REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Silnik 1.6 GDI G4FD Kia Hyundai - awarie, problemy, opinie

Silnik 1.6 GDI G4FD Kia Hyundai - awarie, problemy, opinie
Silnik 1.6 GDI G4FD Kia Hyundai - awarie, problemy, opinie
Materiały prasowe Kia

REKLAMA

REKLAMA

Nowoczesne kompakty wymagały zastosowania oszczędnego i dynamicznego benzyniaka. W tej właśnie roli występował silnik 1.6 GDI G4FD, który pojawił się w gamie Kii i Hyundaia.

Silnik 1.6 GDI G4FD Kia Hyundai - gama benzyniaków na XXI wiek

W roku 2010 rodzina motorów benzynowy Gamma opracowana przez inżynierów Kii i Hyundaia zyskała nowego brata. Stał się nim silnik 1.6 GDI G4FD. Jednostka posiada 4 cylindry i 16 zaworów. Poza tym została wyposażona w zmienne fazy rozrządu, mechaniczne popychacze zaworowe, aluminiowy blok i głowicę oraz nie jeden, a dwa łańcuchy rozrządu (drugi spina wałki). O ile do tego momentu wtrysk w silnikach Gamma był realizowany pośrednio, o tyle w tym przypadku inżynierowie zastosowali wtryskiwacze bezpośrednie. A to pozwoliło na wygenerowanie większej mocy oraz obniżenie zapotrzebowania na paliwo.

REKLAMA

Silnik 1.6 GDI G4FD Kia Hyundai - od 135 do… 204 koni mechanicznych!

Początkowo silnik 1.6 GDI Kii i Hyundaia rozwijał 135 koni mechanicznych i 164 Nm momentu obrotowego. Z czasem jego możliwości zostały rozbudowane do 140 koni mechanicznych i 167 Nm momentu obrotowego. Na wzmocnieniu wolnossącego benzyniaka prace Koreańczyków jednak nie zakończyły się. Bo jednostka otrzymała również doładowanie. W ten sposób powstał silnik 1.6 T-GDI G4FJ. Jego zalety? Oferował wyższą kulturę pracy i przede wszystkim bardzo przyzwoite osiągi. Drugą z cech udało się osiągnąć poprzez znaczący wzrost mocy. Motor T-GDI był oferowany w trzech wariantach: 177 KM i 265 Nm, 186 KM i 265 Nm lub 204 KM i 265 Nm.

Zobacz również: Bezpośredni wtrysk paliwa w silnikach benzynowych

REKLAMA

Produkcja silnika 1.6 GDI G4FD i 1.6 T-GDI G4FJ w przypadku rynku europejskiego została powierzona zakładowi na Słowacji - to zagwarantowało mu oczekiwaną jakość. Jednostki dedykowane pozostałym rynkom świata były montowane m.in. w Chinach, Korei i Indiach. Ogromną zaletą nowoczesnych benzyniaków Kii i Hyundaia stała się wszechstronność. Motory były bowiem montowane nie tylko w hatchbackach segmentu C. Dość szybko zaczęły być spotykane również w autach sportowych, sedanach segmentu D oraz crossoverach pokroju Sportage czy ix35.

Prawda jest taka, że silnik 1.6 GDI G4FD nie zrobił potężnej kariery rynkowej. Nie pomogły reklamy ani chęci dealerów. Dziś jest przede wszystkim spotykany w Kia Sportage i bliźniaczym hyundaiu ix35.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Silnik 1.6 GDI G4FD Kia Hyundai - dane techniczne producenta:

Model Moc Moment obrotowy Przyspieszenie 0 - 100 km/h Prędkość maksymalna Spalanie miasto/średnio/trasa w l na 100 km
i30 II 135 KM 164 Nm 9,9 s. 195 km/h 7,7/5,7/4,6
Sportage III 135 KM 164 Nm 11,1 s. 178 km/h 8,2/6,8/6,0
Veloster 140 KM 167 Nm 9,7 s. 201 km/h 7,1/5,9/5,3
Tucson III 177 KM 265 Nm 9,2 s. 203 km/h 9,8/7,3/5,8
Cee`d II GT 204 KM 265 Nm 7,7 s. 230 km/h 9,7/7,4/6,1

