REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przywrócić blask lakieru?

Rafał Sztoner
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Powłoka lakieru kilkuletniego pojazdu traci swój połysk. Zarysowania też są nieuniknionym problemem, z którym będziemy musieli się zmierzyć. Jak odświeżyć i nadać połysk leciwej powłoce lakieru naszego auta?

Zniszczony lakier to nie tylko utrata połysku. Jego porysowana faktura potęguje zniszczenie i przyspiesza brudzenie. Do odświeżenia jego powłoki niezbędne będą odpowiednie narzędzia.

REKLAMA

REKLAMA

Po pierwsze potrzebna nam będzie polerka obrotowa z dwiema nakładkami. Możemy zakupić taki sprzęt już za kilkadziesiąt złotych. Jeśli chcemy natomiast, aby mogła nam posłużyć nieco dłużej, warto wydać więcej pieniędzy na jej zakup. Nakładki dostaniemy w każdym sklepie z akcesoriami motoryzacyjnymi lub większym sklepie typu hipermarket. Pierwsza powinna być z twardszej pianki do polerowania twardą pastą polerską. Druga powinna być z miękkiej gąbki do polerowania płynnym regulatorem kolorów lub płynem do wygładzania lakieru.

Zraszacz z wodą przyda nam się do spryskiwania tarcz polerki, ponieważ woda odbiera ciepło i zapobiega przepaleniu polerowanej powłoki. Zalecane jest jego użycie zwłaszcza, gdy to nasz debiut w polerowaniu nadwozia. Pastą polerską wygładzimy najdrobniejsze nierówności, a płyn do wygładzenia lakieru pozwoli nadać mu połysk.

Zobacz również: Jak przywrócić blask reflektorom?

Polerowanie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozpoczynamy od zamontowania twardszej nakładki. Następnie nanosimy pastę polerską na nakładkę i rozcieramy na polerowanym elemencie. Na wolnych obrotach, mocno dociskając, kolistymi ruchami zaczynamy ścierać zniszczoną warstwę lakieru. Warto pamiętać, aby co jakiś czas sprawdzać, czy na nakładce nie ma zbyt dużej ilości lakieru, co oznacza, że za długo polerujemy w jednym miejscu i grozi całkowitym zdarciem powłoki.

Po wypolerowaniu pierwszą pastą całego nadwozia, zaleca się umycie auta, aby usunąć resztki pasty. Następnie przy użyciu drugiej nakładki i płynu, wygładzamy powłokę.

Taki zabieg z pewnością pozwoli odświeżyć powłokę. Możemy również oddać nasze auto w ręce specjalisty, który za około 200 złotych wyręczy nas w tej czynności.

Zobacz również: Jak samemu naprawiać odpryski na lakierze?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

REKLAMA

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA