Samozapłon samochodu a odszkodowanie OC
REKLAMA
REKLAMA
- Samozapłon samochodu a odszkodowanie OC. Będzie wypłata?
- Samozapłon samochodu a odszkodowanie z cudzego OC
- Samozapłon samochodu a brak OC
Samozapłon samochodu a odszkodowanie OC. Będzie wypłata?
Samozapłon samochodu może wynikać z szeregu czynników. Czasami decyduje o nim problem z instalacją elektryczną, układem paliwowym czy wyciekami oleju. I choć mogą to być wady całkowicie niezależne od woli lub zaniedbania kierującego, właściciel auta nie może spodziewać się odszkodowania z OC. OC co do zasady chroni prawa osób trzecich. I co do tego żadnych wątpliwości nie mają chociażby zapisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.
REKLAMA
Samozapłon samochodu a odszkodowanie z cudzego OC
Szansa na uzyskanie wypłaty z polisy OC jest zatem jedna. Dotyczy przypadku, w którym samochód nie uległ samozapłonowi, a zapalił się od auta płonącego i stojącego obok. W takim przypadku wypłata będzie jednak realizowana z OC pojazdu stojącego obok. Tyle że i tutaj pojawia się pewien wyjątek. Bo odpowiedzialnością ubezpieczyciela objęte są przypadki awarii. Podpalenie już nie. Wtedy odszkodowania trzeba dochodzić od sprawcy podpalenia na drodze cywilnej.
Samozapłon samochodu a brak OC
No dobrze, a co w przypadku, w którym twoje auto zapaliło się od innego auta. I pożar w tym innym aucie wynikał z usterki, ale jego właściciel nie opłacił OC. Czy to oznacza, że odszkodowania nie będzie? Będzie. Ale "sprawca" powinien liczyć się z regresem. UFG poprosi go o zwrot całego odszkodowania wypłaconego poszkodowanemu, a dodatkowo obciąży go karą za brak OC.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.