REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przebudowa pojazdu wpływa na prawo do odliczenia VAT naliczonego

Przebudowa pojazdu może spowodować utratę prawa do odliczania podatku VAT na dotychczasowych zasadach Fot. Fotolia
Przebudowa pojazdu może spowodować utratę prawa do odliczania podatku VAT na dotychczasowych zasadach Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przebudowa pojazdu może, lecz nie musi, wpłynąć na utratę prawa do pełnych odliczeń podatku VAT. Wszystko zależy od rodzaju przeróbki i elementów konstrukcyjnych auta poddanych modyfikacji.

Przebudowa pojazdu a odliczanie od niego podatku VAT

Użytkuję samochód typu pick-up posiadający jeden rząd siedzeń, a więc uprawniający do pełnych odliczeń. Jakie skutki wywoła wykonanie zabudowy tylnej części pojazdu?

REKLAMA

Wykonanie zabudowy może, lecz nie musi, spowodować w Pańskim przypadku utraty prawa do peł­nych odliczeń. Dla zachowania prawa do dokonywania pełnych odliczeń będzie Pan obowiązany, między innymi, zaprowadzić po wykonaniu przebudowy ewidencję przebiegu samochodu.

W art. 86a ust. 11 ustawy o VAT zawarte są przepisy określające konsekwencje dokonywania zmian w pojazdach samochodowych. Przepisy te nie mają jednak zastosowania w przypadku wszystkich zmian dokonywanych w pojazdach samochodowych, lecz jedynie zmian w pojazdach samochodowych, dla któ­rych podatnicy obowiązani są przeprowadzać dodatkowe badania techniczne (zostały one wymienione w tabeli).

Zobacz też: Konsekwencje demontażu kratki w samochodzie ciężarowym

Pojazdy samochodowe, których dotyczą przepisy określające konsekwencje dokonywania zmian w pojazdach samochodowych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van;

  1. pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków;
  2. pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu.

Jeżeli w jednym ze wskazanych pojazdów samochodowych zostały wprowadzone zmiany, w wyniku których pojazd ten przestaje należeć do jednej z trzech wymienionych grup - pojazd samochodowy uznaje się za pojazd, który nie jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej (art. 86a ust. 11 usta­wy o VAT). W konsekwencji staje się on pojazdem, który nie uprawnia do dokonywania pełnych odliczeń:

  • od dnia wprowadzenia zmian - jeżeli data wprowadzenia zmian jest znana,
  • od okresu rozliczeniowego następującego po okresie rozliczeniowym, dla którego podatnik wykaże, że pojazd samochodowy spełniał wymagania, o których mowa w art. 86a ust. 9 pkt 1 lub 2 ustawy o VAT - jeżeli podatnik jest w stanie wykazać to dla jakiegoś okresu rozliczeniowego,
  • od okresu rozliczeniowego, w którym podatnik po raz pierwszy odliczył podatek naliczony od wydat­ków związanych z tym pojazdem samochodowym - w pozostałych przypadkach.

Stosowanie powyższych przepisów obrazuje poniższy przykład sformułowany przez Ministerstwo Fi­nansów w wydanej broszurze z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi:

PRZYKŁAD

MF Podatnik nabył w dniu 2 kwietnia 2014 r. pojazd samochodowy z jednym rzędem siedzeń z otwar­tą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków o dopuszczalnej ładowności przekraczają­cej 500 kg. Spełnienie wymagań „konstrukcyjnych" tego pojazdu umożliwiło mu odliczenie 100% podatku od wydatków z nim związanych. Podatnik ponosił następujące wydatki:

  • zakup paliwa w dniu 3 kwietnia 2014 r.,
  • zakup opon w dniu 19 kwietnia 2014 r.,
  • zakup paliwa w dniu 22 kwietnia 2014 r.,
  • zakup usługi serwisowej w dniu 6 maja 2014 r.,
  • zakup paliwa w dniu 10 maja 2014 r. i w dniu 18 maja 2014 r.

