REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Felga: polerowanie, malowanie czy chromowanie?

Jakub Czyżkowski
Nie od dziś wiadomo, że chromowane elementy auta stały się pewnego rodzaju wyznacznikiem prestiżu. Auta wyposażone w pakiety chromowanych dodatków i chromowane felgi, błyszczą i zwracają na siebie uwagę. fot. Dodge
Nie od dziś wiadomo, że chromowane elementy auta stały się pewnego rodzaju wyznacznikiem prestiżu. Auta wyposażone w pakiety chromowanych dodatków i chromowane felgi, błyszczą i zwracają na siebie uwagę. fot. Dodge

REKLAMA

REKLAMA

Nie od dziś wiadomo, że chromowane elementy auta stały się pewnego rodzaju wyznacznikiem prestiżu. Auta wyposażone w pakiety chromowanych dodatków i chromowane felgi, błyszczą i zwracają na siebie uwagę. A jak wygląda sytuacja, kiedy sami chcielibyśmy dodać swojemu pojazdowi troszkę blasku, a przy tym zaoszczędzić?

Kolor? Polerka? Chrom?

Każdy tuningując swoje auto wie, że bez ładnej felgi wygląd auta nigdy nie jest zadowalający. Są różne metody dodania połysku naszym felgom. Zakłady lakiernicze oferują malowanie felg i ich lakierowanie co przy odpowiednim doborze koloru może dawać świetny efekt współgrając kolorystycznie z elementami naszego pojazdu. Trzeba jednak bardzo uważać gdyż lakier jest bardzo delikatny i przy zbyt cienkiej jego warstwie, najdrobniejsze obtarcia mogą spowodować jego odpadanie. Wszystko oczywiście zależy od jakości wykonania oraz eksploatacji. Musimy pamiętać, że nie zawsze tanio znaczy dobrze a niewielka dopłata za warstwowe nałożenie lakieru może oszczędzić nam rozczarowań przez długi czas. Odpowiednie kosmetyki do lakieru pozwalają utrzymać efekt połysku i nasycenia wybranego przez nas koloru.

REKLAMA

Zobacz również: Jak odnowić felgi samochodowe?

Felgę aluminiową możemy bez niczyjej pomocy spolerować na połysk sami. Jest to kolejna metoda zmiany wizerunku naszego koła. Papier ścierny w różnych grubościach, pasta polerska i troszkę naszego potu dadzą na pewno zadowalający efekt. Można oczywiście zlecić to odpowiednim zakładom, ale wtedy już musimy liczyć się z kosztami. Polerka felgi nadaje jej, prawie że lustrzanego blasku. Trzeba niestety bardzo uważać w zimę kiedy jezdnie sypane są "solą", która może spowodować korozję. Warto też unikać myjni automatycznych, których aktywne piany momentalnie potrafią zniszczyć efekt połysku. Raz na jakiś czas trzeba będzie również odświeżyć nasze felgi, taką samą metodą, ale już na pewno mniejszym nakładem pracy. Metoda bardzo efektowna i co najważniejsze nie wymaga dużych nakładów pieniężnych.

Zobacz również: Jak dobrać felgi i koła o innym rozmiarze?

REKLAMA

Połysk, połyskiem, a jak byśmy chcieli mieć felgi tak błyszczące, że mogli byśmy się w nich nawet przejrzeć? Rozwiązaniem jest chrom. Koszt zakupu nowych, oryginalnie chromowanych felg sięga kilku, niekiedy nawet kilkunastu tysięcy złotych. Nie każdy może sobie na to pozwolić, dlatego coraz więcej zakładów galwanizacyjnych w swoich ofertach proponuje chromowanie felg. Warto zwracać uwagę na metody chromowania, od których zależy jakość i żywotność żądanego efektu. Ceny są przeważnie bardzo konkurencyjne i kilkukrotnie niższe od kosztów zakupu nowych chromowanych felg lecz trzeba się liczyć z niższą jakością. Bardzo efektowną metodą chromowania jest metoda warstwowa, która z reguły jest droższa, ale zapewni jakość i trwałość przy drobnych obtarciach. Zbyt cienka warstwa bądź czy nieodpowiednie przygotowanie felgi (odtłuszczanie, trawienie, rozjaśnianie, cynkowanie) powodować będzie podobne problemy jak w przypadku lakieru. Chrom będzie po prostu odpadał warstwami i pękał w kolejnych miejscach. Istnieją również okleiny dające efekt chromu na felgach, lecz efekt jest krótkotrwały a po pewnym czasie okleiny odchodzą i auto wygląda fatalnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowując, warto przeanalizować, który zabieg kosmetyczny dla naszych felg będzie najbardziej odpowiedni. Kolorystyczna wariacja w zakładzie lakierniczym, oślepiający blask chromu czy może po prostu troszkę poświęcenia przy polerowaniu? Decyzję każdy musi podjąć sam.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA