. Modele z drugiej grupy są wyposażone w system aktywnej obsługi ASSYST (Active Sernice System). Wszelkie terminy przeglądów są pokazywane na wyświetlaczu informacyjnym. Pierwsza informacja o przeglądzie pojawia się na około 3000 kilometrów przed terminem. My zalecamy wykonywać wszelkie serwisy co roku o tej samej porze lub co 15 000 kilometrów, dotyczy to także wymiany oleju.

REKLAMA

Do wymiany zalecamy taki sam olej jaki był wcześniej. Zbyt częste zmiany oleju mogą doprowadzić do uszkodzenia silnika oraz uniemożliwią nam ocenę stanu silnika podczas eksploatacji z racji zastosowania innego oleju. Zaczynamy od skompletowania wszystkich materiałów eksploatacyjnych oraz niezbędnych narzędzi.

Zobacz też: Mercedes W210: kontrola ciśnienia sprężania w silniku wysokoprężnym

  • Podnośnik samochodowy (ewentualnie kanał lub platforma warsztatowa)
  • Zestaw kluczy nasadowych
  • Puste naczynie na olej
  • Odpowiednia ilość oleju
  • Pierścień uszczelniający korka spustowego
  • Nowy filtr oleju

Poniżej znajduje się zestawienie wszystkich silników oraz ilość oleju potrzebna do wymiany

Zobacz też: Mercedes W210: wymiana filtrów paliwa i powietrza w silniku Diesla

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Silnik               kod silnika                   ilość oleju

2.2                   611.960                      6.5

2.2                   611.961                      6

2.2                   604.910                      6

2.7                   612.961                      7

2.9                   602.982                      7

3.0                   606.912                      7

3.0                   606.962                      8

3.2                   613.961                      7.5

Przystępujemy do wymiany, na początku należy bardzo dobrze rozgrzać silnik. W tym celu udajemy się na jazdę próbną. Kontynuujemy ją do momentu aż wskazówka temperatury cieczy chłodzącej znajdzie się w zakresie normalnej temperatury pracy. Jeżeli olej nie będzie dostatecznie rozgrzany to nie będziemy w stanie zlać większości zanieczyszczeń. W jednostkach 611, 612 i 613 demontujemy górną osłonę silnika.

Zobacz też: Mercedes W210: naprawa modułu zasilania

REKLAMA

W silniku 604 odkręcamy pokrywę filtru oleju. Wykonujemy to za pomocą klucza nasadowego 36. Jednostka 611 wymaga specjalnego klucza do filtrów oraz klucza nasadowego 37. Klucz do filtrów jest do kupienia za około 20 złotych. Wyjmujemy pokrywę filtru oleju razem z wkładem. W tym momencie unosimy samochód. Jeśli mamy do dyspozycji kanał lub platformę warsztatową to warto z niej skorzystać. Praca z wykorzystaniem lewarka i „kobyłek” zajmie nam więcej czasu. Oczywiście pamiętamy o stosowaniu się do zasad bezpieczeństwa.

Demontujemy dolną osłonę silnika i podstawiamy pod korek spustowy puste naczynie o odpowiedniej pojemności. Teraz odkręcamy korek spustowy z miski olejowej i czekamy aż spłynie. Jeśli zauważymy dużą ilość metalowych opiłków to może to świadczyć o usterce silnika, którą należy jak najszybciej wyeliminować. Pamiętajmy, że po takiej naprawie należy dokładnie oczyścić wszystkie kanały z metalowych opiłków oraz wymienić chłodnicę oleju (opcjonalnie).

Zobacz też: Dorabianie kluczyka nie w autoryzowanym serwisie – wady zalety, na co uważać?

Następnie zakręcamy korek spustowy używając nowego pierścienia uszczelniającego. Opuszczamy samochód i wymieniamy pierścień uszczelniający przy filtrze oleju. Montujemy nowy wkład w pokrywę i dokręcamy ją. Przechodzimy do wlewania oleju silnikowego. Odkręcamy korek wlewowy i wlewamy około ¾ nominalnej objętości. Uruchamiamy silnik i po dwóch minutach sprawdzamy jaki jest stan na bagnecie pomiarowym. Jeżeli jest zbyt mało to różnicę uzupełniamy.

Sprawdzamy czy nie ma żadnych wycieków i udajemy się na jazdę próbna. Po powrocie wyłączamy silnik i czekamy około 4 minut aż cały olej spłynie do miski. Jeżeli nadal jest zbyt mało to dolewamy odpowiednią ilość. Pamiętajmy, że zbyt wysoki poziom oleju (ponad górną granicę) nie jest dobry dla silnika. Jeżeli nie zauważyliśmy żadnych wycieków to możemy przejść do montażu osłon.

Zobacz też: Jak przeprowadzić własnoręcznie inspekcję stanu technicznego auta?

Zalecamy kontrolować stan oleju przez kilka najbliższych dni. Jeśli zobaczymy wyraźny ubytek przy braku jakiegokolwiek wycieku możemy być pewni, że nasz silnik jest uszkodzony. Spalanie, ubytki oleju silnikowego w dużych ilościach nie jest zjawiskiem normalnym.

Zużyty olej i filtry oddajemy do punktu utylizacji. Nie należy wyrzucać takich odpadów w dowolne miejsca.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA