Zakup samochodu na aukcji komorniczej
REKLAMA
REKLAMA
Auto zostało zatrzymane i odholowane na parking policyjny - czy można je odzyskać? lub chociaż odzyskać pieniądze, jeśli tak od kogo? Jeśli dłużnik nie jest w stanie spłacić zobowiązań w pieniądzu, wierzyciel przystępuje do egzekucji z ruchomości i nieruchomości dłużnika. W tym celu co do zasady przeprowadza aukcje (lub dokonuje sprzedaży z wolnej ręki - dotyczy to rzeczy łatwo psujących się lub żywego inwentarza oraz sytuacji, gdy dłużnik się na to zgodzi). Nabycie ruchomości w drodze egzekucji komorniczej powoduje jednak bardzo istotne skutki, co do wad prawnych i innych obciążeń przedmiotu egzekucji.
REKLAMA
Zobacz również: Kupując samochód nabywasz polisę
Zgodnie z art. 879 kpc: „Kto nabywa rzecz na podstawie przepisów niniejszego rozdziału, staje się jej właścicielem bez żadnych obciążeń i powinien ją natychmiast odebrać.”
Dla nabywcy oznacza to tyle, że przedmiot zakupiony na aukcji komorniczej pozbawiony jest obciążeń przysługujących osobom trzecim- a tym samym nie mogą kierować przeciwko nowemu właścicielowi żadnych roszczeń. Można to przyrównać do „wyczyszczenia kartoteki”. Powołany przepis ma często dosyć doniosłe skutki - dopuszczalna jest bowiem sytuacja, w której w wyniku egzekucji sprzedany zostanie przedmiot nie należący do dłużnika – a który ma np. w leasingu (ma to miejsce gdy właściciel rzeczy nie zaprotestuje, dłużnik zaś nie będzie próbował wyłączyć przedmiotu spod egzekucji- a więc w wyniku zaniedbania). Samochód, którego dłużnik był jedynie leasingobiorcą – może być skutecznie sprzedany.
Zobacz również: Wyrejestrowanie samochodu
Jeśli samochód obciążony był zastawem rejestrowym – a zastawnik nie zareaguje na zawiadomienie wydane przez komornika – zastaw po dokonaniu sprzedaży wygaśnie. W niniejszej sytuacji właściciel zatrzymanego samochodu powinien złożyć wniosek do odpowiedniej komendy o wydanie samochodu - pod rygorem skierowania sprawy do sądu. Do wniosku powinien załączyć kopie otrzymanych od komornika dokumentów.
REKLAMA
REKLAMA