REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co warto mieć w aucie jadąc na narty?

Piotr Czerniakowski
Tomasz Krzemirski
Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.
Fabryka Narciarzy
Pamiętajmy, aby dobrze wyposażyć się przed wyjazdem w dłuższą trasę. Warto zainwestować w to trochę czasu i pieniędzy.
Pamiętajmy, aby dobrze wyposażyć się przed wyjazdem w dłuższą trasę. Warto zainwestować w to trochę czasu i pieniędzy.

REKLAMA

REKLAMA

Przed wyjazdem na narty, oprócz dokładnego przygotowania pojazdu, należy odpowiednio wyposażyć swoje auto. W poradniku podpowiadamy co może przydać się podczas górskich wojaży.

Łańcuchy

REKLAMA

Całkowicie obowiązkowy element wyposażenia. W górach pogoda bywa bardzo różna i to nie tylko zimą. Zaleca się więc, aby łańcuchy wozić ze sobą również późną jesienią i wczesną wiosną. Alternatywą dla łańcuchów mogą być tzw. Snow Socks, czyli skarpety śniegowe. Ich założenie jest proste, a efekt podobny.

Zobacz też: Co należy sprawdzić przed wyjazdem na narty?

Maty śniegowe

Jest to specjalny rodzaj dywanika wykonany z materiału o dużej przyczepności. Odpowiedni kształt maty i sposób łączenia jej elementów pozwala na łatwość stosowania i wygodę przechowywania. Może pomóc nam w sytuacji, gdy zakopiemy się w głębokim śniegu i nie będziemy mogli wyjechać. Jak użyć? Podkładamy pod koła i próbujemy jedziemy, to wszystko.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Francja

Latarka

 Nie musi to być ogromna latarka w stylu amerykańskich policjantów, ale warto mieć na wyposażeniu dobry, sprawdzony sprzęt. Proponujemy również wyposażyć się także w tzw. Latarkę czołówkę – specjalna latarka, zamontowana na gumie, przystosowana do zakładania na głowie. Coś w stylu lampek, których używają górnicy. Przyda się przy zakładaniu łańcuchów lub pracach pod maską po zmroku.

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Czechy

Ciepłe ubrania

Trzy temperaturach jakie panują w górach, zawsze warto mieć przy sobie ciepłe ubrania. Nawet jeśli wyjeżdżamy autem z garażu i mamy zamiar dojechać do ciepłego, zadaszonego miejsca, bez wysiadania w międzyczasie, nigdy nie wiadomo co się wydarzy po drodze.

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Austria

Łopata

Równie ważny element wyposażenia. Nigdy nie wiemy, kiedy zaskoczy nas śnieżyca, a nasze auto zostanie zasypane. Najlepiej, żeby łopata była nie za duża i nie zajmowała nam zbyt dużo miejsca w bagażniku.

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Włochy

Kamizelka odblaskowa

Bardzo ważne podczas jakichkolwiek prac przy samochodzie po zmroku. Element tym ważniejszy, że od niego może zależeć nawet nasze życie. W niektórych krajach musi je mieć nie tylko kierowca, a i pasażerowie.

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Niemcy

Skrobaczki do szyb

Użyteczności tego sprzętu chyba nie trzeba tłumaczyć. Zanim silnik się nagrzeje, a nadmuch i ogrzewanie szyby zaczną działać może minąć wiele czasu. W jego zaoszczędzeniu pomoże na skrobaczka.

Zobacz też: Jak przewieźć narty samochodem?

Zmiotka

Jeśli dojeżdżamy autem na wyciągi, zmiotka przyda się nam tym bardziej. Po zejściu ze stoku nasz sprzęt jest cały w śniegu, który po zapakowaniu nart do auta, rozpuści się. Warto poświęcić chwilę na oczyszczenie sprzętu ze śniegu.

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Szwajcaria

Płyn do odmrażania szyb

Czasami ogrzewanie szyby czy zwykła skrobaczka może nie wystarczyć. W momencie gdy nasze szyby pokryją się grubszą warstwą lodu, warto mieć przy sobie odmrażacz, który umożliwi nam jazdę.

Zobacz też: Samochodem na narty: Niemcy

Odmrażacz do zamków

Nawet jeśli nie korzystamy z zamków mechanicznych, a jedynie z centralnego zamka, muszą być one sprawne. Elektryka zawsze może zawieść, a gdy dodatkowo nasze zamki będą zatkane przez lód, możemy pożegnać się z wyjazdem na stok.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

REKLAMA

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

REKLAMA

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA