REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zgłosić szkodę do ubezpieczyciela?

Liberty Direct
Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.
stłuczka wypadek kolizja Fot. Fotolia
stłuczka wypadek kolizja Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zgłaszanie szkody nie jest niczym skomplikowanym, ale w momencie kiedy emocje i stres biorą górę postępujemy pochopnie, zapominając o wielu istotnych kwestiach. Podpowiemy Ci w kilku prostych krokach, jak możesz zgłosić szkodę oraz o czym musisz pamiętać.

O szkodach komunikacyjnych każdy chciałby zapomnieć jak najszybciej i jak najszybciej wrócić do normalnego trybu życia. Poniższe wskazówki podpowiedzą Ci o czym nie zapomnieć, kiedy dojdzie już do zdarzenia, a także w jaki sposób i gdzie zgłaszać zaistniałą szkodę, aby szybko uzyskać odszkodowanie.

REKLAMA

Zobacz też: Brak prawa jazdy, a odszkodowanie z OC

Zanim zgłosisz szkodę

Oprócz zabezpieczenia miejsca zdarzenia w przypadku kolizji czy stłuczki, koniecznie zbierz dane kontaktowe uczestników zdarzenia oraz  numery polis OC  aut, które brały w nim udział oraz spisz notatkę dotyczącą okoliczności zajścia. Notatka taka nie wymaga żadnego formularza może być sporządzona na zwykłej kartce papieru. Jeśli uszkodzenie jest duże lub są poszkodowani, zadzwoń po policję. Co więcej, jeśli są świadkowie, zbierz od nich dane kontaktowe, które mogą się przydać w razie ewentualnych komplikacji w trakcie ubiegania się o odszkodowanie.

Zobacz też: UFG, co to właściwie jest?

Uwaga!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Praktycznie każdy posiadacz komórki, ma w swoim telefonie aparat fotograficzny. W sytuacji wystąpienia szkody, dobrze jest ją od razu udokumentować, tak „na wszelki wypadek”. Ważne aby na takich zdjęciach znajdowały się uszkodzenia wszystkich pojazdów które brały udział w wypadku oraz miejsce w którym wydarzyła się stłuczka. Własna dokumentacja zdjęciowa z miejsca wypadku przesłana do ubezpieczyciela  może znacznie przyspieszyć proces  likwidacji szkody.

Zobacz też: Pojęcia związane z ubezpieczeniem AC

Kolizja z obcokrajowcem – co zrobić?

W momencie, kiedy wypadek spowoduje obcokrajowiec również możesz liczyć na wypłatę odszkodowania. Przede wszystkim kierowca z zagranicy powinien okazać Ci swój dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia OC, Zielonej Karty lub ubezpieczenia granicznego. W przypadku szkody koniecznie spisz:

  • dane z dokumentu ubezpieczenia – numer, nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, a także okres jej ważności,
  • dane osobowe,
  • numer rejestracyjny oraz markę samochodu.

Jak postępować w przypadku gdy sprawcą szkody jest pojazd zarejestrowany za granicą można dowiedzieć się ze strony PBUK (Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych). 

Niezależnie kto spowoduje wypadek, dobrze jest, abyś miał ze sobą uniwersalny druk do zgłaszania szkody w języku polskim i angielskim.

Zobacz też: Jeden komplet kluczyków a polisa Autocasco

W jaki sposób zgłosić szkodę komunikacyjną?

W zależności od ubezpieczyciela, kanałów zgłaszania szkód jest klika. Należą do nich:

  • kontakt telefoniczny z konsultantem danego towarzystwa ubezpieczeniowego,
  • wysłanie wiadomości e-mail na wskazany przez ubezpieczyciela adres,
  • pisemne zgłoszenie na adres siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego,
  • zgłoszenie faksem na numer znajdujący się na stronie ubezpieczyciela,
  • bezpośrednio w jednym z oddziałów ubezpieczyciela.

Jeżeli miałeś wypadek, który spowodował obcokrajowiec, koniecznie skontaktuj się z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, który wskaże Ci, z którym z polskich zakładów ubezpieczeń się skontaktować w sprawie wypłaty odszkodowania.

Zobacz też: Ubezpieczenie Assistance – pytania o zakres pomocy

Kiedy zgłosić szkodę?

Zgłaszać szkodę powinno się jak najszybciej. Zwykle najszybszą drogą jest kontakt telefoniczny.

Szkody związane z uszkodzeniem lub zniszczeniem pojazdu, jego części lub wyposażenia, które zostało ujęte w polisie należy zgłosić w ciągu 3 dni, natomiast kradzież samochodu do 24 godzin.

Zobacz też: Nieuczciwy ubezpieczyciel - pomoc w uzyskaniu odszkodowania

Czego potrzebujesz do zgłoszenia szkody?

Niezależnie od tego, czy zgłaszasz szkodę przez telefon, Internet czy bezpośrednio w placówce, potrzebujesz kilku niezbędnych w procesie likwidacji szkody dokumentów i informacji:

  • w zależności od tego jaki rodzaj szkody zgłaszasz, będziesz potrzebował numeru polisy OC sprawcy lub swojej polisy AC,
  • numer rejestracyjny samochodu sprawcy / poszkodowanego,
  • data i miejsce zdarzenia,
  • dane osobowe i teleadresowe swoje i poszkodowanego,
  • okoliczności zdarzenia (druk zgłoszenia szkody).

Zobacz też: Kiedy ubezpieczenie OC zostanie przedłużone automatycznie?

Co się stanie po zgłoszeniu szkody?

Następnym etapem w ramach ubiegania się o odszkodowanie są oględziny rzeczoznawcy. Po zgłoszeniu szkody skontaktuje się z Tobą rzeczoznawca, aby ustalić dogodny termin i miejsce oględzin uszkodzonego samochodu.

i odszkodowanie

Rzeczoznawca przygotowuje wycenę  kosztów naprawy. Po jej ustaleniu kontaktuje się on z wybranym przez Ciebie warsztatem lub bezpośrednio z Tobą, aby ją przedstawić, po czym w zależności od rodzaju rozliczenia, na który się zdecydowałeś (gotówkowe czy bezgotówkowe) wypłacane jest odszkodowanie.

Chcesz dowiedzieć się za co przysługuje ubezpieczenie AC? Wejdź na stronę Liberty Direct.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA