Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?
REKLAMA
REKLAMA
Czym jest regres ubezpieczeniowy?
Regres ubezpieczeniowy to sytuacja, w której choć ubezpieczyciel po szkodzie wypłaci odszkodowanie poszkodowanym z polisy OC sprawcy, zwróci się do niego z wnioskiem o zwrot środków. Kwotę należy oddać w całości wraz z ustawowymi odsetkami za zwłokę. Sprawa jest o tyle kluczowa, że czasami po zdarzeniach drogowych szkody osiągają kwotę rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. A to oznacza, że kierowca powinien wiedzieć jakie zachowania narażają go na regres.
REKLAMA
Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?
Jest kilka typów zachowań, które narażają kierowcę na regres ubezpieczeniowy. Przykłady?
- ucieczka z miejsca zdarzenia,
- brak uprawnień do kierowania pojazdami,
- prowadzenie po spożyciu alkoholu,
- prowadzenie pod wpływem środków odurzających,
- spowodowanie zdarzenia z premedytacją.
Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? To nie koniec.
Prawo do regresu ubezpieczeniowego pojawia się również wtedy, gdy prowadzący np. ukradł samochód i spowodował nim kolizję. A na tym nie koniec, bo aby być w pełni chronionym prowadzący powinien pamiętać też o podstawowych obowiązkach. Mowa w tym przypadku o aktualnej polisie OC wykupionej dla auta oraz przeglądzie technicznym.
Regres ubezpieczeniowy. Czy są szanse na umorzenie?
Przepisy przewidują przypadki, w których sprawca wypadku może starać się o całkowite lub częściowe umorzenie kwoty regresu ubezpieczeniowego. Tu konieczne jest jednak wykazanie wystarczających okoliczności związane z trudną sytuacją materialną lub życiową. Poza tym sprawca może starać się o rozłożenie płatności na raty, ewentualnie jej odroczenie. W każdej z tych spraw do UFG należy jednak złożyć stosowny wniosek.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.