Jak wypowiedzieć umowę OC?
REKLAMA
REKLAMA
- Kiedy mogę wypowiedzieć umowę OC?
- Ile mam czasu na wypowiedzenie umowy OC?
- Co potrzeba do wypowiedzenia umowy OC?
- Jak wygląda wypowiedzenie umowy OC?
- Na jaki adres wysłać wypowiedzenie umowy OC?
Kiedy mogę wypowiedzieć umowę OC?
Umowę OC kierujący może wypowiedzieć aktualnej firmie tak naprawdę w każdym momencie. Musi jednak pamiętać o tym, że brak OC oznacza karę za brak OC. Starą umowę powinien zatem zastąpić nową. Właśnie dlatego umowy ubezpieczenia dla auta są wypowiadane przede wszystkim w dwóch przypadkach:
REKLAMA
- w sytuacji, w której stara polisa OC się kończy i kierowca zmienia ubezpieczyciela. Wypowiedzenie ochroni go przed automatycznym przedłużeniem starej.
- w sytuacji, w której sprzedaje pojazd i umówił się z nowym właścicielem, że wycofa swoje ubezpieczenie OC, a w jego miejsce nowy właściciel kupi inną polisę.
Szczególnie kluczowy jest pierwszy przypadek. Bo w sytuacji, w której przy OC kierowcy zadziała zasada automatycznego odnawiania ubezpieczenia, a kierowca i tak wykupi drugą polisę, pojawi się podwójne ubezpieczenie pojazdu. Zapłacić nadal trzeba będzie. To zatem delikatnie mówiąc sytuacja mało komfortowa.
Ile mam czasu na wypowiedzenie umowy OC?
Kierowcy często pytają o to, ile mają czasu na wypowiedzenie umowy OC. No i tu liczą się dwie kwestie. Jeżeli chodzi o wypowiedzenie w celu nieodnowienia polisy, kwestię tą reguluje art. 28 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. I mówi o tym, że "najpóźniej na jeden dzień przed końcem ochrony". W pozostałych przypadkach czas jest o tyle ważny, że za niewykorzystaną część polisy ubezpieczyciel musi zwrócić pieniądze, ewentualnie nie pobrać kolejnej raty. Zatem im szybciej właściciel pojazdu wypowie ubezpieczenie OC, tym lepiej dla niego.
Co potrzeba do wypowiedzenia umowy OC?
Kierowca nie musi w żaden specjalny sposób przygotowywać się do wypowiedzenia umowy OC. Swoje dane zna. Powinien jednak mieć również numer polisy. Chyba że agent ma dostęp do systemu i sam go namierzy. Poza tym przydatne będą dane pojazdu, a w tym chociażby numer VIN. To wszystko.
Jak wygląda wypowiedzenie umowy OC?
Wypowiedzenie umowy OC jest formą oświadczenia woli. Kierowca może zatem napisać je np. odręcznie. Należy napisać w nim, że kierowca odstępuje od kontynuowania polisy, powinien wskazać termin, od którego wypowiedzenie wchodzi w życie (np. po końcu okresu obecnego OC), a do tego wskazać swoje dane kontaktowe i dane pojazdu (marka i model, numer rejestracyjny oraz numer i seria polisy) oraz podpisać się. Oczywiście wypowiedzenie można złożyć również na specjalnym druku. Wzory są dostępne do pobrania zarówno w sieci, jak i u agentów ubezpieczeniowych.
Na jaki adres wysłać wypowiedzenie umowy OC?
W większości przypadków wypowiedzenia umowy OC nie trzeba wysyłać na żaden adres. Większość kierowców korzysta bowiem z usług agentów ubezpieczeniowych. Oni wypełniają formularz, dają kierowcy do podpisu, kwitują jego przyjęcie oraz skanują i przesyłają do towarzystwa. Jeżeli właściciel pojazdu złoży dokument samodzielnie, powinien poszukać w sieci adresu pocztowego towarzystwa, adresu mailowego, ewentualnie formularza kontaktowego. Każdy z tych kanałów sprawdzi się.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.