REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy odpalanie „na pych” może uszkodzić samochód?

Subskrybuj nas na Youtube
Metodą
Metodą "na pych" nie zawsze odpalimy auto; fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Rozładowany akumulator skutecznie potrafi unieruchomić każde auto, szczególnie, jeśli nie mamy od kogo pożyczyć prądu. Ale przecież można zawsze spróbować odpalić "na pych"... Otóż nie zawsze! W przypadków niektórych silników może to doprowadzić do poważnej awarii. Metodą "na pych" nie odpalimy również automatu.

Stara szkoła

REKLAMA

Odpalanie "na pych" to metoda stara jak świat i to jest właśnie jej wada. Kiedy samochody były dość proste i odporne na złe traktowanie, start z rozbiegu nie mógł im specjalnie zaszkodzić. Z biegiem czasu auta przestały być jednak niezniszczalne.

Zobacz też: Co może popsuć się w rozruszniku?

Łańcuchy rozrządu zastąpiły delikatniejsze paski, w układzie wydechowym pojawił się katalizator, w końcu zarządzanie zapłonem i dawkami paliwa przejęły uzależnione od prądu sterowniki elektroniczne. Obecnie odpalanie na pych może być po pierwsze niewykonalne, a w skrajnych przypadkach „szarpnięcie” na lince holowniczej może doprowadzić do poważnej awarii silnika.

Co może się uszkodzić?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Po pierwsze odpalanie "na pych" może wywołać szereg błędów elektronicznych. Wszystko przez to, że sterownik ECU nie będzie widział co się dzieje... Będzie dostawał szereg informacji od czujników, mimo braku wysłania sygnału o rozruchu.

Każdy błąd zapisany w pamięci sterownika da się jednak wykasować. Gorzej, gdy dojdzie do awarii mechanicznej. Gwałtowne szarpnięcie może spowodować przeskok paska rozrządu. To już nie przelewki, bo w skrajnych przypadkach może dojść nawet do kolizji zaworów z tłokami i zniszczenia silnika.

Zobacz też: Jakie są najczęstsze usterki silnika?

Odpalanie "na pych" to również zabójstwo dla katalizatora. Niedopalone paliwo wybuchające dopiero po rozgrzaniu układu wydechowego może zniszczyć stosunkowo delikatny ceramiczny wkład. Nie mówiąc już o nadmiernym zużyciu tego elementu. Uszkodzona, a dokładnie spalona, może zostać również sonda lambda.

Rozładowany automat

Odpalanie "na pych" nie jest możliwe w przypadku automatycznej skrzyni biegów – to większość kierowców wie. Sprzęgło kinetyczne jest w zasadzie jednostronne, a więc silnik skrzynię napędzi, ale w drugą stronę to już nie zadziała. Co zatem zrobić gdy auto „umrze” na środku drogi i trzeba je usunąć?

„Automat” można zepchnąć i holować na lince, ale dopiero po odłączeniu blokady skrzyni

W instrukcji obsługi auta zawsze znajdziemy informację, jak awaryjnie zwalnia się blokadę, czyli mechanicznie zupełnie odłącza skrzynię od silnika. Warto również sprawdzić, czy po takiej przygodzie elektronika sterująca skrzynią nie wymaga „zerowania”.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Łodzi zrobią porządek z hulajnogami

Łódź chce zapanować nad hulajnogami. Źle zaparkowane, leżące na chodniku jednoślady utrudniają przejście pieszym, więc włodarze chcą uporządkować ich zwrot. Do końca maja w Śródmieściu powstanie 313 miejsc do parkowania hulajnóg - ich działania dopilnują operatorzy.

Amerykańskie cła odbiją się na polskim przemyśle motoryzacyjnym

Jak to możliwe skoro w Polsce nie produkuje się samochodów, które trafiają na amerykański rynek? Ale wartość wytwarzanych w Polsce komponentów montowanych w tych pojazdach szacowana jest nawet na 350 mln euro rocznie. O tym, co nas czeka w branży w rozmowie z PAP mówi prezes PZPM, Jakub Faryś.

Jazda na rowerze staje się ulubionym sportem Polaków

Jazda na rowerze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Kolarstwo uchodzi za ulubioną aktywność fizyczną Polaków. Rodacy nie zadowalają się już zwykłym "góralem". Ci, którzy planują w najbliższym czasie zaopatrzyć się w dwa kołka kupują kolejny rower albo wymieniają na lepszy.

Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

REKLAMA

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

REKLAMA