REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zgłosić szkodę do ubezpieczyciela?

Liberty Direct
Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.
stłuczka wypadek kolizja Fot. Fotolia
stłuczka wypadek kolizja Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zgłaszanie szkody nie jest niczym skomplikowanym, ale w momencie kiedy emocje i stres biorą górę postępujemy pochopnie, zapominając o wielu istotnych kwestiach. Podpowiemy Ci w kilku prostych krokach, jak możesz zgłosić szkodę oraz o czym musisz pamiętać.

O szkodach komunikacyjnych każdy chciałby zapomnieć jak najszybciej i jak najszybciej wrócić do normalnego trybu życia. Poniższe wskazówki podpowiedzą Ci o czym nie zapomnieć, kiedy dojdzie już do zdarzenia, a także w jaki sposób i gdzie zgłaszać zaistniałą szkodę, aby szybko uzyskać odszkodowanie.

REKLAMA

Zobacz też: Brak prawa jazdy, a odszkodowanie z OC

Zanim zgłosisz szkodę

Oprócz zabezpieczenia miejsca zdarzenia w przypadku kolizji czy stłuczki, koniecznie zbierz dane kontaktowe uczestników zdarzenia oraz  numery polis OC  aut, które brały w nim udział oraz spisz notatkę dotyczącą okoliczności zajścia. Notatka taka nie wymaga żadnego formularza może być sporządzona na zwykłej kartce papieru. Jeśli uszkodzenie jest duże lub są poszkodowani, zadzwoń po policję. Co więcej, jeśli są świadkowie, zbierz od nich dane kontaktowe, które mogą się przydać w razie ewentualnych komplikacji w trakcie ubiegania się o odszkodowanie.

Zobacz też: UFG, co to właściwie jest?

Uwaga!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Praktycznie każdy posiadacz komórki, ma w swoim telefonie aparat fotograficzny. W sytuacji wystąpienia szkody, dobrze jest ją od razu udokumentować, tak „na wszelki wypadek”. Ważne aby na takich zdjęciach znajdowały się uszkodzenia wszystkich pojazdów które brały udział w wypadku oraz miejsce w którym wydarzyła się stłuczka. Własna dokumentacja zdjęciowa z miejsca wypadku przesłana do ubezpieczyciela  może znacznie przyspieszyć proces  likwidacji szkody.

Zobacz też: Pojęcia związane z ubezpieczeniem AC

Kolizja z obcokrajowcem – co zrobić?

W momencie, kiedy wypadek spowoduje obcokrajowiec również możesz liczyć na wypłatę odszkodowania. Przede wszystkim kierowca z zagranicy powinien okazać Ci swój dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia OC, Zielonej Karty lub ubezpieczenia granicznego. W przypadku szkody koniecznie spisz:

  • dane z dokumentu ubezpieczenia – numer, nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, a także okres jej ważności,
  • dane osobowe,
  • numer rejestracyjny oraz markę samochodu.

Jak postępować w przypadku gdy sprawcą szkody jest pojazd zarejestrowany za granicą można dowiedzieć się ze strony PBUK (Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych). 

Niezależnie kto spowoduje wypadek, dobrze jest, abyś miał ze sobą uniwersalny druk do zgłaszania szkody w języku polskim i angielskim.

Zobacz też: Jeden komplet kluczyków a polisa Autocasco

W jaki sposób zgłosić szkodę komunikacyjną?

W zależności od ubezpieczyciela, kanałów zgłaszania szkód jest klika. Należą do nich:

  • kontakt telefoniczny z konsultantem danego towarzystwa ubezpieczeniowego,
  • wysłanie wiadomości e-mail na wskazany przez ubezpieczyciela adres,
  • pisemne zgłoszenie na adres siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego,
  • zgłoszenie faksem na numer znajdujący się na stronie ubezpieczyciela,
  • bezpośrednio w jednym z oddziałów ubezpieczyciela.

Jeżeli miałeś wypadek, który spowodował obcokrajowiec, koniecznie skontaktuj się z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, który wskaże Ci, z którym z polskich zakładów ubezpieczeń się skontaktować w sprawie wypłaty odszkodowania.

Zobacz też: Ubezpieczenie Assistance – pytania o zakres pomocy

Kiedy zgłosić szkodę?

Zgłaszać szkodę powinno się jak najszybciej. Zwykle najszybszą drogą jest kontakt telefoniczny.

Szkody związane z uszkodzeniem lub zniszczeniem pojazdu, jego części lub wyposażenia, które zostało ujęte w polisie należy zgłosić w ciągu 3 dni, natomiast kradzież samochodu do 24 godzin.

Zobacz też: Nieuczciwy ubezpieczyciel - pomoc w uzyskaniu odszkodowania

Czego potrzebujesz do zgłoszenia szkody?

Niezależnie od tego, czy zgłaszasz szkodę przez telefon, Internet czy bezpośrednio w placówce, potrzebujesz kilku niezbędnych w procesie likwidacji szkody dokumentów i informacji:

  • w zależności od tego jaki rodzaj szkody zgłaszasz, będziesz potrzebował numeru polisy OC sprawcy lub swojej polisy AC,
  • numer rejestracyjny samochodu sprawcy / poszkodowanego,
  • data i miejsce zdarzenia,
  • dane osobowe i teleadresowe swoje i poszkodowanego,
  • okoliczności zdarzenia (druk zgłoszenia szkody).

Zobacz też: Kiedy ubezpieczenie OC zostanie przedłużone automatycznie?

Co się stanie po zgłoszeniu szkody?

Następnym etapem w ramach ubiegania się o odszkodowanie są oględziny rzeczoznawcy. Po zgłoszeniu szkody skontaktuje się z Tobą rzeczoznawca, aby ustalić dogodny termin i miejsce oględzin uszkodzonego samochodu.

i odszkodowanie

Rzeczoznawca przygotowuje wycenę  kosztów naprawy. Po jej ustaleniu kontaktuje się on z wybranym przez Ciebie warsztatem lub bezpośrednio z Tobą, aby ją przedstawić, po czym w zależności od rodzaju rozliczenia, na który się zdecydowałeś (gotówkowe czy bezgotówkowe) wypłacane jest odszkodowanie.

Chcesz dowiedzieć się za co przysługuje ubezpieczenie AC? Wejdź na stronę Liberty Direct.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA