REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Które kontrolki na desce rozdzielczej oznaczają, że nie wolno dalej jechać?

Poszczególne kontrolki przekazują konkretne informacje.
Poszczególne kontrolki przekazują konkretne informacje.

REKLAMA

REKLAMA

Z kontrolkami na desce rozdzielczej jest trochę jak ze znakami drogowymi. Są te informujące, ale i te nakazujące – w tym przypadku natychmiastowe zatrzymanie i wyłączenie auta. Kiedy podróż trzeba przerwać, a kiedy można dojechać do warsztatu?

Ilość światełek i wskaźników na desce rozdzielczej może doprowadzić do zawrotu głowy, a jeśli dodatkowo samochód jest wyposażony w tzw. komputer pokładowy, może on nam jeszcze podpowiedzieć co „boli” nasze auto, ale jeśli go nie ma...

REKLAMA

Czerwony = natychmiastowy stop

Zapalenie się czerwonego wskaźnika w KAŻDYM przypadku powinno alarmować kierowcę. Ten kolor nie wróży nic innego jak kłopoty; i to poważne. Czerwone „lampki” informują przede wszystkim o awarii układy hamulcowego.

Nieważne, czy chodzi o zbyt niski poziom płynu, zużyte klocki hamulcowe, czy nagły spadek ciśnienia w układzie. W tym przypadku na desce pojawi się kółko z wykrzyknikiem w środku, czasem razem z identycznym okrągłym wskaźnikiem z literką P w środku (sama kontrolka „P” oznacza, ze mamy zaciągnięty hamulec ręczny). Zawsze pojawia się też duży czerwony napis STOP i tej informacji nie można ignorować.

Zobacz też: Jak odciążyć samochód?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To, że po naciśnięciu hamulca, auto zwalnia i pozornie nic się nie dzieje, może oznaczać, że wyciek lub uszkodzenie nie jest bardzo poważne, ale tak czy inaczej, dalsza jazda zagraża bezpieczeństwu.

Czerwoną kontrolkę zawsze ma też układ olejowy. Gdy ciśnienie jest niewystarczające, zapala się czerwona kanka (przez większość pań dźwięcznie nazywana sosjerką). I ponownie – ignorowanie tej informacji może się skończyć bardzo nieprzyjemnie. W skrajnych przypadkach, gdy oleju rzeczywiście szybko ubywa, silnik może się zatrzeć w ciągu kilku minut.

Zobacz też: Jak nocą w trasie wykonywać różne prace przy samochodzie?

Samochód należy również niezwłocznie zatrzymać, jeśli zapala się napis STOP, albo w dowolnej konfiguracji z inną nie czerwoną kontrolką. Oznacza to, że błędne dane do sterownika wysyła któryś z układów bezpośrednio powiązanych z bezpieczeństwem.

Pomarańczowa alternatywa

Mniej groźne są „lampki” pomarańczowe, choć i te mogą zmrozić kierowcę, bo mają często bardzo wymowne ikony. Pomarańczowa jest na przykład kontrolka paliwa i kontrolka sterownika silnika.

Wiele osób zaczyna panikować, gdy zobaczy żarzący się na desce lub mrugający „silniczek”. To informacja, że któryś z czujników odebrał zły odczyt. Jeśli lampka zapali się i świeci stałym światłem, błąd był jednorazowy, jeśli mruga, oznacza to, że występuje on cały czas. Takiej informacji nie można ignorować, ale potocznie mówiąc... „możemy dojechać” do najbliższego miejsca, gdzie będziemy mogli bezpiecznie i w spokoju skontaktować się z serwisem.

Zobacz też: Co to jest bezpieczeństwo bierne i aktywne?

Najczęściej chodzi o błąd elektroniki bez której sterownik nie otrzymuje pełnych danych. Bagatelizowanie na dłuższą metę szczególnie migającej lampki jest niedopuszczalne, bo to informacja dla kierowcy, ze coś złego zaczyna się dziać. Co dokładnie, powie nam już mechanik po odczytaniu kodu błędu, który każdorazowo zapisuje się w pamięci komputera.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

REKLAMA

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

REKLAMA

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

REKLAMA