REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zakup samochodu na aukcji komorniczej

Jak odzyskać auto zatrzymane na parkingu policyjnym?
Jak odzyskać auto zatrzymane na parkingu policyjnym?

REKLAMA

REKLAMA

Samochód kupiony na aukcji komorniczej - zarejestrowany, ubezpieczony. Po jakimś czasie użytkowania został zatrzymany do kontroli a samochód okazał się wcześniej ukradziony.

Auto zostało zatrzymane i odholowane na parking policyjny - czy można je odzyskać? lub chociaż odzyskać pieniądze, jeśli tak od kogo? Jeśli dłużnik nie jest w stanie spłacić zobowiązań w pieniądzu, wierzyciel przystępuje do egzekucji z ruchomości i nieruchomości dłużnika. W tym celu co do zasady przeprowadza aukcje (lub dokonuje sprzedaży z wolnej ręki - dotyczy to rzeczy łatwo psujących się lub żywego inwentarza oraz sytuacji, gdy dłużnik się na to zgodzi). Nabycie ruchomości w drodze egzekucji komorniczej powoduje jednak bardzo istotne skutki, co do wad prawnych i innych obciążeń przedmiotu egzekucji.

REKLAMA

Zobacz również: Kupując samochód nabywasz polisę

Zgodnie z art. 879 kpc: „Kto nabywa rzecz na podstawie przepisów niniejszego rozdziału, staje się jej właścicielem bez żadnych obciążeń i powinien ją natychmiast odebrać.”

Dla nabywcy oznacza to tyle, że przedmiot zakupiony na aukcji komorniczej pozbawiony jest obciążeń przysługujących osobom trzecim- a tym samym nie mogą kierować przeciwko nowemu właścicielowi żadnych roszczeń. Można to przyrównać do „wyczyszczenia kartoteki”. Powołany przepis ma często dosyć doniosłe skutki - dopuszczalna jest bowiem sytuacja, w której w wyniku egzekucji sprzedany zostanie przedmiot nie należący do dłużnika – a który ma np. w leasingu (ma to miejsce gdy właściciel rzeczy nie zaprotestuje, dłużnik zaś nie będzie próbował wyłączyć przedmiotu spod egzekucji- a więc w wyniku zaniedbania). Samochód, którego dłużnik był jedynie leasingobiorcą – może być skutecznie sprzedany.

Zobacz również: Wyrejestrowanie samochodu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli samochód obciążony był zastawem rejestrowym – a zastawnik nie zareaguje na zawiadomienie wydane przez komornika – zastaw po dokonaniu sprzedaży wygaśnie. W niniejszej sytuacji właściciel zatrzymanego samochodu powinien złożyć wniosek do odpowiedniej komendy o wydanie samochodu - pod rygorem skierowania sprawy do sądu. Do wniosku powinien załączyć kopie otrzymanych od komornika dokumentów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

Konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Będą zmiany przepisów, ale czy na pewno łagodniejsze dla kierujących pojazdami

Kolejna zmiana przepisów dotyczących przepadku pojazdów jako kary dla nietrzeźwych kierowców. . Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy, w ramach którego to nie policja, ale sąd będzie dokonywał konfiskaty, ale jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

Pijany kierowca staranował ogrodzenie. Stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

35-letni pijany kierowca ciężarowej scanii staranował ogrodzenie prywatnej posesji w Szydłówku koło Mławy. Kary nie będą niskie. 

Polacy jeżdżą starymi autami. Czy można je ubezpieczyć?

Średnia wieku samochodu w Polsce wynosi 15,9 lat. Na takie samochody trudno wykupić polisę Auto Casco. Na szczęście niektóre towarzystwa ubezpieczają nawet 20-letnie pojazdy.

REKLAMA

Tylko 0,5 promila wystarczy, żeby stracić samochód. Zmienią się przepisy dotyczące pijanych kierowców

Do Sejmu trafi projekt nowelizacji Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada zmianę przepisów dotyczących konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom. Czy to w końcu pomoże zatrzymać falę nieodpowiedzialnych kierowców na polskich drogach?

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w opłatach drogowych! Polacy także to odczują, mimo że wzrost cen dotyczy naszych sąsiadów

Od 1 lipca 2024 r. zmieniły się opłaty drogowe w Niemczech. Opłaty dotyczą głównie branży transportu drogowego, czyli kierowców ciężarowych. Nowe stawki opłat najbardziej odczują przewoźnicy z Polski i Litwy.

Ceny paliw w Polsce. Ile zapłacimy za benzynę, olej napędowy czy gaz?

Portal e-petrol.pl prognozuje, że ceny hurtowe paliw wkrótce zaczną spadać. To może oznaczać, że na stacjach nie będzie większych zmian w cenach.

Nowe zasady przeglądu samochodu. Od 1 czerwca 2024 r. Każdy kierowca powinien to wiedzieć. Co z podwyżką opłat?

Przegląd techniczny pojazdu po nowemu. Każdy kierowca powinien wiedzieć o zmianach z 2024 r. Choć nie weszły jeszcze w życie wszystkie nowe zasady, które były zapowiadane, to jednak od 1 czerwca diagnosta działa inaczej.

REKLAMA

1500 zł mandatu i utrata prawa jazdy. Dodatkowo 13 punktów karnych. To kara za przegapienie tylko jednego znaku

Rozkojarzenie za kierownicą jest niewskazane, a kara za przegapienie tego jednego znaku może być surowa. 13 punktów karnych i 1500 zł mandatu. Lepiej uważać. 

Noga z gazu. Posypią się mandaty. Policja szykuje akcję na weekend

Mazowiecka policja ogłosiła, że w najbliższą sobotę na drogach Mazowsza przeprowadzi akcję "Kaskadowy pomiar prędkości". W ramach tej inicjatywy policjanci będą korzystać zarówno z oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozów wyposażonych w wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości.

REKLAMA