REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

BMW seria 3 E46: wymiana świec zapłonowych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Robert Kuśpiel
Wymiana świec zapłonowych w BMW serii 3 E46.
Wymiana świec zapłonowych w BMW serii 3 E46.

REKLAMA

REKLAMA

Regularna wymiana świec zapłonowych w BMW 3 E46 jest ważna. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić świece zapłonowe we wszystkich modelach BMW E46.

Producent zaleca wymianę co drugi przegląd dlatego możemy uznać, że wymianę świec przeprowadzamy co dwa lata. Wymiana nie jest zbyt obciążająca dla naszego budżetu. Największy wydatek to zakup świec. W zależności od ilości i ich producenta uwarunkowana jest cena. Ogólnie musimy być przygotowani na wydatek minimum 100 złotych. Do przeprowadzenia całej operacji będą nam potrzebne następujące narzędzia:

REKLAMA

  • Od 4 do 6 świec w zależności od wersji silnikowej
  • Klucz do świec
  • Sprężone powietrze lub odkurzacz
  • Szczypce
  • Opcjonalnie podstawowe klucze

Zobacz też: BMW seria 3 E46: kontrola skrzyni biegów

Podczas tej wymiany oprócz prawidłowego wykonania ważny jest również prawidłowy dobór świec. Udając się do sklepu motoryzacyjnego lub dokonując zakupów poprzez Internet zalecamy podać sprzedawcy dane naszego auta. Bardzo ważny jest rok, rodzaj silnika, kod silnika ewentualnie dodatkowo numer nadwozia. Tylko prawidłowo dobrane świece zagwarantują poprawną pracę naszemu silnikowi.

W poradniku tym przedstawimy 3 grupy silnikowe. W każdej z nich zostanie dokładnie opisany cały proces wymiany świec.

Silnik M43TU

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: BMW seria 3 E46: wymiana filtru paliwa w silniku Diesla

REKLAMA

Zaczynamy od silnika, który występował w modelach 316i i 318i od kwietnia 1998 roku. Na początku drobna uwaga odnośnie samej wymiany świec. Zalecamy ją przeprowadzić kiedy silnik jest stosunkowo zimny i możemy go dotknąć ręką nie narażając naszego ciała na jakiekolwiek poparzenia. Wykręcanie świec przy rozgrzanym silniku może doprowadzić do uszkodzenia gwintu.

Na początku wyłączamy zapłon i otwieramy przednią maskę. Teraz ściągamy nasadki ze świec. Pamiętajmy, żeby nie ciągnąć za przewody. Chwytamy za same końcówki i ciągniemy pionowo do góry. Czyścimy okolice świec za pomocą sprężonego powietrza. Jeżeli nie mamy dostępu do kompresora możemy wykorzystać zwyczajny odkurzacz. On również spowoduje usunięcie zanieczyszczeń. Nie można dopuścić do wprowadzenia ich do otworu po wykręceniu świecy.

Świece wykręcamy za pomocą klucza. Zwracajmy szczególną uwagę, żeby go prosto prowadzić. Nie może być ustawiony pod żadnym kątem do świecy. Jeżeli tak się stanie może dojść do pęknięcia świecy. Po wykręceniu jej sprawdzamy w jakim jest stanie, jeśli jest w oleju to może świadczyć o nieprawidłowej pracy silnika wywołanej przerwami w pracy świecy lub zużyciem pierścieni.

Teraz wkręcamy nowe świece ręcznie do momentu aż dotkną głowicy. Moment dokręcania to 30Nm. W przypadku braku klucza dynamometrycznego robimy to na wyczucie. Najlepiej dokręcić je o ¼ obrotu Pozostaje nam wpiąć wszystkie nasadki na świece. Pamiętajmy, żeby nie pomylić kolejności podłączenia.

Zobacz też: BMW seria 3 E46: wymiana oleju silnikowego

Silniki N40, N42, N45, N46

REKLAMA

Opis ten odnosi się do modeli 316i i 318i od czerwca 2001. Pozostałe wersje silnikowe pokrywają się z wyżej opisaną wersją M43TU. Pierwszy krok jaki musimy wykonać to demontaż filtru przeciwpyłkowego. W tym celu obracamy zamknięcia po bokach przy podszybiu i wyjmujemy pokrywę ciągnąc ją do przodu. Teraz możemy swobodnie wyjąć wkład filtru kabinowego.

