REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie obowiązki spoczywają na biurach podróży?

Jakie obowiązki spoczywają na biurach podróży?
Jakie obowiązki spoczywają na biurach podróży?

REKLAMA

REKLAMA

Mimo że Polacy coraz częściej korzystają z usług biur podróży, wciąż niewielu ma świadomość, jakie obowiązki ciążą na organizatorze wyjazdu. Na przykład, czy biuro podróży musi ostrzegać przed potencjalnymi niebezpieczeństwami, które mogą spotkać turystów w kraju, do którego się wybierają?

Zbliża się sezon wakacyjnych wyjazdów. Warto wiedzieć, jakie obowiązki spoczywają na biurach podróży i jakie zapisy powinny znaleźć się w umowach. Czy organizator imprez turystycznych zobowiązany jest do powiadomienia klientów o prawdopodobieństwie wystąpienia, np. ataków terrorystycznych w kraju do którego  chcą oni wyjechać?

REKLAMA

Temat ten stał się szczególnie popularny po zamachu, jaki miał miejsce w Muzeum Bardo w Tunezji, gdy poszkodowane zostały m.in. osoby z Polski. W obliczu tej tragedii okazało się, że polskie biura podróży organizujące wyjazdy, najprawdopodobniej nie ostrzegły swoich klientów o zagrożeniach panujących na obszarze państwa arabskiego. Choć taka informacja widniała od ponad roku na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Zobacz też: Wyjazd samochodem na wakacje - o czym należy pamiętać?

Czy organizatorzy wycieczek popełnili błąd?

REKLAMA

Zdecydowanie tak. W myśl art. 13 ust. 2 o usługach turystycznych na organizatorze wyjazdu turystycznego spoczywa bezwzględny obowiązek poinformowania o szczególnych zagrożeniach dla życia i zdrowia na odwiedzanych obszarach. Co więcej, obowiązek ten ma charakter bezwarunkowy – wskazane informacje powinny być przekazane klientowi w każdym przypadku, gdy zawiera on umowę o tzw. imprezę turystyczną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepis ten ma zapewnić klientowi możliwość oszacowania ryzyka związanego z konkretnym wyjazdem i podjęcia odpowiedniej decyzji m.in. co do zawarcia samej umowy – zaznacza adwokat Jakub Brykczyński z Brykczyńscy i Partnerzy Adwokacka Spółka Partnerska. A stwierdzić trzeba, że gdyby większość klientów informowana byłaby o tego typu zagrożeniach, to nie dokonałaby zakupu usług i nie udałaby się w podróż do krajów o podwyższonym poziomie ryzyka – dalej stwierdza adwokat Jakub Brykczyński.

Zagrożenia te mogą odnosić się do zachowań człowieka (np. działań grup terrorystycznych, zamachów na turystów) lub być dziełem natury (np. powodzie, tornada, fale tsunami). Każde biuro podróży zobligowane jest do informowania swoich klientów na piśmie o takim niebezpieczeństwie.

Zobacz też: Jakich produktów nie można wwieźć do UE?

Co z odszkodowaniem?

REKLAMA

Otóż mamy prawo żądać od organizatora wycieczki zwrotu pieniędzy, jeśli podczas jej trwania doświadczymy uszczerbku na zdrowiu spowodowanego niezależnym zachowaniem człowieka (np. zamach terrorystyczny) lub działaniem natury (np. powódź, tornado). Przepisy prawne nie określają wysokości rekompensaty, o którą mogą ubiegać się klienci, którzy nie zostali powiadomieni przez biuro podróży o prawdopodobieństwie wystąpienia zagrożeń na terenie danego kraju. Ponadto, oprócz odszkodowania za straty majątkowe, można również żądać zadośćuczynienia za tzw. szkody niematerialne (nerwy, stres, straty moralne), na które zostaliśmy narażeni podczas urlopu.

Warto znać prawa, jakie nam przysługują w sporach z biurami podróży. Szczególnie teraz, gdy zaczyna się sezon urlopowy i coraz więcej osób decyduje się na zagraniczne podróże. Zaleca się też śledzić przed wyjazdem informacje na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które na bieżąco informuje o sytuacjach panujących w danych krajach. W końcu bezpieczny wyjazd na urlop to jedno z naszych głównych oczekiwań.

Źródło: Materiały prasowe Adwokackiej Spółki Partnerskiej Brykczynscy.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA