Odliczanie podatku VAT od wózków widłowych
REKLAMA
REKLAMA
W magazynie mamy kilka wózków widłowych. Czy po zmianach możemy nadal odliczać 100% VAT od zakupu paliwa do nich?
REKLAMA
Tak, nadal mogą Państwo odliczać od paliwa do wózków widłowych 100% VAT. Nie trzeba w tym przypadku spełniać żadnych dodatkowych warunków.
Nowe zasady odliczeń dotyczą pojazdów samochodowych w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.
Pojazdami samochodowymi są pojazdy silnikowe, których konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h.
Pojazd wolnobieżny - pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego.
REKLAMA
Oznacza to, że gdy według ustawy o ruchu drogowym nie jest to pojazd samochodowy, nie stosujemy ograniczeń w odliczeniu VAT. Wózki widłowe - według ustawy Prawo o ruchu drogowym - są zaliczane do pojazdów wolnobieżnych. Tym samym, nie można ich zaliczyć według obowiązującej klasyfikacji do pojazdów samochodowych.
Wózek widłowy jest środkiem transportu przeznaczonym konstrukcyjnie do przenoszenia ładunków w obrębie zakładów pracy. PKWiU klasyfikuje wózki widłowe w grupowaniu „urządzenia dźwigowe i chwy- tarki" - w kategorii „wózki widłowe, pozostałe wozy i wózki transportu wewnętrznego PKWiU 28.22.15". Jest to odrębna kategoria, obok samochodów.
Wózki widłowe nie są więc zaliczane do samochodów osobowych ani do pojazdów samochodowych poruszających się po drogach. Oznacza to, że ograniczenia w prawie do odliczania VAT od paliwa nie mają do nich zastosowania.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 2 pkt 34, art. 86a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.