Ford Focus MK1: kontrola skrzyni biegów i półosi napędowych
REKLAMA
REKLAMA
Zaczynamy od sprawdzenia osłon gumowych przegubów półosi. Pierwszy krok, jaki wykonamy, to podniesienie naszego Forda Focusa Mk1 oraz prawidłowe zabezpieczenie. Można to zrobić za pomocą platformy warsztatowej, standardowego podnośnika wraz z kobyłkami lub korzystamy z kanału. Do przeprowadzenia prawidłowej kontroli będzie nam potrzebna dobra lampa lub mocna latarka.
REKLAMA
Zobacz też: Ford Focus MK1: wymiana świec żarowych. Krok po kroku
REKLAMA
Sprawdzamy, czy guma osłony półosi napędowych nie jest popękana. Szukamy ewentualnych śladów smaru na osłonach półosi. W przypadku znalezienia uszkodzenia należy jak najszybciej dokonać wymiany. Wszelkie zabrudzenia przegubu znacznie skracają jego sprawność. Jeżeli jest słyszalne stukanie na zakrętach podczas jazdy, najprawdopodobniej nasz przegub kwalifikuje się do wymiany. W większości przypadków dodanie smaru nic już nie pomoże.
Teraz przechodzimy do sprawdzenia szczelności skrzyni biegów. Jest kilka miejsc, które możemy podejrzewać o wycieki. Przede wszystkim miejsce łączenia silnika ze skrzynią biegów, korek wlewu oleju, półosie w miejscu łączenia ze skrzynią.
Na początku myjemy obudowę skrzyni biegów, posypujemy kredą miejsca podejrzane o nieszczelność, opuszczamy samochód i udajemy się na jazdę próbną. Duże wycieki będą widoczne bez użycia kredy. Po przejechaniu ok. 30km wracamy, unosimy auto i sprawdzamy czy są widoczne jakieś ślady. W przypadku braku wycieków sprawdzamy poziom oleju w przekładni.
Powyższy opis tyczy się kontroli skrzyni automatycznej jak i manualnej. Chcąc sprawdzić stan oleju w automacie musimy postępować zgodnie z poniższą instrukcją. Pamiętajmy, aby olej w skrzyni był odpowiednio rozgrzany.
Zobacz też: Ford Focus MK1: jak krok po kroku przeprowadzić montaż białych zegarów?
REKLAMA
W przypadku skrzyni manualnej Ford nie przewiduje wymiany oleju. Jest on przewidziana do końca jej eksploatacji. Oczywiście, jeśli nie występują ubytki. Prawidłowy stan oleju w skrzyni manualnej IB5 w Fordzie Focusie Mk1 powinien być 10 – 15mm poniżej otworu wlewowego. Natomiast w skrzyni MTX-75 poniżej 5mm. Przechodzimy do sprawdzenia oleju w automatycznej skrzyni biegów.
Ustawiamy Forda Focusa Mk1 na równej powierzchni i pozostawiamy go na biegu jałowym przez ok. 2 minuty. Zaciągamy hamulec awaryjny i przystępujemy do kontroli. Wszystko wykonujemy na pracującym silniku. Wyjmujemy bagnet i odczytujemy stan. Poziom oleju powinien znajdować się obok znaku „Max” na wskaźniku. Do przecierania bagnetu używamy szmatek, które nie pozostawiają żadnych włókien. W przypadku konieczności uzupełnienia poziomu oleju pamiętamy, aby użyć tego samego rodzaju ATF. Różnica między oznaczeniem „MIN” a „Max” to 0.4L.
REKLAMA
REKLAMA