Silnik 1.6 GDI G4FD Kii i Hyundaia był nieco zbyt słaby, aby zapewnić dobre osiągi crossoverowi. W modelach kompaktowych sprawdzał się jednak wyśmienicie! Dużo lepiej we wszystkich modelach sprawdzały się wersje doładowane. Dynamika oferowana przez silnik 1.6 T-GDI G4FJ była dużo bardziej zadowalająca. Co z serwisowaniem? Obydwa benzyniaki nie są mocno wymagające. Przede wszystkim kierowca powinien pamiętać o regularnej wymianie oleju i filtrów. Producent mówi o zalewaniu nowego smarowidła w ilości 3,3 litra co 15 tysięcy kilometrów lub rok. Serwisy radzą jednak skrócić interwał do 10 tysięcy kilometrów.

Zobacz również: Używane: Hyundai i30 GD (2012 - 2017) - godny uwagi i… trwały!

Silnik 1.6 GDI G4FD Kia Hyundai - skróć interwał wymiany oleju!

REKLAMA

Skrócenie okresów międzyprzeglądowych nie jest sposobem na wyciągnięcie pieniędzy od kierowców, a raczej metodą na dbanie o właściwą trwałość. W pierwszej serii silników 1.6 GDI G4FD zdarzały się przypadki obrócenia panewek wału korbowego. Zdaniem mechaników te były spowodowane wydłużonymi przebiegami między wymianami oleju. Awarie na szczęście były sporadyczne. Poza tym wszystkie zostały naprawione przez autoryzowane stacje w ramach gwarancji. A dzięki temu problem… nigdy więcej nie powrócił i nie jest spotykany w wersji doładowanej.

Niskiej jakości olej, ewentualnie zbyt rzadka wymiana smarowidła są w stanie spowodować jeszcze jedną usterkę. Sprawiają że normalnie bezobsługowy łańcuch rozrządu może zacząć hałasować podczas rozruchu i w czasie jazdy na wolnych obrotach. Z jakiego powodu? Winny będzie uszkodzony napinacz. I jako że obydwie awarie są powodowane przez zadbania serwisowe kierowców, należy uznać że silnik 1.6 GDI G4FD i 1.6 T-GDI G4FJ są naprawdę udanymi i trwałymi konstrukcjami. Prace inżynierskie nad nimi okazały się na tyle dużym sukcesem, że np. nie słychać o przypadkach charakterystycznego dla bezpośredniego wtrysku zbierania się nagaru w głowicy.

Silnik 1.6 GDI G4FD Kia Hyundai - co z LPG?

Na liście wad silnika 1.6 GDI G4FD odnaleźć można przede wszystkim jedną pozycję. Technologia wtryskowa może nie tyle uniemożliwia, co zdecydowanie utrudnia montaż instalacji gazowej. Tak, na rynku są świetnie znane układy LPG dedykowane bezpośredniemu wtryskowi. Niestety koszt ich montażu jest naprawdę wysoki. Wydatek na poziomie co najmniej 4 - 4,5 tysiąca złotych sprawia, że do osiągnięcia właściwej stopy zwrotu inwestycji, kierowca musi naprawdę intensywnie eksploatować samochód.

Zobacz również: Wtrysk bezpośredni a instalacja LPG - jak to połączyć?