Podatnik dokonał zmian w pojeździe polegających na trwałym zabudowaniu części przeznaczonej do prze­wozu ładunków i wstawieniu tam siedzeń (6 siedzeń, nie licząc siedzenia kierowcy i pasażera obok kierowcy). Podatnik nie złożył informacji, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. Sytuacja I: podatnik posiada fakturę na wykonanie zabudowy z dnia 15 maja 2014 r. Podatnik ma prawo do odliczenia podatku w 100% od zakupów dokonywanych do dnia 14 maja 2014 r. bez konieczności ewentualnego przyporządkowywania, ile paliwa zużyto w okresie, w którym przysłu­giwało 100%,, a ile w okresie z 50%> odliczeniem. Natomiast od dnia 15 maja 2014 r. podatnik nie może dokonywać odliczenia podatku w pełnej wysokości, lecz musi stosować ograniczenie w wysokości 50%, czyli od zakupu paliwa w dniu 18 maja 2014 r. podatnik odliczy 50% podatku.

Zobacz też: Czy można odliczać VAT od wydatków na motocykl wykorzystywany w działalności?

REKLAMA

Sytuacja II: podatnik nie posiada faktury, ale okazał dokumenty (np. korespondencję mailową, pocz­tową z podmiotem dokonującym przebudowy, zdjęcia oznakowane datownikiem), na podstawie których można stwierdzić, że zmian dokonano w miesiącu maju 2014 r. Podatnik nie może dokonywać odlicze­nia podatku w pełnej wysokości, lecz musi stosować ograniczenie w wysokości 50% od wydatków po­niesionych w miesiącu maju 2014 r., czyli od usługi serwisowej w dniu 6 maja 2014 r., zakupu paliwa w dniu 10 maja 2014 r. i w dniu 18 maja 2014 r. podatnik odliczy 50%o podatku.

Sytuacja III: podatnik nie posiada faktury ani nie okazał żadnych dokumentów, które wskazywałyby na moment dokonania zmian dokonanych w pojeździe. Podatnik nie może dokonywać odliczenia podatku w pełnej wysokości, lecz musi stosować ograniczenie do wysokości 50% od wydatków, od okresu roz­liczeniowego, w którym podatnik po raz pierwszy odliczył podatek naliczony od wydatków związanych z tym pojazdem, czyli od miesiąca kwietnia 2014 r.

Nie zawsze jednak konsekwencją dokonywania zmian, o których mowa w art. 86a ust. 11 ustawy o VAT, jest uznanie, że pojazd nie jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. Również bowiem w takich przypadkach podatnicy mogą traktować pojazdy samochodowe jako wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika (a w konsekwencji uprawniające do pełnych odliczeń). Niezbędne jest jednak wówczas:

  • złożenie w urzędzie skarbowym informacji VAT-26,
  • ustalenie przez podatnika zasad używania tych pojazdów wykluczających użycie tych pojazdów do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą oraz
  • prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu, która będzie potwierdzała, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do działalności

- art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT.

Przykład

REKLAMA

Podatnik bezpośrednio po dokonaniu zmian w samochodzie ustalił zasady wykluczające możliwość jego używania do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą, złożył informację VAT-26 doty­czącą tego samochodu oraz rozpoczął prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu. W takim przypadku wykonanie zmian w pojeździe nie spowodowało utraty prawa do odliczenia podatku od wskazanych wydatków.

A zatem wykonanie w omawianej sytuacji zabudowy tylnej części samochodu może, lecz nie musi spo­wodować utraty prawa do pełnych odliczeń. Dla zachowania prawa do dokonywania pełnych odliczeń podatnik będzie jednak obowiązany spełnić warunki określone w art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT, w tym zaprowadzić ewidencję przebiegu opisanego w pytaniu samochodu.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 86a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: 500 pytań o VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA