REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zmienić koło w samochodzie?

Zmiana koła w samochodzie.
Zmiana koła w samochodzie.
Oponeo.pl

REKLAMA

REKLAMA

Zmiana koła w samochodzie to tylko z pozoru prosta czynność. Podczas wymiany koła trzeba zwrócić uwagę na wiele szczegółów z siłą dokręcania śrub włącznie.

Przygotowanie samochodu do zmiany koła na poboczu drogi

W miarę możliwości po uszkodzeniu koła należy spokojnie zahamować i zatrzymać samochód tak, by nie stwarzać zagrożenia i nie tarasować ruchu ulicznego: na parkingu, bocznej drodze albo poboczu. Światła postojowe oraz awaryjne powinny być włączone, a hamulec ręczny zaciągnięty. Pojazd należy pozostawić na biegu. Koła dodatkowo można zabezpieczyć przed przesunięciem klinami, np. dużymi kamieniami.

REKLAMA

Na obszarze zabudowanym trójkąt ostrzegawczy należy ustawić w odległości ok. 1 metra od pojazdu, na obszarze niezabudowanym w odległości 30-50 metrów, a na autostradzie lub drodze ekspresowej 100 metrów za zaparkowanym samochodem. Kierowca powinien przygotować niezbędne narzędzia: klucz do kół wraz z nasadką, lewarek oraz koło zapasowe lub dojazdówkę. Znajdują się one zazwyczaj w bagażniku pod maskownicą lub dywanikiem. W części samochodów koło zapasowe bywa podwieszane pod bagażnikiem.

Wszystkie działania wokół auta warto wykonywać w kamizelce odblaskowej. Szczególnie po zmroku i w gorszych warunkach pogodowych kierowca będzie w niej dobrze widoczny.

Zobacz też: Test Opel Cascada 2.0 CDTI 165 KM

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak luzować śruby podczas wymiany koła?

Jeśli w pojeździe zainstalowane są felgi stalowe, wymianę koła należy rozpocząć od zdjęcia kołpaka. Wystarczy go złapać i zdecydowanym ruchem pociągnąć do siebie. W przypadku samochodu stojącego na felgach aluminiowych należy za pomocą specjalnej nakładki na klucz zwolnić śrubę zabezpieczającą. Śruby należy poluzować do momentu, gdy – już po podniesieniu pojazdu – można je z łatwością odkręcić i wyjąć.

Zobacz też: Jakie uszkodzenia felg da się naprawić?

W jaki sposób podnosić samochód?

Lewarek należy ustawić stabilnie na prostym podłożu, dzięki czemu wymiana koła przebiegnie sprawnie i bezpiecznie. Dokładne miejsce podparcia auta wskazuje producent w instrukcji pojazdu, zazwyczaj są to oznaczone wgłębieniem lub strzałką okolice progu samochodu. Auto należy podnosić na lewarku do momentu, gdy uszkodzone koło znajduje się parę centymetrów nad ziemią. Umożliwi to swobodne jego zdjęcie.

Zobacz też: Czy warto kupić używane opony? Na co zwrócić uwagę?

Dokręcanie śrub podczas wymiany koła

Jeśli śruby zostały odpowiednio poluzowane, wystarczy je odkręcić i począwszy od góry, usunąć. Zdecydowanym, ale nie gwałtownym ruchem należy zdjąć koło. Dojazdówkę lub zapasowe koło należy umieścić na piaście. Pozostaje jeszcze dokręcić śruby, aż do momentu, gdy pod kluczem wyczuwalny będzie opór. Aby koło dobrze zabezpieczyć, śruby należy przykręcać w układzie: góra-dół, prawo-lewo. Po wymianie lewarek należy odkręcić i wysunąć spod pojazdu, a samochód postawić na podłożu.

REKLAMA

Należy pamiętać, by jadąc na kole zapasowym lub dojazdówce zachować bezpieczną prędkość. - Jeśli nie mamy pewności, czy w kole zapasowym jest wystarczający poziom ciśnienia, warto je skontrolować je na najbliższej stacji benzynowej – radzi Filip Fischer, Kierownik Działu Obsługi Klienta w Oponeo.pl. Uszkodzone koło jak najszybciej powinno zostać naprawione lub wymienione na nowe.

Aby uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki na drodze, warto regularnie sprawdzać stan opon. To jednak nie zawsze będzie w stanie uchronić kierowcę od nagłego uszkodzenia koła. Warto więc, aby upewnił się on, czy dysponuje on pomocnymi w razie awarii narzędziami.

Źródło: Oponeo.pl

Luzowanie śrub podczas wymiany koła w samochodzie.
Oponeo.pl
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

REKLAMA

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

REKLAMA

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

REKLAMA