Jak zgłosić szkodę do ubezpieczyciela?
REKLAMA
REKLAMA
O szkodach komunikacyjnych każdy chciałby zapomnieć jak najszybciej i jak najszybciej wrócić do normalnego trybu życia. Poniższe wskazówki podpowiedzą Ci o czym nie zapomnieć, kiedy dojdzie już do zdarzenia, a także w jaki sposób i gdzie zgłaszać zaistniałą szkodę, aby szybko uzyskać odszkodowanie.
REKLAMA
Zobacz też: Brak prawa jazdy, a odszkodowanie z OC
Zanim zgłosisz szkodę
Oprócz zabezpieczenia miejsca zdarzenia w przypadku kolizji czy stłuczki, koniecznie zbierz dane kontaktowe uczestników zdarzenia oraz numery polis OC aut, które brały w nim udział oraz spisz notatkę dotyczącą okoliczności zajścia. Notatka taka nie wymaga żadnego formularza może być sporządzona na zwykłej kartce papieru. Jeśli uszkodzenie jest duże lub są poszkodowani, zadzwoń po policję. Co więcej, jeśli są świadkowie, zbierz od nich dane kontaktowe, które mogą się przydać w razie ewentualnych komplikacji w trakcie ubiegania się o odszkodowanie.
Zobacz też: UFG, co to właściwie jest?
Uwaga!
Praktycznie każdy posiadacz komórki, ma w swoim telefonie aparat fotograficzny. W sytuacji wystąpienia szkody, dobrze jest ją od razu udokumentować, tak „na wszelki wypadek”. Ważne aby na takich zdjęciach znajdowały się uszkodzenia wszystkich pojazdów które brały udział w wypadku oraz miejsce w którym wydarzyła się stłuczka. Własna dokumentacja zdjęciowa z miejsca wypadku przesłana do ubezpieczyciela może znacznie przyspieszyć proces likwidacji szkody.
Zobacz też: Pojęcia związane z ubezpieczeniem AC
Kolizja z obcokrajowcem – co zrobić?
W momencie, kiedy wypadek spowoduje obcokrajowiec również możesz liczyć na wypłatę odszkodowania. Przede wszystkim kierowca z zagranicy powinien okazać Ci swój dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia OC, Zielonej Karty lub ubezpieczenia granicznego. W przypadku szkody koniecznie spisz:
- dane z dokumentu ubezpieczenia – numer, nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, a także okres jej ważności,
- dane osobowe,
- numer rejestracyjny oraz markę samochodu.
Jak postępować w przypadku gdy sprawcą szkody jest pojazd zarejestrowany za granicą można dowiedzieć się ze strony PBUK (Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych).
Niezależnie kto spowoduje wypadek, dobrze jest, abyś miał ze sobą uniwersalny druk do zgłaszania szkody w języku polskim i angielskim.
Zobacz też: Jeden komplet kluczyków a polisa Autocasco
W jaki sposób zgłosić szkodę komunikacyjną?
W zależności od ubezpieczyciela, kanałów zgłaszania szkód jest klika. Należą do nich:
- kontakt telefoniczny z konsultantem danego towarzystwa ubezpieczeniowego,
- wysłanie wiadomości e-mail na wskazany przez ubezpieczyciela adres,
- pisemne zgłoszenie na adres siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego,
- zgłoszenie faksem na numer znajdujący się na stronie ubezpieczyciela,
- bezpośrednio w jednym z oddziałów ubezpieczyciela.
Jeżeli miałeś wypadek, który spowodował obcokrajowiec, koniecznie skontaktuj się z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, który wskaże Ci, z którym z polskich zakładów ubezpieczeń się skontaktować w sprawie wypłaty odszkodowania.
Zobacz też: Ubezpieczenie Assistance – pytania o zakres pomocy
Kiedy zgłosić szkodę?
Zgłaszać szkodę powinno się jak najszybciej. Zwykle najszybszą drogą jest kontakt telefoniczny.
Szkody związane z uszkodzeniem lub zniszczeniem pojazdu, jego części lub wyposażenia, które zostało ujęte w polisie należy zgłosić w ciągu 3 dni, natomiast kradzież samochodu do 24 godzin.
Zobacz też: Nieuczciwy ubezpieczyciel - pomoc w uzyskaniu odszkodowania
Czego potrzebujesz do zgłoszenia szkody?
Niezależnie od tego, czy zgłaszasz szkodę przez telefon, Internet czy bezpośrednio w placówce, potrzebujesz kilku niezbędnych w procesie likwidacji szkody dokumentów i informacji:
- w zależności od tego jaki rodzaj szkody zgłaszasz, będziesz potrzebował numeru polisy OC sprawcy lub swojej polisy AC,
- numer rejestracyjny samochodu sprawcy / poszkodowanego,
- data i miejsce zdarzenia,
- dane osobowe i teleadresowe swoje i poszkodowanego,
- okoliczności zdarzenia (druk zgłoszenia szkody).
Zobacz też: Kiedy ubezpieczenie OC zostanie przedłużone automatycznie?
Co się stanie po zgłoszeniu szkody?
Następnym etapem w ramach ubiegania się o odszkodowanie są oględziny rzeczoznawcy. Po zgłoszeniu szkody skontaktuje się z Tobą rzeczoznawca, aby ustalić dogodny termin i miejsce oględzin uszkodzonego samochodu.
… i odszkodowanie
Rzeczoznawca przygotowuje wycenę kosztów naprawy. Po jej ustaleniu kontaktuje się on z wybranym przez Ciebie warsztatem lub bezpośrednio z Tobą, aby ją przedstawić, po czym w zależności od rodzaju rozliczenia, na który się zdecydowałeś (gotówkowe czy bezgotówkowe) wypłacane jest odszkodowanie.
Chcesz dowiedzieć się za co przysługuje ubezpieczenie AC? Wejdź na stronę Liberty Direct.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.