REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób producenci kamuflują swoje prototypowe auta?

folia kamuflująca
folia kamuflująca
Ford

REKLAMA

REKLAMA

Zanim dany model auta trafi do produkcji seryjnej, jest testowany zarówno w warunkach torowych, jak i na publicznych drogach. Aby jednak zachować pewną anonimowość jest on obklejany specjalną folią.

Folie kamuflujące

Jeśli kiedykolwiek widziałeś samochód pokryty dziwnymi zawijasami, halucynogennymi wzorami czy nieregularnymi kształtami to prawdopodobnie był to nowy, ściśle tajny prototyp ze specjalnymi naklejkami kamuflującymi. Te specjalne wzory, zaprojektowane w celu zmylenia „szpiegów motoryzacyjnych” chcących sfotografować nowe modele samochodów testowane na publicznych drogach, tworzą optyczną iluzję, która sprawia, że ludzkie oko nie jest w stanie skupić się na krawędziach nadwozia.

REKLAMA

Najnowszy trójwymiarowy kamuflaż Forda o nazwie „Brick”, inspirowany po części internetowymi iluzjami optycznymi, wykorzystuje tysiące na pozór losowo ułożonych cylindrów w czarnym, szarym i białym kolorze, które tworzą chaotyczny, krzyżowy wzór. Sprawia to, że kształty nadwozia są bardzo trudno widoczne w świetle słonecznym, niezależnie od tego, czy oglądamy samochód na żywo czy na milionach zdjęć, jakie pojawiają się w Internecie.

folia kamuflująca

Folia kamuflująca Brick stosowana przez Forda

Ford

Ford

Zobacz też: Oklejanie aut folią - porady

REKLAMA

„Prawie każdy ma dziś smartfona i może błyskawicznie dzielić się zdjęciami, przez co wszyscy - łącznie z naszymi rywalami - mogą zobaczyć samochody, które testujemy,” powiedział Lars Muehlbauer, manager ds. kamuflażu, Ford of Europe. „Projektanci tworzą piękne auta z charakterystycznymi elementami stylizacyjnymi. Naszym zadaniem jest ukrycie tych atrybutów.”

Nowe samochody są testowane na publicznych drogach w ramach rygorystycznego programu badawczo-rozwojowego. Opracowanie nowego kamuflażu zajmuje około dwóch miesięcy. Następnie jest on nanoszony na bardzo lekkie naklejki winylowe - cieńsze od ludzkiego włosa - które są aplikowane na każdy nowy samochód. Projekty są początkowo testowane na zamkniętym torze Forda, aby mieć pewność, że kamuflaż spełnia swoje zadanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Staram się tworzyć projekty, które są chaotyczne i złudne dla ludzkiego oka,” powiedział Marco Porceddu, inżynier ds. prototypów w oddziale opracowywania produktów, Ford of Europe, który stworzył nowy kamuflaż. „Badałem iluzje optyczne w Internecie i opracowałem kształt, który może być kopiowany i nakładany na siebie tysiące razy. Tworzy to zarówno iluzję optyczną, jak i efekt trójwymiarowy.” Kamuflaż Forda, odporny na ekstremalne temperatury, doskonale wpisuje się w zimowy krajobraz w Europie, natomiast w Australii i Ameryce Południowej kamuflaż ma kolory piaskowe.

Zobacz też: Ptasie odchody - dlaczego niszczą lakier auta? Jak z nimi walczyć?

„Ten kamuflaż dobrze się spisuje w niemal wszystkich warunkach środowiskowych, a jego projekt ma zaburzać kształty, powierzchnie i kolory samochodu sprawiając, że Twój mózg nie będzie potrafił rozpoznać kluczowych elementów obserwowanego samochodu,”

-powiedział Martin Stevens, profesor na uniwersytecie w Exeter, który od blisko 15 lat bada zagadnienie umaszczenia zwierząt i kamuflażu.

„Iluzja optyczna nie sprawi, że samochód będzie niewidoczny, ale może zaburzyć postrzeganie głębi ostrości i cieni, przez co kształty auta będą trudne do rozróżnienia. Kierowcy testujący nowe modele mogą więc wykorzystać sztuczkę, którą natura stosuje do ukrycia czegoś lub ucieczki przed zagrożeniem.”

Źródło: materiały prasowe Ford

folia kamuflująca
Ford
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA