Jak przewieźć samochodem choinkę?
REKLAMA
REKLAMA
Najbezpieczniejszym sposobem przewozu choinki będzie umieszczenie jej w samochodzie, niż na bagażniku dachowym. W obu tych przypadkach należy jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu, aby przypadkiem nasze drzewko nie stało się groźnym pociskiem podczas hamowania.
REKLAMA
Zobacz też: Jakie wycieraczki wybrać na zimę?
Choinkę kupujemy jednak zawsze większą, przez co nie mieści się w naszym aucie i ląduje na bagażniku dachowym. Jeżeli nasz samochód go nie posiada powinniśmy zapomnieć o przewozie.
REKLAMA
Kładąc choinkę na dachu, powinniśmy umieścić je grubszym końcem pnia do przodu, po to, by pęd wiatru nie uszkodził gałęzi, kiedy te będą stawiać opór. Drzewko powinno zostać bardzo solidnie przymocowane. Jak się okazuje, powszechnie stosowane gumy zakończone haczykami stają się bezużyteczne, kiedy dochodzi do zderzenia. Gumki nie są w stanie utrzymać choinki i podczas np. gwałtownego hamowania leci ona do przodu jak pocisk. Najlepsze do zabezpieczenia wydają się taśmy bagażowe z mechanizmem ściągającym, które zapewniają idealne trzymanie drzewka na dachu samochodu.
Przed samym przewozem musimy pamiętać, by nasz ładunek nie wystawał zbytnio poza obrys naszego samochodu. W przeciwnym razie powinniśmy go dobrze oznaczyć. Ładunek wystający poza boczne płaszczyzny obrysu pojazdu może być umieszczony tylko w taki sposób, aby całkowita szerokość pojazdu z ładunkiem nie przekraczała 2, 55 m, jednak pod warunkiem umieszczenia ładunku tak, aby z jednej strony nie wystawał na odległość większą niż 23 cm.
Zobacz też: Jak przewozić samochodem osobowym przedmioty nie mieszczące się w jego wnętrzu?
Nasza choinka nie może wystawać z tyłu pojazdu na odległość większą niż 2 m od tylnej płaszczyzny obrysu pojazdu, a z przodu pojazdu na odległość większą niż 0, 5 m od przedniej płaszczyzny obrysu i większą niż 1, 5 m od siedzenia dla kierującego.
Do drzewka wystającego z przodu pojazdu przywiązujemy chorągiewkę barwy pomarańczowej lub dwoma białymi i dwoma czerwonymi pasami, tak, aby były widoczne z boków i z przodu pojazdu, a w okresie niedostatecznej widoczności ponadto światłem białym umieszczonym na najbardziej wystającej do przodu części ładunku.
Zobacz też: W co ubrać się do auta zimą?
Jeżeli jednak nie posiadamy tego typu oznaczeń możemy do najbardziej wystającej gałęzi naszej choinki przywiązać kawałek czerwonego materiału. Należy jednak pamiętać, że nie może być on mniejszy niż 50 x 50 cm.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.