Nissan Primera P10/P11: kontrola hamulców
![Kontrola hamulców w Nissanie Primera P10/P11.](https://webp-konwerter.incdn.pl/eyJmIjoiaHR0cHM6Ly9nMTAu/aW5mb3IucGwvcC9fZmlsZXMv/MTAxMDAwL2NsaXBib2FyZDAz/XzY3MzU4LmpwZyIsInciOjc3MX0.jpg)
REKLAMA
REKLAMA
Kontrolę hamulców w Nissanie Primera P10/P11 należy wykonać, co 15 000 kilometrów o ile nie dokonamy w międzyczasie wymiany któregoś z elementów eksploatacyjnych układu hamulcowego. Zaczynamy od sprawdzenia klocków na przedniej osi. Zaciągamy hamulec ręczny i unosimy przód auta. Podkładamy kobyłki i zdejmujemy koła. Jeżeli stwierdzimy nadmierne zużycie klocków lub ich wysokość będzie bardzo mała należy wymienić z każdej strony.
REKLAMA
Chcąc przeprowadzić dokładne sprawdzenie należałoby zdjąć klocki hamulcowe i dokładnie je oczyścić razem z zaciskami. Taka decyzja pozwoli nam na dokładne sprawdzenie działania zacisku oraz sprawdzenie tarcz hamulcowych. Zakładamy ponownie koła i opuszczamy samochód. Możemy teraz przejść do tylnych hamulców. Wkładamy pod przód auta kliny i unosimy tył auta a następnie opieramy na kobyłkach.
Zobacz też: Jak wyeliminować "piszczenie" hamulców?
REKLAMA
Kontrolę wykonujemy tak samo jak w przypadku przednich klocków. W przypadku hamulca bębnowego wymagane jest zdjęcie bębna. Na koniec warto sprawdzić i ewentualnie wyregulować hamulec ręczny. Wbrew pozorom nie jest to nic trudnego. Tylne hamulce są samo-regulacyjne, jedynie linki wymagają regularnego ustawienia. Ręczny powinien być na tyle sprawny, żeby zatrzymać auto stojące na stromym wzniesieniu.
Wszelkie nieprawidłowości w działaniu powinny być natychmiast wyeliminowane. Sprawdzenie działania ręcznego najlepiej wykonać po kontroli tylnych klocków – mamy wtedy uniesiony tył auta. Zwalniamy go i staramy się obrócić tylnymi kołami. Delikatny opór jest dopuszczalny, jednak powinny się obracać bez użycia dużej siły.
Zobacz też: Jak oszczędzać hamulce?
W wersji z tylnymi hamulcami tarczowymi warto sprawdzić czy dźwignia ręcznego na zaciskach po powrocie opiera się o śruby oporowe (hamulec ręczny całkowicie spuszczony). Najlepiej sprawdzić to przy zdjętych kołach. Zaciągamy hamulec ręczny i liczymy kliknięcia potrzebne do całkowitego zaciągnięcia ręcznego. Powinny mieścić się w zakresie od 6 do 8 w innym przypadku potrzebna jest regulacja.
Nakrętka regulująca znajduje się pod dźwignią ręcznego, aby się do niej dostać potrzebny jest demontaż tunelu. Obracamy ją stopniowo i sprawdzamy ponownie liczbę kliknięć. Na koniec sprawdzamy czy lampka sygnalizująca zaciągnięcie ręcznego prawidłowo się zaświeca. W przeciwnym wypadku należy podgiąć wspornik przełącznika. Po zakończeniu zakładamy tylne koła i wykonujemy test hamulca ręcznego.
REKLAMA
REKLAMA