REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomysł na podróż z nawigacją samochodową: trasa alternatywna

Odpowiednia konfiguracja nawigacji może pomóc nam odnaleźć ciekawe miejsca w trakcie wakacyjnych podróży.
Odpowiednia konfiguracja nawigacji może pomóc nam odnaleźć ciekawe miejsca w trakcie wakacyjnych podróży.
Kamil Fraszkiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Chcesz poznać nowe, ciekawe miejsca na trasie swojej podróży wakacyjnej? Szukaj zatem tras alternatywnych, które choć nieco dłuższe, mogą odkryć przed Tobą wiele niezwykłych miejsc.

Ustaw trasę alternatywną w nawigacji

Nie zawsze przejazd do miejsca docelowego musi odbywać się jak najkrótszą drogą czy w jak najkrótszym czasie. Drogę można także wytyczać w zupełnie inny sposób – mniej znanymi szlakami, które bywają równie atrakcyjne co te, którymi podróżujemy na co dzień. Wystarczy skorzystać
z funkcji tras alternatywnych.

REKLAMA

Mogą się one przydać szczególnie w trakcie wakacyjnych wyjazdów. Łatwo bowiem porównać na mapie kilka planów podróży, które warto uwzględnić podczas unikania najbardziej obciążonych dróg. Przy okazji kierowca może zdecydować o unikaniu dróg gruntowych (by nie nadwyrężać zawieszenia) czy tras, które wymagają znacznej liczby manewrów (ważne chociażby w przypadku poruszania się
z przyczepą kempingową).

Zobacz też: Wspólne przejazdy - ABC kierowcy

„Trasy alternatywne to przydatna funkcja, którą marka Becker oferuje w swoich produktach już od kilku lat, a wprowadzają ją nawet producenci w fabrycznych systemach oferowanych
w samochodach. My poszliśmy nieco dalej i obecnie rozwiązanie jest jeszcze lepiej dopasowane do oczekiwań kierowców”
– mówi Marek Krygier, CEE Manager marki Becker.

Zwykle do wyboru jest kilka rodzajów tras:

- szybka/najszybsza: priorytetem jest czas podróży, a nie długość pokonywanych odcinków, w efekcie czego nawigacja szuka dróg o najwyższej dopuszczalnej prędkości;

- łatwa: z małą liczbą zakrętów, skrzyżowań oraz innych sytuacji związanych ze koniecznością zmiany ruchu;

- ekonomiczna: najważniejsze jest w tym przypadku zużycie paliwa, przy czym bardziej zaawansowane systemy (np. Becker) bazują na wcześniej ustalonych parametrach pojazdu (rodzaj silnika, spalanie zadeklarowane przez kierowcę);

- krótka: liczy się długość i nic więcej, przy wyborze tej trasy kierowca musi być przygotowany na korzystanie np. z dróg gruntowych czy przejazdów przez duże parkingi.

Nawigacje mogą umożliwiać ponadto wskazanie tzw. kryteriów omijania, czyli pozwolić np. na uniknięcie przejazdów drogami płatnymi lub przeprawami promowymi, a poprowadzić za to przez strefy ochrony środowiska i długie tunele.

„Dowodem na to, że trasy różnią się między sobą, są nie tylko ich długość czy szacowany czas podróży, ale także na przykład różnica w wysokości, na jakiej prowadzą. Dane takie są dostępne
w nawigacjach Becker i przydają się, by uniknąć stromych podjazdów i zjazdów trakcie podróży kamperem, autem z przyczepką czy samochodem ciężarowym”
– wyjaśnia Marek Krygier.

Jak skorzystać z funkcji tras alternatywnych?

Jeśli nawigacja umożliwia wytyczenie dodatkowych tras, to opcja powinna być dostępna w menu widocznym po wyznaczeniu pierwszego planu podróży. Wybieramy zatem cel i czekamy, aż pojawi się pierwsza trasa do obranego miejsca docelowego.

REKLAMA

Wystarczy kliknąć w opcję „trasy alternatywne”, by program rozpoczął poszukiwanie i kalkulację najkorzystniejszych wariantów. Czas oczekiwania zwykle wydłuża się, gdyż aplikacja musi uwzględnić jak najwięcej dróg na danym obszarze. Wpływ na wydłużenie czasu ma także to, że nawigator oblicza trasę tak, by jej przebieg znacząco różnił się od pozostałych.

Przebieg wszystkich wyznaczonych planów podróży można łatwo przejrzeć na mapie. By łatwiej odróżnić poszczególne trasy, zaznaczane są one różnymi kolorami. Zwykle w menu dostępna jest opcja zmiany skali mapy, więc jeśli kierowca ma wystarczająco dużo czasu, to może sprawdzić manewr po manewrze. W podsumowaniu każdego planu znajduje się informacja o rodzaju, długości
i szacowanym czasie podróży.

Po wybraniu najbardziej interesującego wariantu podróży, nawigacja rozpocznie prowadzenie do celu. Pozostałe trasy powinny zostać wymazane z pamięci. Ponowne kliknięcie w opcje tras alternatywnych oznacza, że nawigacja znów rozpocznie kalkulację od nowa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    REKLAMA

    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

    Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    REKLAMA

    Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

    Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

    Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

    Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

    REKLAMA