REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady przyznawania zniżek przy ubezpieczeniu AC

Liberty Direct
Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.
Zasady przyznawania zniżek przy ubezpieczeniu AC. Fot. Fotolia
Zasady przyznawania zniżek przy ubezpieczeniu AC. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Każdy ubezpieczyciel ma swoje zasady naliczania zniżek przy kalkulacji stawki za AC. Mimo różnic można znaleźć kilka wspólnych zasad. Poniżej lista upustów, które przysługują nam przy zakupie AC.

Bonus malus

REKLAMA

Najbardziej popularną i najwyższą zniżką jest upust za bezszkodową jazdę. Zazwyczaj każdy rok  bezszkodowej jazdy premiowany jest przez ubezpieczyciela 10% zniżką. W większości towarzystw górną granicą takiej zniżki jest 60%. Warto też pamiętać, że niektóre firmy ubezpieczeniowe pozwalają przenieść zniżki  BM z polisy OC na polisę AC. Praktyka jest różna. Niektórzy przenoszą tylko część tych zniżek (np. 60% zniżki w OC daje 40% zniżki w AC), niektórzy przenoszą pełne (np. 60% zniżki w OC daje 60% zniżki w AC).

Pamiętaj: Zniżki AC przypisane są do ich właściciela. Nie jest więc ważne, dana polisa jest kontynuowana w tym samym TU czy też przenoszona do innego ubezpieczyciela.

Zobacz też: Jeden komplet kluczyków a polisa Autocasco

Kto i gdzie używa samochodu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Na obniżenie składki wpływa także  wiek kierowcy. Każdy, kto zdobył już doświadczenie w prowadzeniu pojazdu, czyli przestał być "młodym kierowcą" (ma więcej niż 25 lat oraz posiada prawo jazdy dłużej niż 2 lata)  może liczyć na niższą składkę z tego tytułu.

Wysokość składki może też zależeć od miejsca zarejestrowania lub użytkowania pojazdu. Towarzystwa mają własne analizy szkodowości w poszczególnych miejscach i tych, którzy jeżdżą na  terenie "mniej wypadkowym", nagradzają upustem.

Zobacz też: Samochód zastępczy z OC sprawcy lub z AC

Samochód ma znaczenie

Składka jest też pochodną „szkodowości” określonych marek samochodów. Najczęściej niższą składkę mają auta popularne i które są łatwe w naprawie (np. dlatego, że jest dogodny dostęp do części zamiennych). Nie bez znaczenia jest też to, gdzie parkujemy samochód. Na bonus cenowy mogą na pewno liczyć ci, którzy zostawiają auto w garażu, a nie "pod chmurką".

Patrz, jak się ubezpieczasz

REKLAMA

Mniej za AC zapłacą osoby, które wybiorą jednorazową płatność za polisę, zwiększą udział własny w szkodzie lub chcą zapłacić kartą kredytową. Na niższą składkę za ubezpieczenie mogą również liczyć osoby, które przy zawieraniu ubezpieczenia powołały się na polisę znajomego zawartą w tym samym towarzystwie. Upusty dotyczą także osób, które poza ubezpieczeniami komunikacyjnymi, kupują również ubezpieczenia mieszkania – tutaj ubezpieczyciele premiują takich klientów nawet 10% zniżką. Jeżeli klient zawiera polisę na kolejny samochód w tym samym zakładzie ubezpieczeń, również może liczyć na obniżenie składki.

Pamiętaj: Upusty mogą przysługiwać także za wybrany kanał zakupu (np. internet, telefon) lub innego rodzaju promocje oferowane przez zakłady ubezpieczeń - np. zniżki dla rodziców małych dzieci.

Zobacz też: Odwołanie od decyzji zakładu ubezpieczeń

Sposób likwidacji szkody a składka

Wybierając ubezpieczenie AC, warto przeczytać OWU i zastanowić się nad sposobem likwidacji szkody. Jeżeli samochód jest już po gwarancji i zdecydujemy się na ew. naprawę poza autoryzowanymi warsztatami w oparciu o zamienniki, składka będzie dużo niższa niż naprawa w ASO i przy użyciu oryginalnych części.

Pamiętaj: Ubezpieczyciele często stosują sezonowe zniżki, np. na wybraną markę samochodu czy z okazji urodzin ubezpieczającego. Warto więc sprawdzić takie informacje przed zakupem polisy AC.

Zobacz też: Franszyza w Autocasco

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA