REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wpływ paliwa na silnik: naprawy mogą być drogie!

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wpływ paliwa na silnik: naprawy mogą być drogie!
Wpływ paliwa na silnik: naprawy mogą być drogie!

REKLAMA

REKLAMA

Paliwo stanowi napęd dla jednostki. Ono także w dużej mierze warunkuje jej sprawność. Jaki jest wpływ paliwa na silnik? Niewłaściwa jakość prowadzi do poważnego uszkodzenia motoru.

REKLAMA

Na ujawnienie się symptomów zatankowania paliwa złej jakości, kierowca nie musi długo czekać. Czasami pojawią się one bezpośrednio po opuszczeniu stacji benzynowej. O jakich objawach mowa? Podstawowym jest wyraźne osłabienie silnika. Auto zacznie dużo gorzej przyspieszać, a dodatkowo jednostka napędowa może zacząć głośno pracować, borykać się z falowaniem obrotów i mocno zwiększyć spalanie. Popularnym symptomem jest też wyświetlenie się kontrolki "check engine" - to wynik nieprawidłowych odczytów np. sondy lambda. W motorach starszego typu często pojawia się również dymienie z rury wydechowej.

REKLAMA

Wpływ paliwa na silnik jest potężny! Jego jakość w dużej mierze przekłada się na trwałość elementów osprzętu. Niskiej jakości benzyna jest w stanie trwale uszkodzić świece zapłonowe, sondę lambda czy nawet katalizator. Koszt naprawy powinien się zamknąć w kwocie na poziomie kilkuset złotych. W przypadku diesli i nowoczesnych benzyniaków skutki mogą być jeszcze gorsze. W końcu zanieczyszczone paliwo jest w stanie zniszczyć pompę wysokiego ciśnienia, zapchać precyzyjne wtryskiwacze czy uszkodzić wkład filtra cząstek stałych. A wtedy koszty ewentualnej naprawy będą liczone już w tysiącach złotych!

Zobacz również: Nowe oznaczenia paliw - jak wyglądają i co oznaczają?

Wpływ paliwa na silnik - skutki nieprawidłowości:

Benzyna:

  • frakcje ciężkie podwyższają spalanie i przyspieszają proces zużycia silnika
  • duża zawartość siarki niszczy katalizator
  • duża ilość wody zimą przyspiesza proces zamarzania paliwa
  • węglowodory potęgują proces powstawania nagaru
  • wysoka prężność par prowadzi do powstania efektu dławienia się silnika

Olej napędowy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • frakcje ciężkie powodują potęgowanie nagaru
  • niska lepkość tworzy nieprawidłową mieszankę paliwową
  • nieprawidłowy skład prowadzący do wtrącenia parafiny zimą

LPG:

  • duża zawartość dilenów powoduje potęgowanie nagaru
  • duża ilość siarkowodoru potęguje korozję w układzie wydechowym
  • niska liczba oktanowa zwiększa spalanie

Wpływ paliwa na silnik jest na tyle duży, że gdy tylko kierowca zorientuje się, że zatankował benzynę lub olej napędowy niewłaściwej jakości, powinien niezwłocznie pozbyć się napędu z układu paliwowego. Najlepiej zatrzymać pojazd i zabrać go na pokładzie lawety do najbliższego warsztatu. Tam konieczne będzie spuszczenie paliwa, oczyszczenie układu zasilania oraz wymiana filtra paliwa. Szybka reakcja powinna uchronić kierowcę przed uszkodzeniem silnika. Nie oznacza jednak, że właścicielowi auta nie należy się zadośćuczynienie ze strony stacji paliw. W tym celu wystarczy złożyć wraz z paragonem potwierdzającym zakup reklamację.

Zobacz również: Zatankowanie auta złym paliwem. Co robić?

Wpływ paliwa na silnik - niedopatrzenia mogą być kosztowne!

REKLAMA

Może się okazać, że właściciel lub zarządca konkretnej stacji paliwowej roszczenie odrzuci. To jednak nie oznacza, że oszukany klient musi złożyć broń. Kierowca w celu uzyskania pomocy powinien zwrócić do Inspekcji Handlowej, ewentualnie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Pierwszy z organów uda się na stację z kontrolą, drugi wesprze właściciela auta poradą prawnika. Kiedy warto zgłosić sprawę do sądu? Przede wszystkim wtedy, gdy wpływ paliwa na silnik był na tyle duży, że doprowadził do jego uszkodzenia. Wtedy roszczenie może dotyczyć nie tylko zwrotu ceny zakupu benzyny, ale też pokrycia kosztów naprawy.

Naprawa silnika uszkodzonego przez paliwo złej jakości może kosztować nawet 10 - 15 tysięcy złotych. Jak udowodnić szkodę w czasie postępowania sądowego? Po pierwsze konieczne okazuje się pobranie dwóch próbek paliwa - z baku i ze stacji paliw. Te powinny zostać następnie przebadane przez biegłego. Po drugie przyda się oficjalna opinia mechanika, która wskaże że konieczność wykonania naprawy jest połączona z benzyną, olejem napędowym lub gazem złej jakości. Po trzecie kierowca musi udowodnić koszty. Do tego konieczny będzie np. paragon ze stacji, faktura za lawetę i faktura wystawiona przez mechanika.

Jak dbać o jakość paliwa? Jest kilka sposobów!

Wpływ paliwa na silnik jest znaczący. Jak jednak unikać tankowania napędu złej jakości? Podstawę stanowi wybór wyłącznie markowych stacji paliw należących do sieci. W niewielkich punktach zarządzanych przez prywatnych właścicieli ryzyko nadużyć jest szczególnie wysokie. Poza tym kierowca powinien podejrzliwie patrzeć na wyjątkowo niskie ceny paliw obowiązujące w danym punkcie oraz może pokusić się o zajrzenie do corocznych raportów ze stacji publikowanych przez UOKiK. Te można znaleźć zarówno na stronie urzędu, jak i w mediach motoryzacyjnych czy na forach.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA