REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

OC bez prawa jazdy - czy to możliwe?

OC bez prawa jazdy - czy to możliwe? Fot. Fotolia
OC bez prawa jazdy - czy to możliwe? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób uważa, że posiadanie prawa jazdy jest wymagane do zakupu obowiązkowego OC. W praktyce sytuacja wygląda jednak nieco inaczej.

Wielu polskich kierowców jest przekonanych, że aby zakupić obowiązkowe ubezpieczenie OC koniecznie trzeba posiadać prawo jazdy. Taka sytuacja jest całkiem zrozumiała, bo ogromna większość osób kupujących obowiązkową polisę wcześniej zdała egzamin na prawo jazdy i posiada aktualne uprawnienia do kierowania pojazdami.

REKLAMA

Takie przekonanie jest jednak błędne. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nie wymaga wcale posiadania prawa jazdy przez osobę kupującą komunikacyjne OC. Ubezpieczyciele muszą więc pozwolić na zakup obowiązkowej polisy również osobie bez prawa do kierowania pojazdami danej kategorii.

Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl tłumaczą, jak wygląda taki nietypowy zakup ubezpieczenia OC. Warto również wyjaśnić, w jakich sytuacjach może mieć on miejsce.

Kto kupuje OC bez prawa jazdy?

REKLAMA

Zakup obowiązkowego ubezpieczenia OC przez osobę nieposiadającą prawa jazdy jest na pewno rzadką sytuacją. Potwierdzają to również dane porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl. Wskazują one, że kalkulacje wykonywane przez internautów nieposiadających prawa jazdy są sporadyczne.

Użytkownicy kalkulatora OC nie muszą oczywiście ujawniać, dlaczego planują zakup obowiązkowej polisy OC, nie posiadając jeszcze prawa jazdy. Można jednak przypuszczać, że jednym z powodów jest oczekiwanie na potrzebny dokument przez młodego kierowcę, który jeszcze przed otrzymaniem „prawka” kupił pierwszy samochód i chce go ubezpieczyć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto również pamiętać o osobach, które utraciły swoje prawo jazdy i mają niebawem odzyskać uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Tacy klienci ubezpieczyciela również mogą kupić obowiązkowe OC nie posiadając prawa jazdy” - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Współwłaściciel z prawem jazdy – czy jest konieczny?

REKLAMA

Doświadczenia porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl sugerują, że łatwy zakup polisy OC przez osobę nieposiadającą prawa jazdy jest jak najbardziej możliwy. Co więcej, taką transakcję będzie można sfinalizować przez Internet. Zwykle istnieje jednak ważne ograniczenie dla nabywcy OC bez „prawka”.

Mianowicie taka osoba będzie musiała wskazać współwłaściciela pojazdu, który posiada aktualne prawo jazdy odpowiedniej kategorii. Ten wymóg zakładów ubezpieczeń wynika z dwóch względów. Po pierwsze, trzeba wskazać ubezpieczycielowi osobę, która zamiast nabywcy OC nieposiadającego „prawka” będzie użytkowała dany pojazd. Towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą bowiem z założenia, że samochód lub motocykl nie jest kupowany po to, aby trzymać go w garażu.

Druga ważna kwestia dotyczy oceny ryzyka. „Zakładowi ubezpieczeń, który otrzymał informacje na temat historii szkód i doświadczenia co najmniej jednego współwłaściciela pojazdu, łatwiej będzie ustalić odpowiednią składkę OC”- tłumaczy Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Właściciel samochodu bez „prawka” może nieco zaoszczędzić 

Warto nadmienić, że odpowiedni wybór współwłaściciela pojazdu pozwala osobie nieposiadającej prawa jazdy na znaczące obniżenie kosztu obowiązkowej polisy OC. W tym kontekście można powołać się na przykładową kalkulację wykonaną przez porównywarkę ubezpieczeń Ubea.pl

Wspomniany serwis sprawdził sytuację osiemnastolatka z Warszawy, któremu ojciec niedawno przekazał swój poprzedni samochód. Chodzi o Volkswagena Golfa V 1.4 FSI Trendline z 2006 roku” - precyzuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Młody kierowca ze stolicy (kod pocztowy: 04-301) nie posiada jeszcze prawa jazdy, ale już teraz musi wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Ze względu na konieczność obniżenia kosztów obowiązkowej polisy OC czterdziestoośmioletni ojciec nadal figuruje w dowodzie rejestracyjnym pojazdu (jako współwłaściciel). Jest to dobry pomysł, ponieważ starszy kierowca posiada siedmioletni okres bezszkodowej jazdy.

Dzięki ubezpieczeniu samochodu z jeżdżącym bezpiecznie ojcem, osiemnastolatek nieposiadający prawa jazdy zapłaci 1629 zł za najtańszą obowiązkową polisę (w Link4). Nie jest to wysoka składka jak na osobę, która nie posiada absolutnie żadnego doświadczenia za kierownicą” - komentuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Czy współwłasność samochodu ma jakieś wady?

Trzeba jednak pamiętać, że po rychłym otrzymaniu prawa jazdy młody kierowca wsiądzie „za kółko”. Skutki ewentualnej kolizji spowodowanej przez taką niedoświadczoną osobę wpłyną niestety również na jej ojca.

Mowa o częściowej utracie zniżek, która podwyższy koszt ubezpieczenia OC dotyczącego samodzielnie użytkowanego auta. Takiego negatywnego scenariusza można uniknąć jedynie po wykupieniu dodatkowej ochrony zniżek” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Źródło: porównywarka ubezpieczeniowa Ubea.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA