REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przygotowanie samochodu na wiosnę

Krzysztof Jurczyk
Pasjonat motoryzacji
Dokładne umycie nadwozia i podwozia samochodu pozwoli usunąć sól i brud zalegający w szczelinach pojazdu. Fot. Fotolia
Dokładne umycie nadwozia i podwozia samochodu pozwoli usunąć sól i brud zalegający w szczelinach pojazdu. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przegląd auta po zimie można można wykonać we własnym zakresie. Prace rozpocząć należy od usunięcia brudu i soli zalegających w szczelinach pojazdu, dzięki czemu

Zima jest okresem najbardziej intensywnej eksploatacji samochodu. Nasze pojazdy narażone są na sól, piasek, lód oraz niskie temperatury. Wszyscy pamiętają o wymianie kół na letnie, jednak ważne jest aby wraz z nadejściem wiosny poświęcić naszemu samochodowi więcej uwagi. Pozwoli to na przyjemniejszą eksploatację, ale również może pomóc uniknąć niektórych awarii.

REKLAMA

Dokładne mycie pojazdu sposobem na rdzę?

Zacznijmy od porządnego umycia samochodu z zewnątrz. Pozwoli to usunąć sól i piasek, które mogły zostać na karoserii, ale również pomoże dostrzec ewentualne uszkodzenia, o które w trakcie zimy nie trudno. Kiedy powstaną jakieś uszkodzenia, oceńmy jak wielkie szkody wyrządziły naszemu samochodowi. Mniejsze rysy na nadwoziu można zamaskować specjalnymi preparatami (ceny zaczynają się od 10 zł). W przypadku większych uszkodzeń konieczna będzie wizyta u lakiernika. Po umyciu będziemy mogli również zauważyć ogniska korozji, które mogły powstać poprzez kontakt z solą. Powinniśmy również zwrócić uwagę na stan szyb. Każde, nawet najmniejsze uszkodzenie może dyskwalifikować szybę, ponieważ małe „pajączki” potrafią się szybko rozprzestrzeniać. Pozwoli to również uniknąć mandatu przy spotkaniu z policją. Wycieraczki także narażone są na uszkodzenia, dlatego warto sprawdzić ich stan po zimie.

Zobacz też: Gwarancja na lakier i perforację nadwozia – jak je wyegzekwować?

Wnętrze pojazdu po zimie

Następnie zajmijmy się wnętrzem. W trakcie zimy na chodnikach i ulicach znajduje się mnóstwo piasku, który również dostaje się do naszego samochodu. Dlatego wnętrze trzeba porządnie odkurzyć oraz sprawdzić czy piasek nie dostał się do któryś z elementów  wnętrza na przykład do szyny, po której przesuwa się nasz fotel. Oprócz tego warto wyposażyć nasze auto w osuszacz powietrza, który pozwoli usunąć wilgoć nagromadzoną w kabinie auta.

Zobacz też: Czyszczenie suchym lodem - na czym polega i jakie znajduje zastosowanie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przegląd techniczny samochodu po zimie

Po wyczyszczeniu wnętrza przechodzimy do najważniejszej kwestii. To stan techniczny naszego samochodu. Powinniśmy sprawdzić stan wszystkich płynów (zwłaszcza płynu chłodniczego), a jeśli zajdzie potrzeba to również wymienić. Podczas zimy również narażone na awarie są amortyzatory oraz hamulce. Niskie temperatury mogą wpływać na rozszczelnienie amortyzatorów, a śnieg i piasek mogą doprowadzić do szybszego zużycia klocków hamulcowych. Ostatnią czynnością jest sprawdzenie stanu akumulatora. W czasie zimy narażony jest on na szybsze zużycie, zwłaszcza jeśli auto poruszało się na krótkich dystansach,  dlatego warto po zimie go naładować .

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA