REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypożyczenie samochodu - na co zwrócić uwagę?

Sebastian Tomaszewski
Wypożyczenie samochodu - na co zwrócić uwagę?/ fot. Fotolia
Wypożyczenie samochodu - na co zwrócić uwagę?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W sezonie wakacyjnym wielu urlopowiczów decyduje się na wypożyczenie samochodu. Niezachowanie odpowiedniej ostrożności może ich narazić na duże wydatki oraz niepotrzebny stres. Na co uważać, gdy wypożycza się samochód?

Wypożyczalnie samochodów nie narzekają na brak klientów, szczególnie w okresie wakacyjnym, kiedy najchętniej wyjeżdża się na długo wyczekiwany urlop - mowa tutaj o wypożyczalniach zagranicznych i krajowych. Z wypożyczalni samochodów nie korzystają tylko turyści, ale też osoby prywatne nieposiadające własnego środka lokomocji, a chcące wyjechać poza obszar większych miast z dostępną komunikacją publiczną albo z car-sharingu. Wystarczy zaledwie kilka minut, by wypożyczyć samochód, a same firmy kuszą konkurencyjnymi cenami. Radzimy jednak być bardzo ostrożnym i przed wynajmem zwrócić uwagę na kilka elementów.

REKLAMA

Do długo wyczekiwanego urlopu warto się dobrze przygotować. Tak samo jak sprawdza się ceny hoteli, porównajcie ceny i warunki wynajmu aut w różnych firmach. Różnice cenowe mogą wynosić nawet ponad 50 procent. Niższymi cenami mogą się pochwalić lokalne wypożyczalnie. Nie oznacza to jednak, że świadczą usługi gorszej jakości. Mniejsze wypożyczalnie są bardziej skłonne do współpracy w przypadku niestandardowych usług i bardziej wyrozumiałe w razie późniejszego zwrotu samochodu. Ponadto łatwo je znaleźć, np. w grupach na portalach społecznościowych zrzeszających Polaków w danym kraju. Warto poszukać takich grup nie tylko ze względu na znalezienie najniższych cen wypożyczenia – dostaniemy tam także bezcenne informację odnośnie lokalnego prawa albo mało popularnych miejsc wartych odwiedzenia.

Wiek ma znaczenie

REKLAMA

Na cenę wypożyczenia wpływ ma doświadczenie kierowcy, tzn. jego wiek. Studenci pierwszych lat studiów mogą czuć się trochę rozczarowani. Większość wypożyczalni nie oferuje samochodów osobom poniżej 21. roku życia. Firmy, które jednak zgodzą się udostępnić auto młodym kierowcom, z reguły udostępniają samochody z niższych klas takie jak Fiat Panda albo Hyundai i10.

Warto przed wyjazdem popytać wśród znajomych lub rodziny, jakie mają doświadczenia z konkretną wypożyczalnią. Sprawdzenie opinii na forach internetowych też nie jest złym pomysłem, choć jest to zdecydowanie mniej wiarygodne źródło. Im wcześniej wypożyczymy samochód, tym mniej zapłacimy. Jak kształtują się orientacyjnie ceny wynajmu samochodów różnych klas w naszym kraju? Przyjęliśmy, że wynajmujący ma 30 lat, zarezerwował samochód miesiąc wcześniej i odbierze go w Warszawie.

Toyota Aygo

130 zł/doba

Ford Fiesta

143 zł/doba

Opel Astra

154 zł/doba

VW Tiguan

183 zł/doba

Nissan Qashqai

195 zł/doba

Renault Talisman

255 zł/doba

Opel Zafira

270 zł/doba

Citroen Berlingo

270 zł/doba

Mercedes-Benz GLA

350 zł/doba

Mazda 6

360 zł/doba

BMW serii 3

450 zł/doba

BMW serii 5

550 zł/doba

Ford Mustang GT

600 zł/doba

Uwaga na dodatkowe opłaty

REKLAMA

Po wybraniu najlepszej oferty cenowej, koniecznie sprawdź warunki umowy, które podpisujesz. Często na tym etapie zdarzają się oszustwa. Zwróć uwagę na wszelkie ponadstandardowe opłaty, tj.: dodatkowy kierowca, system nawigacji satelitarnej, lokalne podatki, fotelik dla dziecka, możliwość oddania i odebrania samochodu na lotnisku. Dopytaj też o dzienny limit kilometrów – za jego przekroczenie firmy potrafią obciążyć kaucją nawet w wysokości kilku tysięcy złotych. Dowiedzcie się też, na jakim obszarze możecie się poruszać bez dodatkowych kosztów. Kolejną bardzo ważną kwestią jest ubezpieczenie pojazdu. Oprócz wymaganego OC, nie zapominajcie o AC. Zdarzają się firmy, które rezygnują z tego drugiego ubezpieczenia. Wtedy klienci mogą być pewni, że zostaną obciążeni wszelkimi opłatami za naprawę czy nawet niewielką rysę. Jeśli wynajmujecie samochód, nie oszczędzajcie na rozszerzonym ubezpieczeniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wszystko sprawdziliśmy i upewniliśmy się, że wszystko jest w porządku - co teraz? Przed odebraniem sprawdźcie, czy samochód nie jest uszkodzony i zróbcie jego zdjęcia. W razie jakichkolwiek wątpliwości, poinformujcie o tym osobę wydającą auto. Pracownik powinien wszelkie defekty uwzględnić w protokole. Po wejściu do wnętrza sprawdźcie działanie wyposażenia i jego kompletności. W zależności od kraju, lista wymaganego wyposażenia rożni się. Przy zachowaniu ostrożności, powinniście uniknąć typowych błędów wielu turystów i bez dodatkowego stresu spędzić urlop.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA