REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Źle założony filtr powietrza?
Źle założony filtr powietrza?
Fot. Mitsubishi

REKLAMA

REKLAMA

Źle założony filtr powietrza? Co to oznacza dla silnika? Pytania te przewijają się na forach. Jaka jest odpowiedź na nie? Sprawdziliśmy.

Filtr powietrza, czyli wymiana zrób to sam

Filtr powietrza pełni kluczową rolę. Odcedza zanieczyszczenia z powietrza zasysanego do komory spalania. Składa się na niego tak naprawdę papierowy wkład, który wymaga okresowej wymiany. Filtr powietrza należy zmienić na nowy nie rzadziej niż raz na 20 tys. km lub raz w roku. I kierowca procedurę może wykonać tak naprawdę sam. Wystarczy rozpiąć plastikową puszkę i zamienić w niej osadnik.

REKLAMA

Czy da się źle założyć filtr powietrza?

Filtr powietrza obecnie w większości samochodów przyjmuje formę zbudowaną na planie prostokąta. Papierowy wkład jest uzupełniony plastikową ramką i uszczelką. Pierwsze pytanie brzmi: czy tak zbudowany filtr powietrza da się źle założyć? Patrząc na wpisy pojawiające się na forach internetowych, musimy powiedzieć że z całą pewnością tak. Co oznacza źle założony filtr powietrza? Problemów jest kilka.

Źle założony filtr powietrza: co się wtedy dzieje?

W pierwszej kolejności źle założony filtr powietrza może ograniczyć dostęp powietrza do komory spalania. A to zakończy się obniżeniem efektywności procesu spalania. Skutek? Silnik może stracić część mocy, ewentualnie zacząć szarpać. Możliwe jest też wyraźnie wyczuwalne pojawienie się zapachu benzyny w spalinach. W skrajnym przypadku źle założony filtr powietrza zacznie przepuszczać tzw. lewe powietrze. A zanieczyszczenia mogą zabrudzić np. przepustnicę – wtedy szarpania będzie wynikać z błędów zapisanych w komputerze.

Źle założony filtr powietrza: co zrobić?

Kierowca powinien dość szybko zorientować się, że popełnił błąd podczas montażu filtra powietrza. Dość szybko powinien zatem powrócić do puszki zamontowanej pod maską. W efekcie naprawa w większości przypadków zakończy się na etapie ponownego montażu osadnika.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Paraliż na ulicach miast? Samorządowe pułapki planistyczne

Korki w polskich miastach: infrastruktura niedostosowana do potrzeb, uleganie aktywistom miejskim, likwidacja miejsc parkingowych i zwężanie ulic. Czy buspasy są dobrym rozwiązaniem? Samorządowe pułapki planistyczne.

KGP: 99 601 interwencji, 286 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 601 interwencji. Byli wzywani do 286 wypadków drogowych.

Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

REKLAMA

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA