REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypadek podczas nielegalnego wyścigu. Poszkodowany dostanie wypłatę z OC?

wypadek podczas nielegalnego wyścigu odszkodowanie z OC, wypadek podczas nielegalnego wyścigu odszkodowanie OC, wypadek podczas nielegalnego wyścigu polisa OC sprawcy
wypadek podczas nielegalnego wyścigu odszkodowanie z OC, wypadek podczas nielegalnego wyścigu odszkodowanie OC, wypadek podczas nielegalnego wyścigu polisa OC sprawcy
Wypadek podczas nielegalnego wyścigu. Poszkodowany dostanie wypłatę z OC?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wypadek podczas nielegalnego wyścigu to wynik tego, że sprawca wykazał się rażącym brakiem poszanowania zasad ruchu drogowego. Czy w takiej sytuacji poszkodowany lub poszkodowani dostaną odszkodowanie z OC? Sprawdźmy.
rozwiń >

O wypadek podczas nielegalnego wyścigu nie jest trudno...

Piszemy generalnie o zderzeniach podczas nielegalnych wyścigów. Na potrzeby tego materiału do kategorii zaliczymy jednak wszystkie zdarzenia, które są wynikiem piractwa drogowego. Mówimy zatem o rozwijaniu nadmiernej prędkości na drogach publicznych i w ruchu drogowym. A w takim przypadku przecież o kolizję czy jeszcze gorzej wypadek wcale nie jest trudno. Szczególnie że fizyka zachowania pojazdu jadącego z dużą prędkością jest nieubłagana. Ono ani nie zatrzyma się w miejscu, ani tym bardziej nie oferuje pełnej sterowności. Szczególnie że często balansuje na granicy poślizgu.

REKLAMA

Przykład

W tym punkcie warto podać pewien przykład. Droga hamowania przeciętnego samochodu na nawierzchni asfaltowej z prędkości 70 km/h wynosi 52 metry. Gdy szybkość jazdy wzrośnie do 110 km/h, dystans potrzebny na wyhamowanie zwiększa się do 105 metrów. Przy prędkości 150 km/h wynosi już 170 metrów. To oznacza prawie dwie długości boiska piłkarskiego!

Czy ubezpieczenie OC obejmuje wypadek podczas nielegalnego wyścigu?

REKLAMA

Polisa OC wystawiona dla samochodu chroni właściciela lub kierowcę przed odpowiedzialnością cywilną. I robi to... ZAWSZE! Czemu tak się dzieje? To akurat łatwo wyjaśnić. Napisałem o tym, że OC chroni od odpowiedzialności cywilnej sprawcę. Bardziej prawidłowe stwierdzenie jest jednak takie, że zabezpiecza interes poszkodowanych.

Bardzo ważne jest to, że ubezpieczenie OC nie jest polisą dobrowolną. Jest wymagana przez prawo. W efekcie to prawo też reguluje zakres działania polisy i to ono wskazuje kiedy i jaka wypłata będzie konieczna. Wykładnią prawa w tym przypadku staje się zatem ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Kto dostanie odszkodowanie z OC po wypadku podczas nielegalnego wyścigu?

Odszkodowanie z OC sprawy po wypadku podczas nielegalnego wyścigu dostanie poszkodowany w wyniku tego zdarzenia. Zakład ubezpieczeń, który polisę wystawił, w pierwszej kolejności pokryje koszty naprawy jego pojazdu. Oczywiście w tym przypadku funkcjonuje zasada górnej granicy odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej. Aktualnie ubezpieczyciele odpowiadają za szkody w ramach jednego zdarzenia drogowego, których usunięcie nie jest droższe niż 1,05 mln euro. To daje zatem kwotę wynoszącą 4,6 mln zł.

W przypadku klasycznego samochodu cywilnego, czy nawet szkody na kilku pojazdach, taka kwota z pewnością okaże się wystarczająca. Gorzej może być w sytuacji, w której sprawca spowoduje kolizję z rzadkim samochodem sportowym. W tym przypadku koszty kasacji mogą być liczone w milionach. Większej ilości milionów, niż blisko 5.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odszkodowanie z OC a szkody niemajątkowe

REKLAMA

Ubezpieczenie OC pojazdu oznacza nie tylko wypłatę środków na naprawę pojazdu poszkodowanego. To również pokrycie wartości szkód niemajątkowych, a więc kosztów leczenia poszkodowanych czy utraconych przez te osoby korzyści. Środki mogą być wypłacone za uszczerbek na zdrowiu, brak możliwości zarobkowania czy trwały uszczerbek na zdrowiu. Co ważne, o wypłatę może starać się każdy poszkodowany. Mowa zatem nie tylko o osobach z pojazdu poszkodowanego, ale także i tych podróżujących w pojeździe sprawcy. Tylko sam sprawca nie ma prawa do odszkodowania.

Zasady działania OC opisuje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, a zgodnie z nią odszkodowanie należy się wszystkim uczestnikom zdarzenia drogowego, którzy nie są jego sprawcą. A zatem jego pasażerom na równi z osobami w innych pojazdach, przechodniami czy rowerzystami itd. Co ważne, prawo nie wprowadza rozróżnienia poszkodowanych ze względu na pokrewieństwo ze sprawcą czy dobrowolne przebywanie z nim w jednym samochodzie – mówi Damian Andruszkiewicz, odpowiedzialny za ubezpieczenia komunikacyjne w Compensa TU SA Vienna Insurance Group.

Ważne

W przypadku szkód osobowych również obowiązuje granica górnej odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. Maksymalne odszkodowanie wynosi obecnie 5,21 mln euro (ok 23,18 mln zł) w odniesieniu do jednego zdarzenia, bez względu na liczbę poszkodowanych.

Tu jednak ubezpieczyciele stosują jeszcze jedną zasadę dodatkową. Ubezpieczyciel uważnie analizuje dokumenty sprawy. Szczególnie przygląda się postawie pasażera pojazdu sprawcy. I gdy dopatrzy się w niej przyczynienia się poszkodowanego, może obniżyć wartość wypłaty. Czym może być przyczynienie się? Mowa np. o zaakceptowaniu przez pasażera sytuacji, że kierowca jest pijany, ewentualnie niebezpiecznym zachowaniu się pasażera bezpośrednio przed wystąpieniem zdarzenia.

Zdarzenie podczas nielegalnego wyścigu. Czego nie obejmuje OC?

Zarówno w przypadku standardowej kolizji czy wypadku, jak i zdarzenia, które wystąpiło w czasie nielegalnego wyścigu, odpowiedzialność ubezpieczyciela na mocy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych jest wyłączana w przypadku:

 • pojazdu sprawcy. Nie ma możliwości wypłacenia środków na jego naprawę.
 • przewożonych za opłatą ładunków, przesyłek i bagażu.
 • utraty cennych rzeczy (m.in. gotówki, biżuterii czy dokumentów).
 • szkody, wskutek których doszło do zanieczyszczenia lub skażenia środowiska.

W tym przypadku sprawca będzie musiał zapłacić za likwidowanie szkód we własnym zakresie. A to również może oznaczać potężne koszty. Naprawa nowoczesnego samochodu po poważnej kolizji często wiąże się z wydatkiem sięgającym kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jeszcze więcej można wydać na usuwanie skutków zanieczyszczenia lub skażenia środowiska.

Przykład

Naprawa samochodu sprawcy. Tu przecież zadziała AC (o ile pojazd je miał)? No właśnie może nie zadziałać. Ubezpieczyciele zastosują wszystkie możliwe klauzule, aby nie zapłacić za naprawę auta, które uległo uszkodzeniu w czasie wypadku podczas nielegalnego wyścigu. Poza tym ubezpieczyciel może się też powołać np. na stan techniczny pojazdu po nielegalnych modyfikacjach.

Wypadek podczas nielegalnego wyścigu a regres ubezpieczeniowy

Warto pamiętać o jeszcze jednym. Może się okazać, że ubezpieczyciel na powyższych zasadach wypłaci odszkodowanie z OC sprawcy zdarzenia. Jego okoliczności staną się jednak podstawą do regresu. Na jego mocy kierujący (nie właściciel, a kierujący!) zostanie wezwany do zwrotu całej sumy wypłaconego odszkodowania wraz z odsetkami ustawowymi. Taka możliwość nie pojawia się jednak zawsze. Dotyczy przede wszystkim przypadku, w którym sprawca kolizji lub wypadku:

 • prowadził znajdując się pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie,
 • spowodował szkodę celowo,
 • zbiegł z miejsca zdarzenia,
 • nie miał uprawnień do kierowania pojazdami danego typu.

Dobry przykład sytuacji 100-procentowo regresowej dotyczy wypadku żółtego Megane RS w Krakowie. Tu kierujący był pijany. Ubezpieczyciel, który wystawił polisę OC dla Renault, zapłaci za naprawę infrastruktury miejskiej i odszkodowania rodzinom zmarłych pasażerów, teoretycznie zgłosi się jednak z roszczeniem mówiący o zwrocie wypłaty do kierującego. Teoretycznie, bo w tym przypadku tego nie zrobi. Kierowca nie przeżył wypadku. A takich roszczeń nie dziedziczą jego spadkobiercy.

Wypadek podczas nielegalnego wyścigu a odpowiedzialność sprawcy

Szczęście sprawcy polega na tym, że na ustawowej liście wyłączeń i powodów do regresu ubezpieczeniowego nie ma uczestnictwa w samochodowych lub motocyklowych, nielegalnych rajdach ulicznych lub piractwa drogowego. To jednak jeszcze nie oznacza, że kierujący wyjdzie ze zdarzenia w pełni suchą nogą.

Sprawcy wypadków podczas nielegalnych wyścigów nie są całkowicie bezkarni. W zależności od przewinienia – zgodnie z Kodeksem wykroczeń i Prawem o ruchu drogowym – narażają się m.in. na kilkadziesiąt tysięcy złotych grzywny czy utratę prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego – mówi Damian Andruszkiewicz, odpowiedzialny za ubezpieczenia komunikacyjne w Compensa TU SA Vienna Insurance Group.

Zobacz także: Ubezpieczenie komunikacyjne (OC)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Samochód w firmie 2024. Które branże i profesje kupują najwięcej nowych aut? Jakie modele są najpopularniejsze? Jakie odliczenia podatkowe od samochodów?

  Najwięcej nowych samochodów zamawiają przedsiębiorcy, którzy trudnią się programowaniem, doradztwem lub prowadzą działalność związaną z transportem – wynika z danych Carsmile. Jakie jeszcze profesje stoją na ożywionym popytem na nowe samochody? Jakie auta są najpopularniejsze? Ile kosztuje leasing i wynajem dłpugoterminowy?

  Zasada ograniczonego zaufania. Drogowy obowiązek czy raczej możliwość?

  Mądrzejszy powinien ustąpić... Tak w języku osiedlowym można byłoby wytłumaczyć istotę zasady ograniczonego zaufania. Uzupełnia ona reguły drogowe. Ale uzupełnia jako dodatkowy obowiązek kierowców czy raczej możliwość i ostrzeżenie? Rozstrzygnijmy tę kwestię.

  Jazda na rowerze po alkoholu w 2024 r. Czy rowerzysta straci prawo jazdy?

  Rower i alkohol to złe połączenie. Odradzamy je i to stanowczo. Jaka jednak kara grozi za prowadzenie roweru po alkoholu w 2024 r.? I czy rowerzysta straci np. prawo jazdy? Odpowiedzmy na te pytania.

  Będą opłaty za auta spalinowe. Kierowcy zaczną płacić podatek w 2025 r. Wiceminister potwierdza

  Miał być podatek od aut spalinowych 2024, a będzie opłata dla posiadaczy aut spalinowych 2025. Za rok pojawi się dopiero pierwsza z danin. Druga zacznie obowiązywać w 2026. Tak przynajmniej twierdzi wiceminister klimatu i środowiska.

  REKLAMA

  Pasażerowie bez zapiętych pasów na filmikach promujących... bezpieczeństwo!

  Taka rzecz mogła się zdarzyć chyba tylko we Włoszech. Tamtejsze ministerstwo infrastruktury i transportu postanowiło promować bezpieczeństwo drogowe. Ale na filmikach opracowanych przez resort, pasażerowie w pojazdach nie mają zapiętych pasów bezpieczeństwa.

  Stan wyższej konieczności. Kierowca popełnił wykroczenie, ale kary nie dostanie

  Kierowca może popełnić wykroczenie i kary nie dostać. I przypadki takie są dwa. Podstawowym jest oczywiście stan wyższej konieczności. Ten wymaga jednak spełnienia pewnego wymogu. Wiesz jakiego?

  Masz auto służbowe? Zatem zapłacisz więcej za parkowanie. Pomysł Sopotu storpedowało WSA

  W Sopocie w 2023 r. zmieniły się zasady działania stref płatnego parkowania. I od razu wzbudziły kontrowersje. Powód? Mieszkańcy SPP mają prawo do preferencyjnego abonamentu, chyba że mają auto użyczone lub w najmie. Wtedy uprawnienie to tracą. Zapis zakwestionował właśnie WSA na wniosek RPO.

  Uszkodzenie samochodu służbowego. Jak firma może oszczędzić na likwidacji małej szkody?

  Oszczędności. To w dobie inflacji i rosnących kosztów ulubione słowo przedsiębiorców. Odmieńmy je zatem przez kilka przypadków i powiedzmy, jak właściciele firm mogą oszczędzać na likwidacji małej szkody komunikacyjnej. Jest pewien ciekawy sposób.

  REKLAMA

  Nowa Dacia Spring 2024. Najtańszy elektryk nie tylko z nową "twarzą"

  Tanio, taniej, elektryczna Dacia? To hasło powraca do oferty rumuńskiej marki. Spring 2024 otrzymał nowy wygląd, ale i technologię. Teraz stanie się mocniejszy i... zdecydowanie bardziej efektowny.

  Niepełnosprawni wkrótce stracą karty parkingowe. Te wygasną we wrześniu 2024 r.

  Wkrótce wygasną karty parkingowe dla niepełnosprawnych przedłużane w związku z pandemicznymi i popandemicznymi perturbacjami. Ostateczny termin to 30 września 2024 r. Ważność, których kart została przedłużona? I jak wyrobić nową kartę?

  REKLAMA