Jak ustalić wartość początkową samochodu kupionego przed rozpoczęciem działalności gospodarczej?
REKLAMA
REKLAMA
Tak, może Pan uznać samochód, o którym mowa w pytaniu, za środek trwały w prowadzonej działalności gospodarczej, podlegający amortyzacji. Za wartość początkową tego samochodu należy przyjąć jego cenę nabycia, tj. 38 000 zł. W tym przypadku nie ma znaczenia, że wartość ta jest znacznie wyższa od obecnej wartości rynkowej tego samochodu.
REKLAMA
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą wykorzystywać na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej składniki majątku nabyte prywatnie. Przepisy nie zabraniają traktowania tego rodzaju składników majątku jako środków trwałych, jeżeli przewidywany okres ich używania wynosi więcej niż rok.
Zobacz też: Czy można amortyzować samochód nabyty w drodze spadku na współwłasność?
REKLAMA
Jeżeli zatem będzie Pan wykorzystywał samochód, o którym mowa w pytaniu, w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej dłużej niż rok, to może go Pan uznać za środek trwały. W tym celu powinien Pan sporządzić oświadczenie o przeznaczeniu samochodu do celów prowadzonej działalności gospodarczej. Na podstawie takiego oświadczenia wprowadzany do firmy rzeczowy składnik majątku może zostać uznany za jego środek trwały.
Wartością początkową środków trwałych nabytych przez podatników jest, co do zasady, cena ich nabycia (art. 22g ust. 1 pkt 1 updof). Przepis ten ma zastosowanie również w przypadku środków trwałych nabytych przez podatników przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. A zatem za wartość początkową przedmiotowego samochodu osobowego jako środka trwałego powinien Pan przyjąć kwotę 38 000 zł.
Zasadność przyjmowania ceny nabycia za wartość początkową samochodów nabytych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej (nawet jeżeli cena ta odbiega od aktualnej wartości rynkowej samochodów) potwierdzają również organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach (patrz interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 22 maja 2009 r., sygn. IBPBI/1/415-202/09/AP lub interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 14 listopada 2012 r., sygn. ITPB1/415-968/12/AK).
PODSTAWA PRAWNA art. 22g ust. 1 pkt 1 i ust. 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251
REKLAMA
REKLAMA