REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczać w kosztach wydatki na eksploatację stanowiącego środek trwały samochodu osobowego, wykorzystywanego tylko do działalności gospodarczej, od którego VAT odliczany jest w 50%?

Jak rozliczać w kosztach wydatki na eksploatację stanowiącego środek trwały samochodu osobowego, wykorzystywanego tylko do działalności gospodarczej, od którego VAT odliczany jest w 50%?
Jak rozliczać w kosztach wydatki na eksploatację stanowiącego środek trwały samochodu osobowego, wykorzystywanego tylko do działalności gospodarczej, od którego VAT odliczany jest w 50%?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W ewidencji środków trwałych od lutego 2015 r. mam samochód osobowy. Samochód wykorzystuję tylko na potrzeby prowadzonej działalności. Prywatnie jeżdżę innym samochodem. Od nabycia tego samochodu oraz kosztów eksploatacji odliczam tylko 50% VAT, ponieważ nie chcę prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT. Jak mam rozliczać wydatki eksploatacyjne w kosztach uzyskania przychodów?

Jeżeli zdecydował się Pan odliczać tylko 50% VAT od samochodu wykorzystywanego wyłącznie w prowa­dzonej działalności gospodarczej, do kosztów może Pan zaliczać wydatki związane z jego eksploatacją w wy­sokości netto + 50% nieodliczonego VAT. W przypadku wydatków na paliwo poniesionych do 30 czerwca 2015 r. powinien Pan zaliczać je do kosztów w kwocie netto + cały VAT.

REKLAMA

Zobacz też: Kiedy wspólność majątkowa wyklucza prawo do jednorazowej amortyzacji samochodu ciężarowego?

Stanowisko to znajduje potwierdzenie w piśmie Ministerstwa Finansów z 28 maja 2014 r., stanowiącym od­powiedź na interpelację poselską nr 26203. Czytamy w nim, że:

REKLAMA

(...) wejście w życie przepisów ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 312) nie oznacza, że w zakresie podatku PIT oraz podatku CIT podatnicy ci [podatnicy odliczający 50% VAT od wydatków związanych- z pojazdami samochodowymi - przyp. red.] zobligowani są do automatycznego pomniejszenia kosztów uży­wania samochodu osobowego o 50%. A zatem, jeżeli wydatek związany z używaniem samochodu osobowe­go spełnia warunki określone w art. 22 ust. 1 ustawy PIT (odpowiednio art. 15 ust. 1 ustawy CIT), stanowi on koszt uzyskania przychodu wraz z podatkiem VAT w tej części, w jakiej podatnikowi nie przysługiwało odli­czenie zgodnie z odrębnymi przepisami, stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a, ustawy PIT (odpowiednio art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a, ustawy CIT).

Również organy podatkowe w wydawanych przez siebie interpretacjach podatkowych prezentują takie samo stanowisko. Jako przykład można wskazać interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Kato­wicach z 21 lipca 2014 r., sygn. IBPBI/1/415-429/14/ESZ, w której czytamy, że:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

(...) jeżeli (...) samochód, o którym mowa we wniosku, nie jest wykorzystywany na cele prywatne, to Wnioskodawca może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospo­darczej wartość netto uiszczanych rat leasingowych oraz wskazane wydatki eksploatacyjne, o ile zostaną one prawidłowo udokumentowane. Do kosztów uzyskania przychodów można także zaliczać naliczo­ny podatek VAT od ww. wydatków eksploatacyjnych i rat leasingowych, którego nie może odliczyć od podatku należnego na podstawie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (50% tego podatku).

Zobacz też: Od kiedy można amortyzować samochód zakupiony na raty?

Czynny podatnik VAT prowadzący wyłącznie działalność opodatkowaną posiada samochód osobowy zaliczo­ny do środków trwałych. Samochód ten jest używany wyłącznie do celów działalności prowadzonej przez po­datnika, lecz ze względu na uciążliwość obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu tego samochodu podat­nik zdecydował się odliczać od wydatków z nim związanych tylko 50% VAT. W lutym 2015 r. podatnik poniósł:

 • wydatki na paliwo do tego samochodu w kwocie 1132 zł netto + 260,36 zł VAT,

 • wydatek na naprawę samochodu w kwocie 800 zł netto + 184 zł VAT.

W tej sytuacji podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kwotę 1392,36 zł z tytułu poniesienia wydatków na paliwo oraz 892 zł [800 zł + (184 zł * 50%)] z tytułu poniesienia wydatku na naprawę samochodu.

PODSTAWA PRAWNA:  art. 22 ust. 1, art. 23 ust. 1 pkt 43 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: 100 pytań o wynagrodzenia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komu, komu... Ostatnie egzemplarze GR Yaris do wzięcia w Polsce. Pula powoli się kończy

  Nowa Toyota GR Yaris tania nie jest. Kosztuje co najmniej 214 900 zł. Powstaje jednak w limitowanej serii, a do tego oferuje 280-konny silnik. To prawdziwy sportowiec! Zakup tego auta może zatem stanowić gratkę. A jest ku temu jeszcze okazja. Być może ostatnia.

  Kiedy pieszy nie ma pierwszeństwa na pasach?

  Polskie przepisy przewidują przypadki, w których pieszy wcale nie ma pierwszeństwa na przejściu dla pieszych. Dziś je zatem omówimy. Wskażemy także, jaki pieszy może dostać mandat za wymuszenie pierwszeństwa na pasach.

  Nissan Qashqai 2024. Lifting japońskiego hitu sprzedaży stawia na nowości technologiczne

  Trzecia generacja Nissana Qashqaia po 3 latach obecności rynkowej otrzymuje delikatny lifting. Zmiany stylistyczne? To początek. Bo tu ważniejsza jest technologia. Auto dostanie m.in. nową kamerę 360 stopni 3D, asystenta głosowego Google czy możliwość zdalnych płatności Google Pay.

  Zagraniczny kierowca taxi w Polsce. Wiecie, że ponad połowa posiada wyższe wykształcenie?

  Zagraniczni kierowcy taxi w Polsce stali się standardem. Za kierownicami zasiadają głównie Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. Aby ich poznać, FreeNow przeprowadziło badanie ankietowe wśród 1500. z nich.

  REKLAMA

  Ile zarabiają kierowcy zawodowi w Polsce?

  Dziś porozmawiamy o kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu w Polsce. Ile zarabiają? Oraz jak ich zarobki rosły na przestrzeni ostatnich lat?

  AFIR już obowiązuje. I stanowi potężne wyzwanie. Całe szczęście nie dla kierowców

  AFIR brzmi groźnie. Czy jednak kierowcy w Polsce mają się czego bać? Oni tak właściwie nie. Nowe rozporządzenie stanowi wyzwanie, ale dla operatorów pracujących na rynku elektromobilności. Stawia ambitne cele.

  Dziś wielka akcja policji "Pomiar prędkości". Na drogi ruszy cały sprzęt pomiarowy. Noga z gazu!

  Policja będzie dziś prowadzić wielką akcję "Pomiar prędkości". Na drogach pojawi się praktycznie cały dostępny sprzęt. Widać będzie mierniki stacjonarne, nieoznakowane i oznakowane radiowozy, a do tego będą prowadzone kaskadowe pomiary prędkości.

  Im więcej samochodów elektrycznych w Polsce, tym więcej musi być stacji ładowania – nowe prawo już działa

  Unia Europejska już dawno uznała, że główną barierą pożądanego tempa przyrostu samochodów elektrycznych jest gęstość stacji ładowania. W przeciwieństwie do konwencjonalnych pojazdów, dla których stacje paliw budowane są już od ponad stulecia, stacje obsługi dla elektryków trzeba zbudować błyskawicznie.

  REKLAMA

  Stacje ładowania elektryków (min. 400 kW) co 60 km do 2025 roku. Przepisy AFIR już weszły w życie - czy dadzą spodziewane efekty?

  W sobotę 13 kwietnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR), które nakłada na państwa członkowskie obowiązek rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe regulacje stawiają ambitne cele przed Polską i pozostałymi krajami UE oraz stanowią istotny krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu. Aby dostosować się do nowych przepisów, działania Polski powinny być skoncentrowane na współpracy interesariuszy w taki sposób, aby zwiększać liczbę stacji ładowania o odpowiedniej mocy i zapewniać im szybkie przyłącze do sieci. 

  Ile kosztuje hybrydowa Dacia Jogger? Rumuńska nowość w polskich salonach

  Rumuńska marka stawia na technologię. To widać nie tylko po nowym Dusterze, ale i starszych modelach. Przykład? W Polsce debiutuje właśnie Dacia Jogger Hybrid 140. Ile kosztuje ta mocno rodzinna hybryda?

  REKLAMA