Koreańczycy już dawno udowodnili, że azjatycki rodowód wcale nie musi być złą wróżbą na przyszłość. A silnik 1.6 GDI G4FD Kii Hyundaia jedynie stanowi potwierdzenie tej tezy. To stosunkowo nowoczesna jednostka, która oferuje dobrą dynamikę i przyzwoite spalanie. Jej największą zaletą jest jednak naprawdę imponująca trwałość - której potwierdzenie jasno wynika ze statystyk. Lista charakterystycznych usterek? Tej praktycznie nie ma. Oczywiście pod warunkiem, że kierowca zastosuje się do zaleceń serwisowych. A to prowadzi tylko do jednego wniosku na temat benzyniaka 1.6 GDI. Opinie o silniku są naprawdę pozytywne!

Silnik 1.6 GDI G4FD Kia Hyundai - ceny części zamiennych:

  • filtr oleju - od 15 zł
  • filtr powietrza - od 21 zł
  • filtr paliwa - od 49 zł
  • zestaw łańcucha rozrządu - od 708 zł
  • zestaw paska wielorowkowego - od 137 zł
  • sprzęgło komplet - od 482 zł
  • wtryskiwacz - od 327 zł
  • świeca zapłonowa - od 15 zł
  • cewka zapłonowa - od 96 zł
  • filtr cząstek stałych
  • sonda lambda - od 202 zł
  • turbosprężarka - od 1699 zł

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(15)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Znawca
    2023-01-21 22:05:21
    Dużo ludzi głupoty tu wypisuje a pojęcia o tym silniku nie mają, jest to znakomity silnik bardzo trwały i w miarę ekonomiczny, interwały olejowe max co 15 tyś należy robić a będzie długo służył, ja mam już nalatane 237tyś w hyundaiu tucsonie z 2016r, i uważam że jest to jeden z najtrwalszych silników z jakimi się spotkałem w życiu a było tego sporo i VW i Fordy i toyoty itd. To właśnie 1.6GDI jest najtrwalszy i najmniej wymagający pod względem obsługi,poza wymianami oleju co 15 tyś nie robiłem nic. Oczywiście zaraz znajdą się fanboye VW i Toyoty no jak to jakiś tam hyundai nie może być od nich lepszy!! Otóż oświadczam że te silniki właśnie są lepsze a napewno trwalsze od wyżej wymienionych a ja piszę to na podstawie własnych doświadczeń.
    2
    pokażodpowiedzi (1)
  • Wkurzony
    2021-06-02 21:35:15
    1.6 GDI lubi olej nie polecam.
    53
    pokażodpowiedzi (2)
  • gosc
    2022-04-30 15:11:51
    Mój bierze już ponad litr oleju na 150km... Koledze zatarł się silnik bez zapalenia lampki ciśnienia oleju. Dodatkowo warto sprawdzać napięcie łańcucha rozrządu według instrukcji, bo inaczej czeka kiedyś przykra niespodzianka.
    25
    pokażodpowiedzi (4)
  • Andre
    2022-09-28 22:45:34
    Mechaniczne popychacze- czyli ********** regulacja luzu zaworowego- tak jak Gamma 1,4 i 1,6 z poprzednich lat. Po prostu porażka jak komuś przyjdzie regulować zawory- przerabiałem już to i nigdy nie kupie drugi raz takiej konstrukcji.
    11
    pokażodpowiedzi (1)
  • Zibi
    2023-05-30 12:10:50
    Prawdą jest, że trzeba w nim regularnie kontrolować poziom oleju, bo lubi sobie wypić pomiędzy wymianami. W moim przypadku przy gwarantowanym przebiegu ok. 86 000 km (pojazd nowy od dealera KIA) w ciągu 6 miesięcy od wymiany oleju wypił tyle, że po zapaleniu się kontrolki oleju trzeba było dolać ok. 2 litry oleju
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ten Opel spala tylko 5 litrów benzyny na 100 km. Ruszają zamówienia na hybrydową Astrę. Ile kosztuje?

Opel Astra L wykonuje kolejny krok w stronę eko-mobilności. Właśnie stała się hybrydą, a właściwie to lekką hybrydą. Oferuje 136 koni mocy i spalanie wynoszące tylko 5 litrów. Ile kosztuje Astra Hybrid w Polsce?

Nie tylko na pasach. Tu pieszy ma pierwszeństwo... wszędzie. Niebieski znak zmienia wszystko. Lepiej go poznaj

Niebieski znak informuje kierowcę o tym, że wjechał właśnie do strefy zamieszkania. A tu reguła jest jedna. To królestwo pieszego. To on ma pierwszeństwo. Choć szczególne zasady ruchu nie ograniczają się tylko do tego wymogu.

"Rzucimy jeszcze okiem na oponki" Od tych słów często zaczyna się poważny problem kierowców. Mandaty za opony do 3 tys. zł

Policjant podczas kontroli drogowej może sprawdzić nie tylko dokumenty pojazdu. Równie dobrze może przyjrzeć się oponom. Co to jednak oznacza w praktyce? To ważne pytanie w momencie, w którym rozpoczyna się sezon wymiany opon na letnie.

Stan techniczny roweru. Za jakie usterki kierowca może dostać mandat w 2024 r.?

Koła się kręcą, a więc rower jest sprawny? No właśnie nie. Cykliści przed rozpoczęciem sezonu powinni sprawdzić stan techniczny pojazdu. Przy czym kluczowy jest jeden element. Wyładowana bateria może bowiem kosztować kierującego nawet 3000 zł.

REKLAMA

Tracą prawo jazdy za prędkość w mieście, ale nie mają go jak odzyskać przez długie miesiące. Paradoks po wyroku TK

Kierowca za przekroczenie prędkości w mieście o więcej niż 50 km/h stracił prawo jazdy. Teoretycznie, bo decyzji nie potwierdził starosta. W takim przypadku kierujący trafia w próżnię. Bo prawa jazdy nie ma i nie wiadomo, kto miałby mu oddać dokument. W efekcie zakaz obowiązuje dużo dłużej, niż zakładane w prawie 3 miesiące.

Oto cennik nowej Dacii Duster III. Za auto trzeba zapłacić co najmniej 79 900 zł. Sprzedaż właśnie ruszyła

Trzecia generacja Dacii Duster oficjalnie wchodzi do polskiej sieci sprzedaży. Marka wskazała cennik dla roku 2024. Za rumuńskiego SUV-a trzeba zapłacić minimum 79 900 zł. Od tej wartości zestawienie jednak dopiero startuje.

Małe pojazdy elektryczne miejską przyszłością? Tak twierdzi polska firma

Polski producent małych pojazdów elektrycznych zaczynał od pojazdów dla... seniorów. Dziś jest jedną z najbardziej popularnych marek pojazdów elektrycznych w Europie. Czy sukces firmy oznacza, że małe pojazdy elektryczne są miejską przyszłością?

Idzie wiosna. A to oznacza, że na drogach robi się... coraz bardziej niebezpiecznie

Wiosna za pasem. To dobra wiadomość dla kierowców? I tak, i nie. Tak, bo poprawiają się warunki drogowe. Nie, bo wiosną wcale bezpieczniej nie jest. To od wiosny właśnie zaczyna rosnąć ilość wypadków na drogach. Sprawdźcie, czemu tak się dzieje.

REKLAMA

Dostałeś drogową pocztówkę z Warszawy? Nie wskażesz kierowcy auta, a grozi ci 8 tys. zł mandatu

Pocztówki ze stolicy potrafią być naprawdę drogie. Szczególnie te wysłane jako zdjęcie z fotoradaru. Znak X postawiony nie w tym miejscu, może podwyższyć karę nawet do 8000 zł. Za co należy się tak wysoka grzywna? Za niewskazanie kierującego.

Jeździsz rowerem po mieście? O tym pamiętaj!

Niektórzy na rowerze jeżdżą przez cały rok, inni przesiadają się dopiero jak robi się cieplej. Przepisy obowiązują wszystkich, dlatego warto je znać, zwłaszcza, gdy się korzysta z roweru w mieście. Za niektóre przewinienia może grozić mandat. 

REKLAMA