Jak zapłacić podatek od kupna samochodu online?
REKLAMA
REKLAMA
Podatek od kupna samochodu: co musisz wiedzieć?
- wynosi 2 proc. wartości rynkowej - rynkowej, a nie wpisanej na umowie,
- na jego opłacenie jest 14 dni od daty zakupu,
- podatek PCC opłaca kupujący,
- podatek od kupna samochodu nie obowiązuje gdy:
- zakup odbywa się w oparciu o fakturę,
- pojazd pochodzi z zagranicy i nie był wcześniej rejestrowany w Polsce,
- auto ma wartość mniejszą niż 1000 zł,
- zostało kupione przez osobę niepełnosprawną.
Powyższe punkty przedstawiają najważniejsze informacje dotyczące tego, na czym polega i w jakich przypadkach konieczne jest zapłacenie podatku po zakupie pojazdu mechanicznego. Jak zaplacić podatek od auta? O tym opowiemy w dalszej części tego materiału.
REKLAMA
Zobacz również: Przerejestrowanie samochodu online. Jak to działa?
Podatek od kupna samochodu online: jakie dane trzeba podać?
Podatek od kupna samochodu można zgłosić online. Wystarczy wypełnić elektroniczna wersję deklaracji PCC-3, a następnie przesłać ją na adres skrzynki podawczej konkretnego urzędu skarbowego. Pismo zawierające wspomnianą deklarację PCC zawsze przesyła się z nagłówkiem adresowanym do naczelnika urzędu skarbowego. Kolejnym etapem jest opłacenie samego podatku. W sytuacji, w której płatnikiem ma być np. firma, proces musi być zrealizowany z wykorzystaniem podpisu kwalifikowanego - ale o tym szerzej za chwilę.
Jak zapłacić PCC-3 przez Internet bez podpisu kwalifikowanego?
Możliwość złożenia deklaracji PCC-3 przez Internet bez podpisu kwalifikowanego mają tylko osoby fizyczne. Aby deklaracja została przyjęta przez system, konieczne jest wskazanie w deklaracji następujących danych identyfikacyjnych:
- identyfikator NIP lub PESEL,
- pierwsze imię,
- nazwisko,
- data urodzenia,
- autoryzacja kwotą przychodu wskazaną w zeznaniu za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszym niż rok, w którym są składane deklaracje albo wartość „0” (zero).
Zobacz również: Auto z zagranicy: ile kosztuje rejestracja?
Podatek od kupna samochodu: online gorzej w przypadku firmy
Pozostałe podmioty - poza osobami fizycznymi - również mają możliwość dokonania zgłoszenia podatku PCC online. W ich przypadku do dostarczenia dokumentu za pomocą skrzynki podawczej do urzędu skarbowego konieczne jest jednak jego autoryzowanie za pomocą podpisu kwalifikowanego. Bez tego dokument nie zostanie przyjęty w urzędzie skarbowym, a więc de facto kupujący zostanie uznany za podmiot, który nie złożył deklaracji PCC.
Na jakie kontro wpłacić podatek PCC-3?
Na jakie konto wpłacić podatek pcc-3? Podatek PCC po zakupie samochodu wpłaca się na konto urzędu skarbowego, w którym dokonuje się zgłoszenia transakcji. Numery rachunków są dostępne na stronach konkretnych instytucji. W przypadku przelewu dokonywanego np. z konta bankowego, należy wybrać właściwy typ przelewu (na ogół nazywa się to przelew podatkowy) - system bankowy powinien automatycznie wskazać numer rachunku.
PCC-3: jak opisać przelew?
Nie ma czegoś takiego jak "PCC-3 przelew wzór". Podczas opisywania przelewu za podatek PCC kluczowych jest kilka kwestii. Opłata skarbowa za samochód online powinna zawierać takie dane, jak:
- wskazanie organu podatkowego - np. Urząd Skarbowy w Toruniu,
- określenie kwoty,
- nazwa i adres podatnika,
- numer identyfikacyjny: NIP lub PESEL,
- typ identyfikatora: PESEL to P, NIP to N,
- symbol formularza: PCC-3.
Zobacz również: Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z zagranicy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.