REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przywrócić blask lakieru?

Rafał Sztoner
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Powłoka lakieru kilkuletniego pojazdu traci swój połysk. Zarysowania też są nieuniknionym problemem, z którym będziemy musieli się zmierzyć. Jak odświeżyć i nadać połysk leciwej powłoce lakieru naszego auta?

Zniszczony lakier to nie tylko utrata połysku. Jego porysowana faktura potęguje zniszczenie i przyspiesza brudzenie. Do odświeżenia jego powłoki niezbędne będą odpowiednie narzędzia.

REKLAMA

REKLAMA

Po pierwsze potrzebna nam będzie polerka obrotowa z dwiema nakładkami. Możemy zakupić taki sprzęt już za kilkadziesiąt złotych. Jeśli chcemy natomiast, aby mogła nam posłużyć nieco dłużej, warto wydać więcej pieniędzy na jej zakup. Nakładki dostaniemy w każdym sklepie z akcesoriami motoryzacyjnymi lub większym sklepie typu hipermarket. Pierwsza powinna być z twardszej pianki do polerowania twardą pastą polerską. Druga powinna być z miękkiej gąbki do polerowania płynnym regulatorem kolorów lub płynem do wygładzania lakieru.

Zraszacz z wodą przyda nam się do spryskiwania tarcz polerki, ponieważ woda odbiera ciepło i zapobiega przepaleniu polerowanej powłoki. Zalecane jest jego użycie zwłaszcza, gdy to nasz debiut w polerowaniu nadwozia. Pastą polerską wygładzimy najdrobniejsze nierówności, a płyn do wygładzenia lakieru pozwoli nadać mu połysk.

Zobacz również: Jak przywrócić blask reflektorom?

Polerowanie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozpoczynamy od zamontowania twardszej nakładki. Następnie nanosimy pastę polerską na nakładkę i rozcieramy na polerowanym elemencie. Na wolnych obrotach, mocno dociskając, kolistymi ruchami zaczynamy ścierać zniszczoną warstwę lakieru. Warto pamiętać, aby co jakiś czas sprawdzać, czy na nakładce nie ma zbyt dużej ilości lakieru, co oznacza, że za długo polerujemy w jednym miejscu i grozi całkowitym zdarciem powłoki.

Po wypolerowaniu pierwszą pastą całego nadwozia, zaleca się umycie auta, aby usunąć resztki pasty. Następnie przy użyciu drugiej nakładki i płynu, wygładzamy powłokę.

Taki zabieg z pewnością pozwoli odświeżyć powłokę. Możemy również oddać nasze auto w ręce specjalisty, który za około 200 złotych wyręczy nas w tej czynności.

Zobacz również: Jak samemu naprawiać odpryski na lakierze?

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA