REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Omega B/B FL: kontrola manualnej skrzyni biegów

Robert Kuśpiel
Kontrolę skrzyni biegów przeprowadzamy co roku
Kontrolę skrzyni biegów przeprowadzamy co roku
moto.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

Regularne kontrole skrzyni biegów zapewniają przekładni poprawną pracę. W poradniku tym sprawdzimy szczelność i poziom oleju w namulanej skrzyni biegów w modelu Omega B i B FL.

Kontrolę skrzyni biegów przeprowadzamy co roku. Nie zalecamy wydłużać tego okresu tym bardziej, że jest to praca niewymagająca zbyt dużego wkładu a będziemy spokojni, że stan naszej skrzyni jest prawidłowy. Poważna awaria przekładni na pewno zatrzyma nasz samochód. W poradniku tym przyjrzymy się dokładnie przekładni manualnej jak i automatycznej.

REKLAMA

Zobacz też: Opel Omega B/B FL: demontaż półosi

REKLAMA

Zaczynamy od skrzynki manualnej. Jakiekolwiek wycieki bywają trudne do zlokalizowania z racji lokalizacji przekładni. Na samym początku zaczniemy od sprawdzenia miejsc gdzie najczęściej mogą się pojawić. Do tego będzie nam potrzebny kanał lub tradycyjny podnośnik i dwie „kobyłki”. Najwygodniejsze są dwie pierwsze opcje, jednak jak wiadomo nie każdy ma dostęp do takiego miejsca.

Wjeżdżamy na kanał lub unosimy samochód i przystępujemy do oględzin. Pierwsze miejsce to połączenie kadłuba silnika ze skrzynią biegów. Kolejne miejsca to korek wlewowo - kontrolny oleju oraz miejsce połączenia półosi ze skrzynią biegów. W celu dokładnego sprawdzenia musimy umyć obudowę skrzynki środkiem do mycia na zimno. Wszystkie połączenia należy posypać kredą i udać się na jazdę próbną.

Zobacz też: Dobra żarówka, czyli jaka? Poradnik

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prowadzimy ją do momentu aż olej będzie dostatecznie rzadki. Najlepiej około 30km. Unosimy samochód i oglądamy wszystkie miejsca gdzie jest naniesiona kreda. Przechodzimy do sprawdzenia poziomu oleju w skrzyni biegów. Należy to wykonywać, co 20 000 razem z przedstawionym wyżej sprawdzeniem szczelności. Bardzo ważne jest, żeby samochód był równo uniesiony.

REKLAMA

Do wykonania pomiaru będzie nam potrzebny specjalny przyrząd w kształcie litery L. Dłuższe ramię powinno mieć długość około 20cm, natomiast krótsze około 2cm. Teraz odkręcamy korek wlewowy skrzyni biegów. Umiejscowiony jest na obudowie po prawej stronie, stojąc przodem do kierunku jazdy. Warto mieć przy sobie kilka czystych szmatek i puste naczynie do zebrania oleju.

Jeżeli podczas wykręcania korka olej będzie intensywnie wypływał to świadczy to o zbyt wysokim poziomie. Może się to przekładać na trudności z działaniem skrzyni biegów. Wkładamy wcześniej skonstruowany przyrząd pomiarowy w otwór po korku. Prawidłowy stan jest wtedy, gdy poziom jest 9mm poniżej krawędzi otworu. W przypadku kiedy jest niewystarczająca ilość oleju należy uzupełnić braki.

Wykonujemy to poprzez ten sam otwór. Do wykonania tej pracy będzie potrzebny gumowy wężyk. Podczas wykonywania dolewki należy robić to ostrożnie i w małych ilościach. Olej przekładniowy jest gęsty i nie spływa od razu. Zaleca się stosowanie tego samego oleju. Wymieszanie dwóch różnych olejów może doprowadzić do nieprawidłowej pracy przekładni lub wycieków. Pojemność skrzyni biegów to około 1.2 litra. Zakręcamy korek kontrolny i opuszczamy auto.

Zobacz też: Jak działa dyfuzor?

Wymiana oleju w przekładni manualnej nie jest konieczna. Jednak zdarzają się sytuacje kiedy jest to wymagane. Jeżeli zauważymy, że każdy bieg włącza się z oporem i czuć jak dźwignia się zacina, jest to pierwszy znak o konieczności zmiany oleju. Nie radzimy czekać z wymianą. Dalsza eksploatacja może doprowadzić do całkowitego uszkodzenia skrzyni biegów lub jej elementów.

W celu wymiany najpierw należy przepłukać skrzynię. Odkręcamy korek spustowy znajdujący się w na dole obudowy skrzyni biegów i spuszczamy olej do pustego naczynia. Przed wykonaniem tej czynności zalecamy rozgrzać skrzynię biegów do temperatury roboczej. Należy uważać, gdyż istnieje ryzyko poparzeń. Przekładnie napełniamy nowym olejem.

Polecamy oryginalny GM. Olej wlewamy powoli. Zalewamy skrzynię do dolnej krawędzi otworu. Udajemy się na jazdę próbną, najlepiej pokonać około 30kilometrów, żeby olej dokładnie rozprowadził się po całej skrzyni. Po powrocie spuszczamy olej do naczynia i przy okazji kontrolujemy czy nie pojawiły się wycieki. Jeśli ich nie ma to napełniamy ponownie przekładnie. Tym razem należy przestrzegać, żeby poziom był 9mm poniżej dolnej krawędzi otworu.

Zobacz też: Opel Omega B/B FL: wymiana żarówek

Zakręcamy korek i udajemy się na jazdę próbną. Powinniśmy poczuć różnicę w pracy przekładni. Dźwignia powinna pracować płynnie i bez zacinania. Zużyty olej oddajemy do punktu utylizacji. Nie można go wyrzucać do normalnych odpadów lub wylewać w dowolne miejsce. Do wykonania całej pracy wystarczy nam około 3 litrów oleju.

Radzimy nie pomijać płukania skrzyni biegów. Warto zużyć więcej oleju i mieć pewność, że wymiana została przeprowadzona poprawnie.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża TSL w 2025 r. - najważniejsze trendy. Transformacja cyfrowa, regionalizacja łańcuchów dostaw, restrukturyzacja

W 2025 r. spodziewane jest ożywienie polskiej gospodarki. Według prognoz PKB wzrośnie do 3,7 proc. wobec 3,1 proc. w 2024 roku. – Aby wykorzystać prognozowane przyspieszenie firmy muszą wziąć pod uwagę trendy, które będą kształtować sektor transportu, spedycji i logistyki w 2025 roku, jednocześnie zmieniając oblicze całej branży – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

Szajka złodziei samochodów rozbita. Łącznie odzyskano 19 pojazdów

Policjanci z Małopolski zatrzymali dwie osoby, które zajmowały się kradzieżą samochodów w województwach małopolskim, podkarpackim i śląskim. W wyniku ich działań odzyskano 19 pojazdów warte około 2 milionów złotych, a także skradzione części samochodowe.

Paraliż na ulicach miast? Samorządowe pułapki planistyczne

Korki w polskich miastach: infrastruktura niedostosowana do potrzeb, uleganie aktywistom miejskim, likwidacja miejsc parkingowych i zwężanie ulic. Czy buspasy są dobrym rozwiązaniem? Samorządowe pułapki planistyczne.

KGP: 99 601 interwencji, 286 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 601 interwencji. Byli wzywani do 286 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA