Czy dodanie współwłaściciela pojazdu należy zgłosić w urzędzie skarbowym?
REKLAMA
REKLAMA
Wadą dopisania współwłaściciela pojazdu jest to, że ubezpieczyciel może podnieść składkę ubezpieczenia OC. Kolejnym negatywnym skutkiem dopisania współwłaściciela jest fakt, że po wyrządzeniu szkody przez jednego współwłaściciela, oboje mogą stracić zniżki ubezpieczeniowe.
REKLAMA
Największą korzyścią z bycia współwłaścicielem auta jest rozpoczęcie tworzenia historii ubezpieczeniowej. Dzięki temu z każdym rokiem współwłaściciel będzie uzyskiwał kolejne zniżki.
Zobacz też: Ile kosztuje zarejestrowanie auta sprowadzonego z USA?
Aby dopisać współwłaściciela pojazdu należy dokonać darowizny części pojazdu. Można to załatwić u notariusza, jednak wystarczy spisać umowę pomiędzy darczyńcą, a obdarowanym. Wzory takich umów można znaleźć w serwisach portalu Wieszjak.pl. Jeśli darczyńca i obdarowany są osobami blisko spokrewnionymi, obdarowany jest zwolniony z podatku. Jednak jeśli wartość darowizny jest wyższa niż kwota 9637 zł, należy w ciągu miesiąca zgłosić ten fakt w urzędzie skarbowym. Trzeba także załączyć prośbę o zwolnienie z konieczności zapłaty podatku.
Jeśli wartość jest mniejsza i umowa została sporządzona przez notariusza, nie ma konieczności zgłaszania tego faktu do urzędu skarbowego.
Ostatnią czynnością w procesie dodawania współwłaściciela jest udanie się do wydziału komunikacji, gdzie współwłaściciel zostanie dopisany do dowodu rejestracyjnego.
Zobacz też: Ile kosztuje zarejestrowanie auta sprowadzonego z Unii Europejskiej?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.