REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są skutki zastawu rejestrowego na samochodzie?

Ustanowienie zastawu rejestrowego na samochodzie jest bardzo popularną metodą zabezpieczania wierzytelności (np. kredytów, pożyczek). Fot. Fotolia
Ustanowienie zastawu rejestrowego na samochodzie jest bardzo popularną metodą zabezpieczania wierzytelności (np. kredytów, pożyczek). Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ustanowienie zastawu rejestrowego na samochodzie jest bardzo popularną metodą zabezpieczania wierzytelności (np. kredytów, pożyczek). Jakie są skutki zastawu rejestrowego dla dłużnika?

 Sprzedaż samochodu obciążonego zastawem rejestrowym, nie ma co do zasady wpływu na sam zastaw rejestrowy (podobnie jak w przypadku hipoteki).

REKLAMA

Spłata zobowiązania

W przypadku spłaty zobowiązania – zastaw rejestrowy wygasa, nadal jednak figuruje zarówno w dowodzie rejestracyjnym jak w rejestrze zastawów. Ich usunięcie wymaga posiadania pisemnego oświadczenia wydanego przez wierzyciela – np. dokumentu z pieczęcią banku.

Wykreślenie zastawu z rejestru kosztuje 50 zł .

Zobacz również: Jak wykreślić zastaw z rejestru?

Jeżeli dłużnik zalega ze spłatą

Nie uregulowanie zobowiązania, zazwyczaj pociąga za sobą działania wierzyciela, zmierzające do ściągnięcia należności. Wiąże się to z postępowaniem sądowym, oraz egzekucją komorniczą. W przypadku zastawu rejestrowego, dopuszczalna jest „droga na skróty”.

Zobacz również: Jaki jest powód podatku ekologicznego?

Przejęcie na własność

Jeśli umowa zastawnicza tak stanowi, w przypadku nie uregulowania wierzytelności w terminie własność przedmiotu zastawu (np. samochodu) przechodzi na wierzyciela. W sytuacji, w której dłużnik nie będzie chciał wydać samochodu, wierzyciel może domagać się przed sądem jego wydania. (rei vindicatio). Jeżeli wierzyciel chce skorzystać z takiego uprawnienia musi pisemnie wezwać dłużnika do zapłaty, uprzedzając go o konsekwencjach. W ciągu 7 dni od otrzymania wezwanie, dłużnik może uregulować należność, lub złożyć do sądu powództwo o ustalenie, że wierzytelność nie istnieje (np. została spłacona).

 Jeśli otrzymasz takie pismo – natychmiast skontaktuj się z wierzycielem i wyjaśnij wątpliwości. Termin na wytoczenie powództwa jest niezwykle krótki.

Po upływie terminu wierzyciel (np. bank) składa oświadczenie o przejęciu przedmiotu na własność. Może nim wówczas swobodnie dysponować (tak jakby samochód odkupił).

 Wartość samochodu szacuje się na dzień przejęcia. Jeśli więc jego wartość spadła na tyle, że nie wystarcza na spłatę długu, dłużnik musi dopłacić pozostałą kwotę.

Jeśli wartość samochodu przekracza kwotę długu – były wierzyciel ma 14 dni na zwrot nadpłaty.

Zobacz również: Jakie dokumenty są niezbędne do zarejestrowania auto sprowadzonego z zagranicy?

Licytacja

Drugim uproszczonym sposobem „zaspokojenia” wierzyciela jest publiczna licytacja.

Jeśli umowa tak stanowi, przedmiot zastawu (samochód) może zostać sprzedany na publicznej licytacji przeprowadzanej przez :

 • Notariusza
 • Komornika.

W przypadku udanej licytacji, w pierwszej kolejności pieniądze ze sprzedaży otrzymuje wierzyciel. Jeśli wartość przybicia przekracza dług, ma 14 dni na zwrócenie nadpłaty dłużnikowi. Podobnie jak w pierwszym przykładzie, wierzyciel musi pisemnie powiadomić o chęci wykorzystania uprawnienia, a dłużnik ma prawo odwołać się do sądu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

  Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

  Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

  Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

  Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

  Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

  Mosiężna skrobaczka do szyb. Fiński wynalazek rzeczywiście nie rysuje szyb?

  Mosiężna skrobaczka do szyb to hit ostatnich lat w Polsce. Powód? Ponoć nie ma możliwości, aby porysowała szybę w samochodzie. Ile jest w tym prawdy? I czym tak właściwie jest fińska skrobaczka? Sprawdziłem to.

  REKLAMA

  Samochody autonomiczne. Kiedy pojawią się na drogach? Częściowo są już dziś

  W XXI wieku przemysł motoryzacyjny ewoluuje szybciej niż kiedykolwiek. Zmiany te napędzają wymogi prawne, wyścigi producentów, ale też wymogi klientów. A to prowadzi do jednego wniosku. Innowacje stopniowo wprowadzają wizję aut autonomicznych do naszego codziennego życia.

  Typy ładowarek samochodowych. Moc ważniejsza od liczby punktów! Przynajmniej dla ciężarówek

  Elektryfikacja oznacza konieczność rozbudowy sieci stacji ładowania. Dziś jednak coraz jaśniejsze staje się to, że do tej pory Europa szła w złym kierunku. Bo na mapie nie liczy się wcale ilość punktów, a oferowania przez nie moc.

  Kto musi odśnieżać drogi? Czasami to obowiązek... kierowcy. Inaczej zapłaci odszkodowanie

  Kierowcy też muszą odśnieżać drogi. Co prawda nie publiczne, ale mimo wszystko obowiązek taki mają. I warto o nim pamiętać. Zwłaszcza że w razie jego zaniedbania, mandat dochodzący do 1500 zł to naprawdę najmniejszy z problemów.

  Powołanie samochodu do wojska w 2024 r. Temat powraca. Jest nowe rozporządzenie

  Temat powołania samochodu do wojska powraca. A wszystko za sprawą rozporządzenia ministra o groźnie brzmiącej nazwie. To mówi o rodzajach rzeczy ruchomych podlegających ewidencji dotyczącej świadczeń na rzecz obrony. Co to oznacza dla kierowców?

  REKLAMA

  Kara za brak przeglądu. Mandaty czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?

  Samochód oznacza wygodę. To jednak też obowiązek. I kierowca musi pamiętać nie tylko o polisie OC, ale także ważnym przeglądzie technicznym. Jaka jest kara za brak przeglądu w samochodzie?

  Jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu? Te silniki oznaczają spokój na lata

  Nie wszystkie diesle nie będą mogły wjechać do stref czystego transportu. Są takie, których właściciele nie muszą się obawiać zakazu wjazdu do SCT przez długie lata! Co jednak z cenami diesli?

  REKLAMA