Kiedy mamy go na zewnątrz auto to przechodzimy do wymontowania komory powietrza. Znajduje się ona przed filtrem przeciwpyłowym. Na początku odpinamy przewody elektryczne znajdujące się przy jej dolnej części. Pozostało nam odkręcić 4 śruby i możemy demontować dolny fragment komory. Teraz odkręcamy pokrywę (w kształcie kwadratu z zaokrąglonymi rogami) i odchylamy ją. Następnie ściskamy widoczny pierścień z boków i wyjmujemy go.

W tym momencie możemy wyjąć do góry osłonę cewek zapłonowych z gumowych osadzeń. Pozostaje nam odłączyć złącze od cewki zapłonowej. Możemy teraz swobodnie wyjąć cewkę. W taki sposób postępujemy z tymi co pozostały. Odkręcamy świece zapłonowe i oceniamy ich stan jak to zostało przedstawione w powyższym opisie silnika M43TU. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Moment dokręcania pozostaje taki sam 30Nm. Alternatywa metoda (bez klucza dynamometrycznego) również jest taka sama.

Zobacz też: BMW seria 3 E46: wymiana filtru paliwa w silniku Diesla

Silniki M52TU i M54

Chodzi tutaj o modele 320i, 323i, 325i, 330i. W pozostałych modelach postępujemy identycznie jak w silniki M43TU. Pierwszy krok jaki musimy wykonać to demontaż filtru przeciwpyłkowego. W tym celu obracamy zamknięcia po bokach przy podszybiu i wyjmujemy pokrywę ciągnąc ją do przodu. Teraz możemy swobodnie wyjąć wkład filtru kabinowego.

Kiedy mamy go na zewnątrz auto to przechodzimy do wymontowania komory powietrza. Znajduje się ona przed filtrem przeciwpyłowym. Na początku odpinamy przewody elektryczne znajdujące się przy jej dolnej części. Pozostało nam odkręcić 4 śruby i możemy demontować dolny fragment komory. Następnie zdejmujemy pokrywę od wlewu oleju. Teraz wyjmujemy osłony śrub mocujących i wykręcamy znajdujące się pod nimi śruby pokrywy głowicy cylindrów.

Kolejnym krokiem jest odłączenie złącze od każdej cewki zapłonowej i wykręcamy śrubę, która ją mocuję. Wyjmujemy je i mamy dostęp do świec. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Pamiętajmy o zamocowaniu wszystkich elementów.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 112 965 interwencji, 419 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 112 965 interwencji. Byli wzywani do 419 wypadków drogowych.

1500 zł mandatu i 10 punktów karnych za stłuczkę? Jak tego uniknąć? Wystarczy smartfon z aplikacją mObywatel

Kolizja na drodze to stres, mandaty, punkty karne i długie czekanie na patrol. Na szczęście już niedługo w niektórych przypadkach będzie można tego wszystkiego uniknąć. Legalnie, szybko i bez papierologii. Sprawdź, co się zmieni i jak wkrótce będziesz mógł oszczędzić nawet 1500 zł.

Taniej na stacjach! Już w przyszłym tygodniu kierowcy zatankują wyraźnie taniej – znamy nowe ceny paliw

Nadchodzą spadki cen paliw, które wielu kierowców przyjmie z ulgą. Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują wyraźne obniżki cen benzyny 95-oktanowej oraz autogazu, które pojawią się już w nadchodzącym tygodniu. Dobra wiadomość dla wszystkich wybierających się w wakacyjne podróże – będzie taniej przy dystrybutorze.

Prawie ⅓ osób sprzedających używane samochody spotkała się z próbą oszustwa. Na co zwracać uwagę i jak się chronić przed nieuczciwymi praktykami?

Rynek sprzedaży samochodów używanych coraz częściej staje się polem działania oszustów, którzy wykorzystują zaufanie czy determinację sprzedających. Z raportu CARFAX wynika, że w Polsce aż 30 proc. sprzedawców zetknęło się z podejrzanymi zachowaniami, jak próba skopiowania dokumentów pojazdu, czy z kradzieżą samochodu. By zminimalizować prawdopodobieństwo strat, warto stosować odpowiednie środki ostrożności i zasadę ograniczonego zaufania wobec potencjalnych klientów.

REKLAMA

Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

REKLAMA

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

KGP: 122 159 interwencji, 550 wypadków drogowych, 37 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 159 interwencji. Byli wzywani do 550 wypadków drogowych.

REKLAMA