Jak skutecznie podróżować autostopem?
REKLAMA
REKLAMA
Co zabrać ze sobą w podróż autostopem?
W podróż powinniśmy zabrać rzeczy, które będą praktyczne, ale również będą dobrze znosiły trudy podróży. Pamiętajmy, że czystość i schludność będą naszym sprzymierzeńcem w poszukiwaniu transportu. Nie zapomnijmy też o wygodnych butach. Dodatkowo, weźmy kawałek kartonu i marker, na którym napiszemy miejsce, do którego zmierzamy.
REKLAMA
REKLAMA
Jeśli uzupełnimy nasz bagaż lekami na przeziębienie i przeciwbólowymi, będziemy mogli czuć się bezpiecznie nawet z dala od miast. Ale żeby się dobrze przygotować musimy też wiedzieć, że autostop to wyzwanie nie tylko fizyczne. To test z umiejętności społecznych i determinacji. W drodze spotyka się różnych ludzi, a kierowcy nie zatrzymują się na pierwsze machnięcie ręką. Jeśli będziemy cierpliwi i pokorni, towarzysze podróży oraz miejsca, do których dotrzemy, zrekompensują nam niedogodności.
To, że jedziemy autostopem nie znaczy, że nie musimy planować trasy. Właśnie odpowiednie rozeznanie różnych możliwości dojechania do upragnionego celu jest kluczowe. Kierowcy, których będziemy zatrzymywać, będą jechali w różne miejsca. Będą one bliżej lub dalej od naszego celu. Pamiętajmy, że każda podróż to etap, który będziemy musieli kontynuować.
Znajomość mapy, specyfiki poszczególnych miejsc, miast, do których możemy trafić, czy nawet języków, z którymi możemy się zetknąć, daje nam szansę na większą podróżniczą skuteczność. Przygotujmy się dobrze, zabierzmy mapy i notatki, w których znajdą się wyszczególnione drogi z poboczami oraz pełną numeracją dróg, hotele, atrakcje oraz plany przejazdowe przez największe miasta na naszej drodze.
Zobacz też: Yanosik Autostop do czego służy?
REKLAMA
Podróżowanie autostopem wymaga ostrożności. Nie ma wątpliwości, że większość spotkanych ludzi będzie uczciwa i pomocna, jednak mogą się zdarzyć osoby, przez które będziemy mieć kłopoty. Jeśli wybierasz się za granicę zeskanuj, skseruj swoje dokumenty, jeśli stracisz oryginalne będziesz miał dostęp do kopii dokumentów. Ułatwią Ci one powrót do kraju.
Oryginały miej przy sobie, dobrze ukryte. Pieniądze miej schowane w kilku miejscach – to mniejsze ryzyko, że w przypadku kradzieży stracisz wszystkie. Jeśli masz ze sobą karty płatnicze, koniecznie miej zanotowane numery, pod które będziesz mógł zadzwonić w przypadku ich utraty. Miej ze sobą adresy ambasad oraz numery do nich. Jeśli kierowca, który się zatrzymał, nie budzi naszego zaufania, nie wsiadajmy. Ufaj swojej intuicji. Pamiętaj również, by samochody zatrzymywać w dzień, bo nocą kierowcy zatrzymują się mniej chętnie i dla nas jest to mniej bezpieczne.
Jak złapać okazję w podróży autostopem?
Złapanie „stopa” to sztuka. Trzeba wiedzieć, jak i gdzie go szukać. Są różne metody zatrzymywania pojazdów: można przez wyciągniętą rękę i na tabliczkę z napisaną lokalizacją. Szukać można bezpośrednio na stacjach paliwowych i parkingach. Każda z tych metod może być skuteczna, ale pamiętajmy, żeby zwracać przede wszystkim uwagę na bezpieczeństwo. Nie każde miejsce jest dobre do zatrzymywania pojazdów. Wybierajmy takie, gdzie jesteśmy dobrze widoczni, gdzie jest miejsce, by samochód mógł się bezpiecznie zatrzymać, bez łamania przepisów. Pamiętajmy, że na autostradach nie można zatrzymywać samochodów, jest to karalne. Możemy szukać transportu na parkingach i stacjach paliwowych położnych przy autostradach. Miejmy świadomość, że każdego roku dochodzi do śmiertelnych wypadków z udziałem autostopowiczów, którzy nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa.
Kultura osobista w podróży autostopem
Miejsce w samochodzie postrzegane jest jako miejsce intymne. Przestrzeń porównywalna do domowej. Dlatego dostosujemy się do klimatu w nim panującego. Bądźmy mili, jak potrzeba rozmowni, ale też uszanujemy ciszę panującą w samochodzie.
Kontrolujmy trasę, którą się poruszamy, jeśli zjedziemy, grzecznie dopytajmy czemu nastąpiła zmiana trasy. Jeśli samochód zatrzyma się na postoju, nie zostawajmy sami w samochodzie, pokażemy szacunek, a z drugiej strony możemy uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.
Jak zakończyć podróż autostopem?
Zawsze podziękujmy za odbytą podróż. Podczas wysiadania zachowajmy zasady bezpieczeństwa. Upewnijmy się, że zabieramy cały bagaż, a później wysiadając sprawdźmy, że możemy to zrobić bez ryzyka.
„Autostop to przygoda, która niesie ze sobą wszystkie jej konsekwencje. Wyzwanie dla samodzielności i wielka nauka komunikacyjnej sprawności, to szkoła planowania i radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Korzystajmy z niej i podróżujmy pamiętając, że najważniejszy jest bezpieczny powrót do domu” – przestrzega Radosław Jaskulski, instruktor ŠKODA Auto Szkoła.
Źródło: materiały prasowe Skoda
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.