Franszyza w Autocasco
REKLAMA
REKLAMA
Decydując się na zakup ubezpieczenia AC należy sprawdzić nie tylko zakres jego działania, ale również dokładnie zapoznać się z treścią OWU. Skrupulatne przestudiowanie zapisów w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia nie powinno kończyć się na części zatytułowanej „wyłączenia”. Z perspektywy wypłaty ewentualnego odszkodowania, niezmiernie ważne jest również przeanalizowanie fragmentu poświęconego wspomnianym franszyzom.
REKLAMA
Zobacz też: Brak ważnego OC, a kolizja - zapłaci właściciel auta, czy kierujący?
Rodzaje franszyzy
Na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych funkcjonują dwa rodzaje franszyzy: redukcyjna i integralna.
Franszyza redukcyjna. Ten rodzaj franszyz, znany również franszyzą bezwarunkową, polega na redukowaniu, czyli pomniejszaniu wysokości wypłacanego odszkodowania o wartość określoną w zakupionej przez Ciebie polisie ubezpieczeniowej. Niezależnie od wysokości należnego odszkodowania, ubezpieczyciel pomniejszy je o tę samą kwotę, czyli wartość franszyzy redukcyjnej.
Zobacz też: Ubezpieczenie Assistance – pytania o zakres pomocy
REKLAMA
W praktyce ubezpieczeniowej pojęcie franszyzy redukcyjnej występuje zamiennie z udziałem własnym, choć nie do końca słusznie. Franszyza redukcyjna pomniejsza należne odszkodowanie o pewną określoną kwotę; natomiast w udział własny pomniejsza odszkodowanie o określony procent wysokości tego odszkodowania. Przykładowo, franszyza redukcyjna w wysokości 1000zł zawsze pomniejszy należne odszkodowanie o 1000zł; natomiast udział własny za poziomie 10% pomniejszy należne odszkodowanie o 10% jego wysokości początkowej.
Franszyza integralna, tzw. warunkowa. Określa ona górną granicę wysokości szkody, do której ubezpieczyciel w razie wystąpienia szkody nie wypłaci Ci odszkodowania. Określona może być na dwa sposoby, zarówno kwotowo, jaki i procentowo, a jej wartość określona jest w warunkach ubezpieczenia. W praktyce wygląda to następująco – za szkodę, której naprawa wynosi mniej niż wartość franszyzy integralnej, właściciel auta zapłaci sam. Jeżeli jednak, koszty naprawy zaistniałej szkody będą wyższe od franszyzy integralnej, odszkodowanie zostanie wypłacone przez ubezpieczyciela w całości, bez potrącania jakiejkolwiek kwoty.
Zobacz też: Kiedy ubezpieczenie OC zostanie przedłużone automatycznie?
Jak się okazuje, przed wykupieniem AC warto jest się dokładnie zapoznać z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia oraz zastanowić jaka forma franszyzy odpowiada naszym potrzebom.
Nie daj się zaskoczyć – dowiedz się więcej o ubezpieczeniu AC z poradnika na stronie Liberty Direct.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.