Wspólne przejazdy - ABC kierowcy
REKLAMA
REKLAMA
Wspólne podróże stały się modne głównie ze względu na oszczędność pieniędzy, ale są również promowane jako środek służący ograniczeniu ruchu drogowego.Między kierowcami a pasażerami pośredniczą specjalnie do tego stworzone aplikacje, serwisy i grupy. O co warto zadbać, decydując się na udostępnienie miejsca podróżnym w swoim samochodzie?
REKLAMA
Zobacz też: Jak zamówić ekologiczną taksówkę przez smartphone'a?
Ubezpieczanie samochodu i rozsądna jazda
Podstawą, bez której nie możemy ruszyć się z domu, jest opłacona składka OC. Pobierając zapłatę (nawet symboliczną) od pasażera musimy liczyć się z tym, że jeśli będziemy uczestnikami wypadku drogowego,
to pasażer może ubiegać się o odszkodowanie za ewentualny uszczerbek na zdrowiu. W sytuacji, gdy kierowca posiada ważne ubezpieczenie OC, a sam nie był sprawcą wypadku, to ubezpieczyciel pokrywa wszelkie koszty – Kierowcy nie muszą obawiać się poniesienia ewentualnych kosztów – pokrywa
je obowiązkowa polisa OC. Kluczem jest jednak jak zawsze bezpieczna jazda. Jak dotąd nie otrzymaliśmy informacji o żadnym wypadku drogowym, który zdarzył się podczas przejazdu umówionego przez Yanosik AutoStop – mówi twórca aplikacji, Adam Tychmanowicz. W razie problemów z nieuczciwym ubezpieczycielem zawsze możemy zwrócić się o pomoc do Rzecznika Ubezpieczonych.
Samochód Twoją wizytówką
Zanim zaprosisz pasażera do swojego samochodu, zadbaj o to, aby poczuł się w nim komfortowo. Schludne wnętrze to podstawa. Podobnie jak czulibyśmy się niezręcznie siedząc u kogoś w domu na kanapie pełnej okruchów, pustych puszek i papierków po batonikach, tak i w aucie nie należy to do przyjemności. Zapewnij pasażerowi przyjemną i czystą podróż, a na pewno będzie Wam się razem milej jechało.
Bezpieczeństwo kierowcy i pasażera
W Polsce, jak w większości krajów na świecie, obowiązuje nakaz jazdy z zapiętymi pasami. Przed wyruszeniem w trasę warto upewnić się, że pasażerowie również są zabezpieczeni. Jeśli podróżujemy z kimś po raz pierwszy, warto na początku określić zasady obowiązujące w pojeździe, np.: "U mnie w aucie nie palimy, nie rozmawiamy o polityce i nie jemy kruszących się rzeczy, a kawę pijemy tylko z zamkniętych kubków”. Jeśli oboje to zaakceptujecie, Ty będziesz jechał bez stresu, a pasażer od początku będzie wiedział, jak ma się zachować.
Zobacz też: Yanosik Autostop do czego służy?
Aplikacje i serwisy służące do umawiania się na wspólne przejazdy pozwalają kierowcom i pasażerom łatwiej się komunikować i utrzymywać kontakt, jeśli ponownie wybiorą się w tą samą trasę – Jeśli ktoś raz przekonał się, że podróż z kimś obcym może być przyjemna, to z pewnością częściej będzie szukał takiej możliwości. Zauważyliśmy taką tendencję w aplikacji Yanosik dla kierowców i Yanosik AutoStop dla pasażerów – przekonuje Adam Tychmanowicz.
Źródło: Materiały prasowe YanosikAutoStop.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.