REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czemu z opony uchodzi powietrze?

Marek Matejewski
Co zrobić gdy ciśnienie w kole spada jednak bardzo powoli i od czasu do czasu wymaga uzupełniania? fot. Newspress
Co zrobić gdy ciśnienie w kole spada jednak bardzo powoli i od czasu do czasu wymaga uzupełniania? fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Uchodzenie powietrza z opony może mieć wiele przyczyn. Nie zawsze jest wynikiem dziury w oponie. Podpowiadamy jak i gdzie szukać przyczyny powolnego uchodzenia powietrza z opony.

Gdy zauważymy, że z opony naszego samochodu zupełnie uszło powietrze zwykle zakładamy koło zapasowe, a uszkodzone zawozimy do naprawy. Co zrobić gdy ciśnienie w kole spada jednak bardzo powoli i od czasu do czasu wymaga uzupełniania?

REKLAMA

Zobacz również: Czy warto pompować koła azotem?

Na pewno nie należy takiej sytuacji przyjmować jako naturalnej, ponieważ oznacza ona drobną nieszczelność koła. Aby zlokalizować miejsce uchodzenia powietrza przede wszystkim powinniśmy dokładnie obejrzeć całą oponę. Często zdarza się, że po najechaniu na gwóźdź wbija się on w oponę tak, że sam stanowi uszczelnienie dla dziury. W takiej sytuacji dopóki gwóźdź będzie siedział w oponie powietrze będzie z niej uchodzić powoli. Czasem zdarza się, że gwóźdź uszczelnia otwór na tyle, że ciśnienie nie spada w ogóle. W obu sytuacjach uszkodzenie należy jak najszybciej naprawić, ponieważ kiedy gwóźdź wysunie się z dziury powietrze zejdzie z opony natychmiast.

REKLAMA

Powodem powolnego spadku ciśnienia w ogumieniu może być nieszczelność zaworu, lub niedokładne przyleganie zaworu do felgi. W takiej sytuacji zawór należy wymienić na nowy. Warto jednak skontrolować stan obręczy w miejscu styku z kołnierzem zaworu, ponieważ czasami winna jest występująca tam korozja. Rdzę w tym miejscu należy oczyścić, w przeciwnym razie nawet wymiana zaworu na nowy nie poprawi sytuacji. Bardzo częstą przyczyną powolnej utraty powietrza jest nieszczelność powierzchni kontaktu opony z felgą.

W takiej sytuacji powinno się zdemontować oponę, a krawędź obręczy dokładnie oczyścić. Podczas montażu opony nie można oczywiście zapominać o nasmarowaniu krawędzi pastą monterską. Najrzadziej spotykanym, możliwym w starych samochodach powodem uchodzenia powietrza może być nieszczelność obręczy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Kiedy opona nie nadaje się do użytku?

Zdarza się, że leciwe felgi korodują do tego stopnia, że przez perforację zaczyna uciekać powietrze. Problem powolnego spadku ciśnienia pojawia się też czasem w wykonanych ze stopów metali lekkich felgach skręcanych z dwóch części. Tam winę ponosi uszczelka, która z wiekiem parcieje i nie trzyma szczelności koła. W każdym przypadku aby zlokalizować nieszczelność powinniśmy napompować koło i posmarować je za pomocą pędzla roztworem wody i płynu do mycia naczyń. Taka substancja bardzo dobrze się pieni i pozwala zlokalizować nawet minimalną nieszczelność.

 Powolne uchodzenie powietrza z koła oznacza usterkę, którą należy naprawić.

Zobacz też: Jak dbać o opony w samochodzie?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA