REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Autostrada od kuchni

Autostrada
Autostrada
Skoda

REKLAMA

REKLAMA

Zarządzanie autostradą nie ogranicza się jedynie do pobierania opłat za przejazd. Służby autostradowe działają 24 godziny na dobę dbając o bezpieczeństwo podróżujących.

Rozwój transportu, zwiększanie możliwości komunikacyjnych i poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego są możliwe dzięki inwestycjom w rozbudowę sieci drogowej. Szczególne znaczenia na mapie drogowych połączeń mają autostrady i drogi ekspresowe. Drogi te obsługują najważniejsze kierunki krajowe i międzynarodowe, a dzięki swojej konstrukcji gwarantują szybkie i bezpieczne podróżowanie.

REKLAMA

Według Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) na 31 grudnia 2014 roku w Polsce było 1 553 km autostrad i 1 467,5 km dróg ekspresowych. Została przekroczona liczba 3 000 km dróg szybkiego ruchu, a planowane jest wybudowanie do 2020 roku kolejnych 1 770 km.

Zobacz też: A2 do Europy - aplikacja dla zmotoryzowanych

Operatorzy autostrad

REKLAMA

Drogi szybkiego ruchu ze względu na swój charakter i znaczenie wymagają ciągłego nadzoru. To zadanie zostało zlecone tzw. operatorom. Na autostradzie A2, za jej 255 kilometrowy odcinek odpowiada Autostrada Eksploatacja (AESA). Prowadzi ona pełną eksploatację, tzn. odpowiada za utrzymanie i pobór opłat.

Swoje zadania określiła jako codzienną troskę o bezpieczeństwo osób podróżujących autostradą A2, polegającą na sprzątaniu drogi, usuwaniu z niej niebezpiecznych przedmiotów, naprawianiu i bieżącej konserwacji wyposażenia oraz obiektów autostradowych. Dodatkowo pracownicy AESA w okresie letnim zajmują się utrzymaniem prawidłowego stanu terenów zielonych, a zimą – odśnieżaniem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Wyjazd na wakacje samochodem służbowym

Centrum Zarządzania Autostradą

Każdy operator musi posiadać Centrum Zarządzania Autostradą. Jest to miejsce, które czuwa nad bezpieczeństwem podróżnych. Pracownicy Centrum wspierani są przez monitoring video oraz patrole autostradowe. Do ich zadań należy również obsługa rozmieszczonych co dwa kilometry kolumn alarmowych.

Wszyscy podróżujący autostradą powinni wiedzieć, że skorzystanie z kolumny alarmowej to najszybszy sposób na połączenie z CZA i uzyskanie pomocy. Pracownicy Centrum są w stałym kontakcie z patrolami autostradowymi. Są to jednostki patrolujące teren autostrady 24 h na dobę.

Patrol musi być w każdym miejscu autostrady co 2 h w ciągu dnia i co 4 h w nocy. Na 255-kilometrowym odcinku autostrady, obsługiwanym przez Autostradę Eksploatację, działa 5 patroli, po jednym na każde 50 km autostrady. W ciągu roku „patrolowcy” przejeżdżają 1 800 000 km.

Zobacz też: Zielona karta dla kierowców - dokąd ją zabrać?

REKLAMA

Prawidłowe funkcjonowanie autostrady może być zapewnione dzięki zaangażowanym w te działania pracownikom. Odcinek autostrady Świecko–Konin obsługuje 500 pracowników AESA oraz co najmniej drugie tyle zatrudnionych w firmach współpracujących – ochrona, konwoje, firmy holownicze czy stacje benzynowe.

„Operatorzy w ramach swoich działań prowadzą różne prace edukacyjno-informacyjne, promujące bezpieczeństwo ruchu drogowego. Działania te mają poprawić bezpieczeństwo podróżnych, ale również podnieść bezpieczeństwo pracy osób odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie autostrady” - tłumaczy instruktor ŠKODA Auto Szkoła, Radosław Jaskulski.

Koncesyjna autostrada A2, jako pierwsza autostrada w Polsce, wdrożyła autorski Plan Działań Ratowniczych, który powstał we współpracy ze wszystkimi służbami ratowniczymi działającymi na A2 – Policją, Strażą Pożarną, Pogotowiem Ratunkowym, AESA, Autostradą Wielkopolską i GDDKiA. W ramach tego planu, co 2 lata odbywają się ćwiczenia służb ratowniczych, których celem jest symulacja akcji ratunkowej w miejscu, gdzie potencjalnie takie zdarzenia mogą się wydarzyć - na autostradzie.

Źródło: Materiały prasowe Skoda

Autostrady i drogi ekspresowe zaliczane są do najbezpieczniejszych dróg. W 2014 roku zginęło na nich 117 osób, a rannych zostało 855. Pomimo pozytywnego obrazu statystyk, trzeba pamiętać o zagrożeniach. Kierowcy powinni przestrzegać limitów prędkości, zachowywać odpowiedni odstęp od innych pojazdów i unikać ryzykownych manewrów.

Takie zachowania zagwarantują kierowcom komfortową jazdę i pomogą pracownikom dbającym o eksploatację pracować w bezpiecznych warunkach.

Centrum zarządzania autostradą
Skoda
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

REKLAMA

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

REKLAMA