REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są skutki zastawu rejestrowego na samochodzie?

Ustanowienie zastawu rejestrowego na samochodzie jest bardzo popularną metodą zabezpieczania wierzytelności (np. kredytów, pożyczek). Fot. Fotolia
Ustanowienie zastawu rejestrowego na samochodzie jest bardzo popularną metodą zabezpieczania wierzytelności (np. kredytów, pożyczek). Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ustanowienie zastawu rejestrowego na samochodzie jest bardzo popularną metodą zabezpieczania wierzytelności (np. kredytów, pożyczek). Jakie są skutki zastawu rejestrowego dla dłużnika?

 Sprzedaż samochodu obciążonego zastawem rejestrowym, nie ma co do zasady wpływu na sam zastaw rejestrowy (podobnie jak w przypadku hipoteki).

REKLAMA

Spłata zobowiązania

W przypadku spłaty zobowiązania – zastaw rejestrowy wygasa, nadal jednak figuruje zarówno w dowodzie rejestracyjnym jak w rejestrze zastawów. Ich usunięcie wymaga posiadania pisemnego oświadczenia wydanego przez wierzyciela – np. dokumentu z pieczęcią banku.

Wykreślenie zastawu z rejestru kosztuje 50 zł .

Zobacz również: Jak wykreślić zastaw z rejestru?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli dłużnik zalega ze spłatą

Nie uregulowanie zobowiązania, zazwyczaj pociąga za sobą działania wierzyciela, zmierzające do ściągnięcia należności. Wiąże się to z postępowaniem sądowym, oraz egzekucją komorniczą. W przypadku zastawu rejestrowego, dopuszczalna jest „droga na skróty”.

Zobacz również: Jaki jest powód podatku ekologicznego?

Przejęcie na własność

Jeśli umowa zastawnicza tak stanowi, w przypadku nie uregulowania wierzytelności w terminie własność przedmiotu zastawu (np. samochodu) przechodzi na wierzyciela. W sytuacji, w której dłużnik nie będzie chciał wydać samochodu, wierzyciel może domagać się przed sądem jego wydania. (rei vindicatio). Jeżeli wierzyciel chce skorzystać z takiego uprawnienia musi pisemnie wezwać dłużnika do zapłaty, uprzedzając go o konsekwencjach. W ciągu 7 dni od otrzymania wezwanie, dłużnik może uregulować należność, lub złożyć do sądu powództwo o ustalenie, że wierzytelność nie istnieje (np. została spłacona).

 Jeśli otrzymasz takie pismo – natychmiast skontaktuj się z wierzycielem i wyjaśnij wątpliwości. Termin na wytoczenie powództwa jest niezwykle krótki.

Po upływie terminu wierzyciel (np. bank) składa oświadczenie o przejęciu przedmiotu na własność. Może nim wówczas swobodnie dysponować (tak jakby samochód odkupił).

 Wartość samochodu szacuje się na dzień przejęcia. Jeśli więc jego wartość spadła na tyle, że nie wystarcza na spłatę długu, dłużnik musi dopłacić pozostałą kwotę.

Jeśli wartość samochodu przekracza kwotę długu – były wierzyciel ma 14 dni na zwrot nadpłaty.

Zobacz również: Jakie dokumenty są niezbędne do zarejestrowania auto sprowadzonego z zagranicy?

Licytacja

Drugim uproszczonym sposobem „zaspokojenia” wierzyciela jest publiczna licytacja.

Jeśli umowa tak stanowi, przedmiot zastawu (samochód) może zostać sprzedany na publicznej licytacji przeprowadzanej przez :

  • Notariusza
  • Komornika.

W przypadku udanej licytacji, w pierwszej kolejności pieniądze ze sprzedaży otrzymuje wierzyciel. Jeśli wartość przybicia przekracza dług, ma 14 dni na zwrócenie nadpłaty dłużnikowi. Podobnie jak w pierwszym przykładzie, wierzyciel musi pisemnie powiadomić o chęci wykorzystania uprawnienia, a dłużnik ma prawo odwołać się do sądu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

REKLAMA

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

REKLAMA

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

REKLAMA