REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy i czy warto skorzystać z wynajmu długoterminowego?

Kiedy i czy warto skorzystać z wynajmu długoterminowego?
Kiedy i czy warto skorzystać z wynajmu długoterminowego?
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy i czy warto skorzystać z wynajmu długoterminowego? Okazuje się, że może to być dobry sposób na sfinansowanie „zakupu” samochodu dla przedsiębiorców nie dysponujących wolnymi środkami na taki cel.

Większość osób prowadzących własną działalność gospodarczą będzie prędzej czy później zmuszona do zainwestowania w pojazdy o różnym przeznaczeniu i rodzaju. Samochód osobowy, ciężarowy w celu przewożenia towarów czy też VAN dla zatrudnionego w firmie przedstawiciela handlowego. Pojawia się jednak pytanie – skąd wziąć niezbędną na sfinansowanie zakupu sumę pieniędzy?

REKLAMA

Przecież nie zawsze przedsiębiorstwo dysponuje wystarczającą ilością wolnych środków czy może pozwolić sobie na kredyt. Godną polecenia alternatywą jest wynajem długoterminowy. Kiedy i dlaczego warto skorzystać z takiego rozwiązania?

Zobacz też: Jakie są konsekwencje, gdy leasingowane auto zostanie skradzione?

Dla kogo wynajem długoterminowy?

Gdy mówimy o flocie samochodowej, to nie mamy na myśli przynajmniej pięciu samochodów, gdyż tym mianem określa się już pierwszy pojazd. W celu skorzystania z najmu długoterminowego nie ma konieczności kupowania kilku samochodów naraz. Wynajem jest obecnie coraz popularniejszą formą zakupu pojazdów przez polskich przedsiębiorców. Polega to na dzierżawieniu interesującego nas auta i to przy niedużych kosztach. Po upłynięciu terminu umowy, samochód zazwyczaj wraca do firmy wynajmującej, jednakże jest możliwość jego wykupu, choć nie zawsze jest to opłacalne. Podczas podpisywania umowy określany jest szacowany przebieg, co pozwala sprecyzować koszty związane z eksploatacją pojazdu. Chodzi tutaj także o wymianę zużytych części, zakup nowych opon czy przeglądów okresowych. Można liczyć także na wliczone koszty ubezpieczenia, assistance i auto zastępcze, a czasami nawet koszty paliwa. Co więcej, możliwe jest rozłożenie płatności na stałe miesięczne raty, co ułatwia rozplanowanie firmowego budżetu z dużym wyprzedzeniem. Zaletą tej formy finansowania jest także znacznie uproszczona księgowość i mniej faktur.

Zobacz też: Czy nowa firma ma szansę na leasing?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najemca nie musi przejmować się kwestiami administracyjnymi pojazdów, gdyż to nie jego obowiązkiem jest zapewnienie mu w pełni sprawnego samochodu. Jeśli najemca stwierdzi, że przekazany mu pojazd ma wady, to ma prawo zażądać od wynajmującego ich nieodpłatnego usunięcia. Dotyczy to zarówno wad mechanicznych, jak i prawnych. Wynajem długoterminowy aut to z pewnością korzystna opcja dla osób niemających pełnej kwoty na zakup własnego pojazdu i jednocześnie niechcących się niepotrzebnie zadłużać. Jest to też alternatywa dla zakupu auta na własność i tańsza wersja leasingu oraz ciekawa opcja dla wypożyczalni czy dla osób liczących na utrzymanie ciągłości finansowej.

Zobacz też: Konsekwencje przedwczesnego podpisania protokołu zdawczo odbiorczego przy umowie leasingu

Czy warto zdecydować się na wynajem długoterminowy? Jakie wiążą się z tym korzyści?

Czas trwania najmu strony umowy mogą określić w dowolny sposób. W przypadku najmu długoterminowego obejmuje zazwyczaj okres kilkumiesięczny lub kilkuletni. Przedsiębiorcy najmujący pojazdy mają prawo zaliczać je do kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem, że była prowadzona ewidencja przebiegu samochodu. Nie jest to obowiązkowe jednak w przypadku samochodów ciężarowych. Co więcej, stworzenie floty poprzez najem pojazdów wiąże się z możliwością zapłacenia mniejszego podatku od towarów i usług. Wynajem długoterminowy nie jest zarezerwowany wyłącznie dla dużych przedsiębiorstw, ale także małe firmy mogą korzystać z tej formy finansowania. Najczęściej decydują się na takie rozwiązanie firmy transportowe i przedsiębiorstwa zatrudniające wielu przedstawicieli handlowych. Korzystne dla najemcy jest także to, że usługa ta związana jest z pokrywaniem kosztów ewentualnych napraw, serwisowaniem, wymianą ogumienia, podstawieniem auta zastępczego, udostępnieniem urządzeń monitorujących typu GPS czy też systemów kontroli zużycia paliwa. Możemy liczyć także na szeroki wybór różnej klasy samochodów, czyli dostosowanych do naszych indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Źródło: Materiały firmy CLS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA