REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązkowe OC na hulajnogę elektryczną. Pojawią się nowe przepisy?

obowiązkowe OC na hulajnogę elektryczną, OC na hulajnogę elektryczną, unia chce aby OC na hulajnogę elektryczną było obowiązkowe
Obowiązkowe OC na hulajnogę elektryczną. Pojawią się nowe przepisy?
ViewApart
Źródło zewnętrzne

REKLAMA

REKLAMA

UE debatuje właśnie nad nowymi regulacjami. Czy to oznacza, że w roku 2024 obowiązkowe stanie się OC na hulajnogę elektryczną? Odpowiedź nie jest taka prosta.

Trend jest prosty. Polacy coraz chętniej korzystają z form mikromobilności. Ogromną popularnością cieszą się zatem zarówno miejskie rowery, jak i elektryczne hulajnogi. Skutek? W samym tylko wynajmie na minuty eksploatowanych jest w naszym kraju ponad 104 tys. e-hulajnóg. A liczba ta będzie się zwiększać.

REKLAMA

Czy hulajnogą elektryczną musi mieć OC?

REKLAMA

W chwili obecnej hulajnoga elektryczna nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu OC. Nie łapie się kategorię pojazdu mechanicznego ujętą w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. To dobra informacja dla użytkowników? Z punktu widzenia kosztów eksploatacji z pewnością tak. W przypadku potencjalnego zdarzenia drogowego już nie. Bo kierujący w takim przypadku ponosi odpowiedzialność materialną z własnego majątku.

Mówienie o odpowiedzialności materialnej wcale nie jest potencjalne. Wystarczy bowiem zajrzeć do statystyk. Podsumowując rok 2022, KGP podała, że doszło do 324 wypadków z udziałem użytkowników hulajnóg elektrycznych. W ich wyniku śmierć poniosły 3 osoby. 232 zostały ranne. A mówimy tu tylko o wypadkach. W liczbach nie zostały ujęte np. kolizje. To raz. Dwa w miarę pojawiania się większej ilości tego typu środków transportu, ilość zdarzeń będzie rosła.

Obowiązkowe OC na hulajnogę elektryczną. Nowy pomysł UE

Wiele wskazuje na to, że Unia Europejska postanowiła zająć się problemem mikromobilności. Chce chronić ewentualne ofiary zdarzeń, ale też i kierujących tymi pojazdami. Remedium mogłoby się stać obowiązkowe OC na hulajnogę elektryczną. Spekuluje się, że to stałoby się elementem nowej dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2021/2118. Ta wejdzie w życie 23 grudnia 2023 r. i zastąpi obowiązującą do tej pory dyrektywę 2009/103/WE.

REKLAMA

Czy zadanie jest wykonalne? Z pewnością tak. Dyrektywa może je przewidywać, a państwa członkowskie będą musiały dostosować prawo krajowe do jej wdrożenia. Choć warto pamiętać o tym, że sama konstrukcja obowiązkowego OC dla hulajnóg elektrycznych jest dość karkołomna. Hulajnoga nie jest bowiem pojazdem mechanicznym. A obowiązek posiadania obowiązkowego OC dotyczył do tej pory tylko pojazdów mechanicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powyższy argument jest tym, który podnoszą osoby uważające, że nowelizacja prawa europejskiego nie narzuci obowiązku wykupienia polisy OC dla hulajnogi elektrycznej. Będzie raczej wspominać o takiej możliwości, a nie obowiązku.

OC będzie obowiązkowe dla hulajnogi czy kierującego?

Kluczową kwestią do rozważania jest to, jak miałoby wyglądać kupowanie polisy. Ta miałaby zostać opłacona przez właściciela pojazdu czy jego użytkownika. Pytanie jest o tyle ważne, że duża ilość hulajnóg jeździ w tzw. wynajmie na minuty. Gdyby to kierowca musiał mieć OC, użytkownik takiego pojazdu musiałby zapłacić za najem, a dodatkowo poza nim dokupić konieczne ubezpieczenie.

Patrząc na powyższą sytuację nietrudno zatem założyć, że ewentualny obowiązek posiadania polisy OC spocząłby na właścicielu elektrycznej hulajnogi. Użytkowników w żaden sposób by nie dotyczył. Tyle że w tym punkcie pojawia się poważny problem. Hulajnogi elektryczne nie mają prawnie określonych danych identyfikacyjnych. Jak zatem miałaby się odbywać identyfikacja polisy przypisanej do konkretnego pojazdu? Na razie nikt nie zna odpowiedzi na to pytanie.

OC na hulajnogę elektryczną a inne kraje

Obowiązkowe OC dla hulajnogi elektrycznej może powodować zdziwienie, ale głównie w Polsce. W innych krajach rozwiązanie jest standardem. Dobry przykład dotyczy Norwegii, Niemiec, Francji, Holandii czy Wielkiej Brytanii. Tu obowiązek spoczywa na właścicielu pojazdu. Na tym lista się nie kończy, bo wkrótce pojawi się na niej także Hiszpania czy Litwa.

Ile mogłoby kosztować obowiązkowe OC na hulajnogę elektryczną?

Bardzo ciężko jest spekulować na temat cen potencjalnego OC dla hulajnóg elektrycznych. Pewne jest tylko to, że kwoty nie będą tak wysokie, jak w przypadku samochodów. Dużo zależy od miasta, w którym pojazd będzie eksploatowany, ale także statystyk wypadkowych. Pewne pojęcie skali mogą dać natomiast dostępne już dziś OC komunikacyjne wraz z ubezpieczeniem OC na hulajnogę elektryczną. Składki roczne w tym przypadku są raczej symboliczne. Wynoszą na ogół od 40 do 80 zł.

Ważne

Użytkownik hulajnogi elektrycznej w Polsce powinien pamiętać o jeszcze jednym. De facto OC na jazdę takim pojazdem może posiadać już dziś. Wystarczy bowiem, że wykupił np. polisę mieszkaniową z OC w życiu prywatnym. To OC w życiu prywatnym ochroni go przed skutkami ewentualnego zdarzenia. Choć ochroni go wyłącznie do założonej przez ubezpieczyciela kwoty.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA