REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co grozi za brak badań technicznych samochodu?

REKLAMA

REKLAMA

Okresowe badania techniczne pojazdów mają zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Wielu kierowców traktuje je jednak jako zło (nie)konieczne. Jakie są skutki braku aktualnych badań technicznych?

W przypadku kontroli :

REKLAMA

Jeżeli podczas kontroli drogowej nie będziemy mogli wykazać się aktualnymi badaniami technicznymi pojazdu, policjanci mogą zatrzymać dowód rejestracyjny samochodu.

(Jeśli opóźnienie jest niewielkie, może my liczyć na upomnienie- ale nie należy tego oczekiwać).

Co należy zrobić w takim wypadku ?

  • po zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego, otrzymujemy pokwitowanie – upoważnia nas ono do doprowadzenia pojazdu do okręgowej stacji kontroli pojazdów
    • WAŻNE: Pokwitowanie nie zastępuje dowodu rejestracyjnego – nie powinno się go stosować w innych celach, niż doprowadzenie pojazdu do stacji kontroli pojazdów
  • Pokwitowanie jest ważne do 7 dni – pamiętaj jednak aby je zachować.
  • Z pokwitowaniem należy udać się do OKRĘGOWEJ STACJI KONTROLI POJAZDÓW (koszt kontroli samochodu osobowego – ok. 100 zł, może różnić się w zależności od przyczyny zatrzymania dowodu rejestracyjnego)
  • Po pozytywnej kontroli – stacja wystawia odpowiednie zaświadczenie – ważne 30 dni.
    • WAŻNE – Zaświadczenie zastępuje dowód rejestracyjny, można się nim jednak posługiwać wyłącznie z pokwitowaniem wystawionym wcześniej przez policję.
  • Zrób kserokopię zaświadczenia
  • Z oryginałem zaświadczenia musimy udać się do starostwa (lub urzędu dzielnicy- jeśli mieszkamy w Warszawie) właściwego ze względu na miejsce zarejestrowania.
    • Policja przekazuje nasz dowód rejestracyjny do starostwa w ciągu 7 dni od zatrzymania.
  • W starostwie wnosimy o zwrot naszego dowodu rejestracyjnego ( bez dodatkowych opłat- musimy tam jednak zostawić oryginały zaświadczenia ze stacji kontroli pojazdów, oraz pokwitowania wystawionego przez policję).
  • Z dowodem rejestracyjnym, oraz kserokopią zaświadczenia musimy wrócić do stacji kontroli pojazdów (która wykonała badania) w celu uaktualnienia dowodu rejestracyjnego.
    • Kserokopię zaświadczenia warto zrobić w celu usprawnienia procedury w stacji, oraz (przede wszystkim) na wypadek ponownej kontroli drogowej- możemy wówczas się wytłumaczyć, iż jedziemy podbić dowód rejestracyjny.

 Jeśli policjant uzna, iż pojazd stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa- może poza odebraniem dowodu rejestracyjnego, zlecić odholowanie pojazdu.

Zobacz również: Jak odzyskać prawo jazdy?

Po stłuczce :

Każda umowa ubezpieczenia OC i AC zawiera klauzulę zobowiązującą nas do posiadania aktualnego badania technicznego.

  • W przypadku ubezpieczenia AC – ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia odszkodowania ubezpieczonemu.

Zobacz również: Jak przedawniają się punkty karne?

Podsumowanie:

Brak badań technicznych jest kłopotliwy nawet przy zwykłej kontroli drogowej. Należy o nich bezwzględnie pamiętać (dotyczy to zwłaszcza samochodów starszych niż 5- o letnie, oraz z instalacja gazową – przeglądów należy w nich dokonywać co roku. )

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Szkolenia redukujące punkty karne. W 10 dni WORD-y zredukowały 34 tys. punktów

    Polscy kierowcy pokochali szkolenia. Właściwie to jeden typ szkolenia. Mowa oczywiście o kursach redukujących 6 punktów karnych. Te wróciły do WORD-ów i stały się hitem. Jak informuje RMF FM, w 10 dni na szkoleniu pojawiło się blisko 6 tys. kierowców.

    Prawo jazdy plus, czyli darmowe prawo jazdy dla uczniów. Kto, co i dlaczego?

    Polacy uwielbiają słowo "darmowy". Jeszcze mocniej kochają je jednak politycy, zwłaszcza w okresie kampanii wyborczej. PiS przedstawiło zatem swój kolejny pomysł. A tym jest darmowe prawo jazdy dla uczniów. Na czym polega program prawo jazdy plus?

    Ile czasu można przechowywać paliwo?

    Zakupowy szał na stacjach paliwowych trwa. Kierowcy leją tańszy olej napędowy i benzynę do kanistrów i baniek. Czy wiedzą jednak ile czasu można przechowywać paliwo w takich pojemnikach? I w jakich warunkach należy to zrobić, aby nie łamać przepisów?

    Kierowca dostał mandat przed 17 września. Zapłacił go po 17 września. Przedawnienie punktów po roku czy dwóch?

    Kierowcy mają wątpliwości dotyczące zastosowania przepisów skracających okres przedawnienia punktów karnych do roku. Wątpliwości te postanowiłem zatem rozwiać. Sytuacja modelowa na dziś brzmi: kierowca dostał mandat przed 17 września, ale zapłacił go po 17 września. Co z punktami i ich przedawnieniem? Jaki termin go obowiązuje?

    REKLAMA

    Więzienie za tablice rejestracyjne. Nowe przepisy już obowiązują w Polsce

    Legislatorzy nie chcieli bawić się w półśrodki. Osoba, która będzie majstrować przy tablicach rejestracyjnych, może na 5 lat trafić do więzienia. Co jednak to majstrowanie oznacza w praktyce? Sprawdziliśmy to.

    Koniec używanych instalacji LPG? A to dopiero początek nowelizacji

    Rządzący przygotowali kolejną zmianę dla aut z LPG. Od teraz będą musiały być wyposażane w dodatkową tabliczkę. Kogo dotyczy ten wymóg? I kiedy wejdzie w życie? Poszukajcie odpowiedzi w naszym materiale.

    PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

    Są trzy wytłumaczenia dlaczego PKN Orlen sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. Nie każde postępowanie zarządu spółki wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

    Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

    Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

    REKLAMA

    Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

    Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

    Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

    Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

    REKLAMA