REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Franszyza w Autocasco

Liberty Direct
Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.
pismo, umowa, / Fot. Fotolia
pismo, umowa, / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Co to jest franszyza integralna i franszyza redukcyjna? O zasadach ich działania, niestety, mało kto wie. Niestety, ponieważ mają one istotne znaczenie przy wypłacie odszkodowania.

Decydując się na zakup ubezpieczenia AC należy sprawdzić nie tylko zakres jego działania, ale również dokładnie zapoznać się z treścią OWU. Skrupulatne przestudiowanie zapisów w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia nie powinno kończyć się na części zatytułowanej „wyłączenia”. Z perspektywy wypłaty ewentualnego odszkodowania, niezmiernie ważne jest również przeanalizowanie fragmentu poświęconego wspomnianym franszyzom.

REKLAMA

Zobacz też: Brak ważnego OC, a kolizja - zapłaci właściciel auta, czy kierujący?

Rodzaje franszyzy

Na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych funkcjonują dwa rodzaje franszyzy: redukcyjna i integralna.

Franszyza redukcyjna. Ten rodzaj franszyz, znany również franszyzą bezwarunkową, polega na redukowaniu, czyli pomniejszaniu wysokości wypłacanego odszkodowania o wartość określoną w zakupionej przez Ciebie polisie ubezpieczeniowej. Niezależnie od wysokości należnego odszkodowania, ubezpieczyciel pomniejszy je o tę samą kwotę, czyli wartość franszyzy redukcyjnej.

Zobacz też: Ubezpieczenie Assistance – pytania o zakres pomocy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W praktyce ubezpieczeniowej pojęcie franszyzy redukcyjnej występuje zamiennie z udziałem własnym, choć nie do końca słusznie. Franszyza redukcyjna pomniejsza należne odszkodowanie o pewną określoną kwotę; natomiast w udział własny pomniejsza odszkodowanie o określony procent wysokości tego odszkodowania. Przykładowo, franszyza redukcyjna w wysokości 1000zł zawsze pomniejszy należne odszkodowanie o 1000zł; natomiast udział własny za poziomie 10% pomniejszy należne odszkodowanie o 10% jego wysokości początkowej.

Franszyza integralna, tzw. warunkowa. Określa ona górną granicę wysokości szkody, do której ubezpieczyciel w razie wystąpienia szkody nie wypłaci Ci odszkodowania. Określona może być na dwa sposoby, zarówno kwotowo, jaki i procentowo, a jej wartość określona jest w warunkach ubezpieczenia. W praktyce wygląda to następująco – za szkodę, której naprawa wynosi mniej niż wartość franszyzy integralnej, właściciel auta zapłaci sam. Jeżeli jednak, koszty naprawy zaistniałej szkody będą wyższe od franszyzy integralnej, odszkodowanie zostanie wypłacone przez ubezpieczyciela w całości, bez potrącania jakiejkolwiek kwoty.

Zobacz też: Kiedy ubezpieczenie OC zostanie przedłużone automatycznie?

Jak się okazuje, przed wykupieniem AC warto jest się dokładnie zapoznać z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia oraz zastanowić jaka forma franszyzy odpowiada naszym potrzebom.

Nie daj się zaskoczyć – dowiedz się więcej o ubezpieczeniu AC z poradnika na stronie Liberty Direct.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

REKLAMA

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

REKLAMA