REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy odpalanie „na pych” może uszkodzić samochód?

Metodą
Metodą "na pych" nie zawsze odpalimy auto; fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Rozładowany akumulator skutecznie potrafi unieruchomić każde auto, szczególnie, jeśli nie mamy od kogo pożyczyć prądu. Ale przecież można zawsze spróbować odpalić "na pych"... Otóż nie zawsze! W przypadków niektórych silników może to doprowadzić do poważnej awarii. Metodą "na pych" nie odpalimy również automatu.

Stara szkoła

REKLAMA

Odpalanie "na pych" to metoda stara jak świat i to jest właśnie jej wada. Kiedy samochody były dość proste i odporne na złe traktowanie, start z rozbiegu nie mógł im specjalnie zaszkodzić. Z biegiem czasu auta przestały być jednak niezniszczalne.

Zobacz też: Co może popsuć się w rozruszniku?

Łańcuchy rozrządu zastąpiły delikatniejsze paski, w układzie wydechowym pojawił się katalizator, w końcu zarządzanie zapłonem i dawkami paliwa przejęły uzależnione od prądu sterowniki elektroniczne. Obecnie odpalanie na pych może być po pierwsze niewykonalne, a w skrajnych przypadkach „szarpnięcie” na lince holowniczej może doprowadzić do poważnej awarii silnika.

Co może się uszkodzić?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Po pierwsze odpalanie "na pych" może wywołać szereg błędów elektronicznych. Wszystko przez to, że sterownik ECU nie będzie widział co się dzieje... Będzie dostawał szereg informacji od czujników, mimo braku wysłania sygnału o rozruchu.

Każdy błąd zapisany w pamięci sterownika da się jednak wykasować. Gorzej, gdy dojdzie do awarii mechanicznej. Gwałtowne szarpnięcie może spowodować przeskok paska rozrządu. To już nie przelewki, bo w skrajnych przypadkach może dojść nawet do kolizji zaworów z tłokami i zniszczenia silnika.

Zobacz też: Jakie są najczęstsze usterki silnika?

Odpalanie "na pych" to również zabójstwo dla katalizatora. Niedopalone paliwo wybuchające dopiero po rozgrzaniu układu wydechowego może zniszczyć stosunkowo delikatny ceramiczny wkład. Nie mówiąc już o nadmiernym zużyciu tego elementu. Uszkodzona, a dokładnie spalona, może zostać również sonda lambda.

Rozładowany automat

Odpalanie "na pych" nie jest możliwe w przypadku automatycznej skrzyni biegów – to większość kierowców wie. Sprzęgło kinetyczne jest w zasadzie jednostronne, a więc silnik skrzynię napędzi, ale w drugą stronę to już nie zadziała. Co zatem zrobić gdy auto „umrze” na środku drogi i trzeba je usunąć?

„Automat” można zepchnąć i holować na lince, ale dopiero po odłączeniu blokady skrzyni

W instrukcji obsługi auta zawsze znajdziemy informację, jak awaryjnie zwalnia się blokadę, czyli mechanicznie zupełnie odłącza skrzynię od silnika. Warto również sprawdzić, czy po takiej przygodzie elektronika sterująca skrzynią nie wymaga „zerowania”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA