REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Słowacji?

Kajetan Puszek
Jakie przepisy drogowe obowiązują na Słowacji?
Jakie przepisy drogowe obowiązują na Słowacji?

REKLAMA

REKLAMA

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Słowacji? Nasz południowy sąsiad – to kraj o dużym bogactwie przyrody ale słynie też z restrykcyjnych przepisów drogowych i wysokich mandatów.

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Słowacji?

Nasi południowi sąsiedzi mają bardzo duże wymagania względem wyposażenia pojazdów.Poruszając się po terytorium Słowacji powinniśmy zabrać ze sobą koło zapasowe, linkę holowniczą, trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę odblaskową.

REKLAMA

Nierespektowanie tego przepisu grozi mandatem w wysokości 50 euro. Ponadto nasz samochód musi mieć apteczkę samochodową, zapasowe żarówki (po jednej sztuce z każdego rodzaju), klucz do demontażu kół samochodowych oraz zapasowe bezpieczniki elektryczne. Zalecamy sumienne dostosowanie się do tych wymogów mimo obowiązującej konwencji wiedeńskiej (w myśl której musimy spełnić wymogi odnośnie wyposażenia samochodu obowiązujące w kraju rejestracji), gdyż są one bardzo restrykcyjne egzekwowane przez słowacką policję. Policja podczas kontroli zwraca też szczególną uwagę na sprawność hamulców, rurę wydechową, wydzielanie spalin oraz ważność badań technicznych.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Estonii?

Kamizelka odblaskowa musi być umieszczona w kabinie pasażerskiej.

Wybierając się na Słowację musimy również sprawdzić u mechanika układ kierowniczy, ustawienie świateł i kierunkowskazów czy też stan kół samochodowych. Pamiętajmy również o amortyzacji i o przeglądzie podwozia naszego auta. Wówczas będziemy mogli ze spokojem upajać się widokami górskich szczytów Słowacji lub korzystać z kąpieli zdrowotnych w licznych basenach uzdrowiskowych rozsianych po całym kraju.

Zobacz też: Przepisy drogowe w Czechach

Do podróżowania po Słowacji wystarczy zwykle prawo jazdy – bez konieczności wyrabiania międzynarodowej wersji tego dokumentu. W Słowacji dokładnie określone są dopuszczalne wymiary pojazdów. Maksymalna wysokośc może osiągać 4,0 m, szerokość 2,5 m , długość samochodu i przyczepy może posiadać natomiast maksymalnie 18,0 m.

Dzieci poniżej 12 roku życia oraz poniżej 150 cm wzrostu nie mogą podróżować na przednim siedzeniu samochodu.

Ograniczenia prędkości w Słowacji

Po autostradach i drogach ekspresowych samochód osobowy może maksymalnie osiągać prędkość 130 km/h. W terenie niezabudowanym, na pozostałych drogach prędkość maksymalna wynosi 90 km/h. W terenie zabudowanym samochody osobowe mogą osiągać maksymalną prędkość 50 km/h. Samochody ciężarowe na autostradach i drogach ekspresowych mają ograniczenie do 90 km/h, jeśli biegną one przez teren zabudowany to maksymalna prędkość musi zostać zmniejszona o 10 km/h. Na pozostałych drogach w terenie zabudowanym ograniczenie wynosi 50 km/h a niezabudowanym 90 km/h.

Dopuszczalne prędkości w Słowacji

Teren zabudowany

Poza terenem zabudowanym

Autostrady

Drogi Ekspresowe

Sam. osobowy

50 km/h

90 km/h

130 km/h

130 km/h

Sam. osobowy z przyczepą

50 km/h

90 km/h

90 km/h

90 km/h

Odwiedź nasz serwis Auto w podróży

Mandaty i kary

Dozwolona zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,00 %.

Słowacy stosują politykę „zero tolerancji” względem pijanych kierowców. To wykroczenie karane jest grzywną od 232 do 996 Euro i jest zagrożone zatrzymaniem prawa jazdy na okres od 1 roku do 5 lat. Za ucieczkę z miejsca wypadku grozi mandat od 332 do 1328 Euro,a także możliwość zatrzymania prawa jazdy na okres od roku do pięciu lat. Jeżeli przekroczymy dozwoloną prędkość dostaniemy mandat w wysokości od 166 do 830 Euro. Ponadto możemy zostać pozbawieni prawa jazdy na okres do 3 lat. Kara w postaci mandatu za przeładowanie pojazdu wynosi od 166 do 830 Euro i grozi zatrzymaniem prawa jazdy na okres do 3 lat.

Zobacz również: Sprawdź czy potrzebujesz wizy

Ten przyjazny dla Polaków kraj posiada bardzo restrykcyjne przepisy. Wysokie mandaty oraz polityka „zero tolerancji” powinny zachęcać kierowców do częstego spuszczania nogi z gazu oraz do stosowania się do obowiązujących obyczajów drogowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Gołoledź na drogach. IMGW ostrzega przed czarnym lodem. Jak go rozpoznać?

    Na drogach w Polsce pojawiła się gołoledź. IMGW ostrzega zatem kierowców z 12 województw przed naprawdę trudnymi warunkami. Co oznacza czarny lód na drodze? I jak zachować się podczas jazdy po oblodzonej drodze?

    Strefa czystego transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Jest nowa mapa i kilka poprawek

    Strefa Czystego Transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Uchwała w tej sprawie została przegłosowana 7 grudnia 2023 r. przez radę miasta. Zmiany? Wbrew wcześniejszym zapowiedziom strefa okaże się nieco mniejsza.

    Benzyną E10 tych aut nie zatankujesz. Długa lista! Co mają zrobić kierowcy od 1 stycznia 2024 r.?

    Na stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Do jakich samochodów lepiej jej nie tankować? Przygotowaliśmy listę pojazdów. Tak, jest też wyszukiwarka opracowana przez ministerstwo klimatu. Ale w tym przypadku najlepiej polegać przede wszystkim na deklaracjach producentów.

    Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

    Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

    REKLAMA

    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    REKLAMA

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    REKLAMA