REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypożyczenie samochodu - na co zwrócić uwagę?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Sebastian Tomaszewski
Wypożyczenie samochodu - na co zwrócić uwagę?/ fot. Fotolia
Wypożyczenie samochodu - na co zwrócić uwagę?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W sezonie wakacyjnym wielu urlopowiczów decyduje się na wypożyczenie samochodu. Niezachowanie odpowiedniej ostrożności może ich narazić na duże wydatki oraz niepotrzebny stres. Na co uważać, gdy wypożycza się samochód?

Wypożyczalnie samochodów nie narzekają na brak klientów, szczególnie w okresie wakacyjnym, kiedy najchętniej wyjeżdża się na długo wyczekiwany urlop - mowa tutaj o wypożyczalniach zagranicznych i krajowych. Z wypożyczalni samochodów nie korzystają tylko turyści, ale też osoby prywatne nieposiadające własnego środka lokomocji, a chcące wyjechać poza obszar większych miast z dostępną komunikacją publiczną albo z car-sharingu. Wystarczy zaledwie kilka minut, by wypożyczyć samochód, a same firmy kuszą konkurencyjnymi cenami. Radzimy jednak być bardzo ostrożnym i przed wynajmem zwrócić uwagę na kilka elementów.

REKLAMA

Do długo wyczekiwanego urlopu warto się dobrze przygotować. Tak samo jak sprawdza się ceny hoteli, porównajcie ceny i warunki wynajmu aut w różnych firmach. Różnice cenowe mogą wynosić nawet ponad 50 procent. Niższymi cenami mogą się pochwalić lokalne wypożyczalnie. Nie oznacza to jednak, że świadczą usługi gorszej jakości. Mniejsze wypożyczalnie są bardziej skłonne do współpracy w przypadku niestandardowych usług i bardziej wyrozumiałe w razie późniejszego zwrotu samochodu. Ponadto łatwo je znaleźć, np. w grupach na portalach społecznościowych zrzeszających Polaków w danym kraju. Warto poszukać takich grup nie tylko ze względu na znalezienie najniższych cen wypożyczenia – dostaniemy tam także bezcenne informację odnośnie lokalnego prawa albo mało popularnych miejsc wartych odwiedzenia.

Wiek ma znaczenie

REKLAMA

Na cenę wypożyczenia wpływ ma doświadczenie kierowcy, tzn. jego wiek. Studenci pierwszych lat studiów mogą czuć się trochę rozczarowani. Większość wypożyczalni nie oferuje samochodów osobom poniżej 21. roku życia. Firmy, które jednak zgodzą się udostępnić auto młodym kierowcom, z reguły udostępniają samochody z niższych klas takie jak Fiat Panda albo Hyundai i10.

Warto przed wyjazdem popytać wśród znajomych lub rodziny, jakie mają doświadczenia z konkretną wypożyczalnią. Sprawdzenie opinii na forach internetowych też nie jest złym pomysłem, choć jest to zdecydowanie mniej wiarygodne źródło. Im wcześniej wypożyczymy samochód, tym mniej zapłacimy. Jak kształtują się orientacyjnie ceny wynajmu samochodów różnych klas w naszym kraju? Przyjęliśmy, że wynajmujący ma 30 lat, zarezerwował samochód miesiąc wcześniej i odbierze go w Warszawie.

Toyota Aygo

130 zł/doba

Ford Fiesta

143 zł/doba

Opel Astra

154 zł/doba

VW Tiguan

183 zł/doba

Nissan Qashqai

195 zł/doba

Renault Talisman

255 zł/doba

Opel Zafira

270 zł/doba

Citroen Berlingo

270 zł/doba

Mercedes-Benz GLA

350 zł/doba

Mazda 6

360 zł/doba

BMW serii 3

450 zł/doba

BMW serii 5

550 zł/doba

Ford Mustang GT

600 zł/doba

Uwaga na dodatkowe opłaty

REKLAMA

Po wybraniu najlepszej oferty cenowej, koniecznie sprawdź warunki umowy, które podpisujesz. Często na tym etapie zdarzają się oszustwa. Zwróć uwagę na wszelkie ponadstandardowe opłaty, tj.: dodatkowy kierowca, system nawigacji satelitarnej, lokalne podatki, fotelik dla dziecka, możliwość oddania i odebrania samochodu na lotnisku. Dopytaj też o dzienny limit kilometrów – za jego przekroczenie firmy potrafią obciążyć kaucją nawet w wysokości kilku tysięcy złotych. Dowiedzcie się też, na jakim obszarze możecie się poruszać bez dodatkowych kosztów. Kolejną bardzo ważną kwestią jest ubezpieczenie pojazdu. Oprócz wymaganego OC, nie zapominajcie o AC. Zdarzają się firmy, które rezygnują z tego drugiego ubezpieczenia. Wtedy klienci mogą być pewni, że zostaną obciążeni wszelkimi opłatami za naprawę czy nawet niewielką rysę. Jeśli wynajmujecie samochód, nie oszczędzajcie na rozszerzonym ubezpieczeniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wszystko sprawdziliśmy i upewniliśmy się, że wszystko jest w porządku - co teraz? Przed odebraniem sprawdźcie, czy samochód nie jest uszkodzony i zróbcie jego zdjęcia. W razie jakichkolwiek wątpliwości, poinformujcie o tym osobę wydającą auto. Pracownik powinien wszelkie defekty uwzględnić w protokole. Po wejściu do wnętrza sprawdźcie działanie wyposażenia i jego kompletności. W zależności od kraju, lista wymaganego wyposażenia rożni się. Przy zachowaniu ostrożności, powinniście uniknąć typowych błędów wielu turystów i bez dodatkowego stresu spędzić urlop.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA