REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzień na torze: Kielce

Subskrybuj nas na Youtube
Właściciele aut sportowych mogą popuścić wodze fantazji np. wynajmując tor wyścigowy.
Właściciele aut sportowych mogą popuścić wodze fantazji np. wynajmując tor wyścigowy.
/
Audi
/
Audi

REKLAMA

REKLAMA

Tor Kielce to najstarszy tor wyścigowy w Polsce. Jest też jednym z niewielu na świecie obiektów, których część trasy pokrywa się z drogą publiczną. Jego zaletą jest niezaprzeczalnie malowniczy odcinek biegnący przez las.

Wbrew nazwie Tor Kielce wcale nie znajduje się w Kielcach. Administracyjnie znajduje się on w granicach podkieleckiej wsi Miedziana Góra w tak zwanych „zielonych płucach Kielc”. Wyścigowy autodrom w sercu Gór Świętokrzyskich otwarto 26 czerwca 1977 roku ale nie od razu miał on obecną długość 4160 metrów. W pierwszym etapie miał on jedynie 3000 metrów. Wewnętrzna, krótka pętla ma długość 1140 metrów, a tor kartingowy 880 metrów. Duża pętla ma 16 zakrętów a najdłuższa prosta jedynie 450 metrów. Ciekawym parametrem jest różnica wysokości: między najwyższym a najniższym miejscem toru jest to 60 metrów. Powoduje to, że oprócz przeciążeń bocznych w zakrętach, poczuć możemy też pionowe na przykład przy wyjeździe z odcinka leśnego na odcinek drogowy. Właśnie, droga. Tor w części przebiega po trasie drogi krajowej nr 74. Żeby możliwe było przejechanie trasy całej dużej pętli trzeba zamknąć drogę łączącą Kielce z Łodzią.

REKLAMA

Zobacz też: Wyścigi na jedną czwartą mili: jak zacząć?

Kielecki tor podobnie jak obiekt w Poznaniu pełni wielorakie funkcje sportowe, kulturalne i handlowo-komercyjne. Odbywają się na nim eliminacje Wyścigowych Mistrzostw Polski (ze względów bezpieczeństwa ostanie tego typu zawody odbyły się 4 lata temu) zarówno samochodów jak i motocykli różnych klas, niezależne wyścigi firmowe. Zloty fanklubów różnych marek samochodowych. Tor Kielce to też „poligon” dla wielu szkół jazdy. Słynna z posiadania w swej stajni wielu potężnych maszyn Szkoła Jazdy Subaru właśnie tutaj przeprowadza swoje szkolenia. Również tor kartingowy jest często wykorzystywany w różnego typu imprezach. Oczywiście jak to na bardzo dużych obiektach w Polsce, nie obędzie się bez giełdy samochodowej – cóż tor musi na siebie zarabiać. Wydatków jest sporo. W tym roku ogłoszono przetarg na przebudowę odcinka leśnego i dwu zakrętów.

Zobacz też: Sensacyjny Kuchar po raz piąty zwycięża w Rajdzie Barbórki (film)

REKLAMA

Asfaltowa nitka to jednak nie wszystko. Tor jest częścią kompleksu Ośrodka Sportowo-Turystycznego "moto-raj". Jest więc camping na 150 przyczep campingowych i 50 namiotów i mieszczący się w kompleksie motel posiadający 15 pokoi trzy i dwuosobowych. Na miejscu jest też kawiarnia i całkiem niezła restauracja. Istnieje możliwość wynajęcia sal konferencyjnych i wykładowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wynajęcie toru nie jest mocno rujnujące dla kieszeni o ile na tor wybierzemy się w kilka – kilkanaście osób. Godzina wynajęcia toru kosztuje 400 złotych. Za obecnośc karetki pogotowia dopłacić trzeba 100 złotych za godzinę, za samochód ratowniczy 600 złotych za godzinę, za obsługę techniczną 100 złotych. Doba wynajęcia toru bez dodatkowych opcji to 3000 złotych.

Zobacz też: Hybrydowe Toyoty wygrały eko-rajd

Przykładowe ceny pokoi w motelu „moto-raj”**:

dwuosobowy – 145 zł/doba ze śniadaniami, trzyosobowy – 220 zł/doba ze śniadaniami, apartament – 270 zł/doba ze śniadaniami, 1 osoba w pokoju dwuosobowym. – 145 zł/doba ze śniadaniem
Parking – 15 zł/doba, garaż – 25 zł/doba

W oddalonych o 10 kilometrów Kielcach ceny są nieco wyższe:

Hotel Łysogóry*** Pokój dwuosobowy 318 złotych za dobę

                                     Pokój trzyosobowy 398 złotych za dobę

Tor Kielce czynny jest siedem dni w tygodniu jednak celem wynajęcia trzeba zamówić termin odpowiednio wcześniej. Z Warszawy dojedziemy trasą E77 do Kielc, gdzie następnie skręcić należy w stronę Łodzi w drogę 74. Odległość Miedzianej Góry od stolicy to 180 kilometrów.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samochód w firmie. Teraz Ford Transit we flocie Truck Care: 20 modeli z zabudową izotermiczną na wynajem krótkoterminowy

Truck Care firma oferująca kompleksowy wynajem pojazdów użytkowych zdecydowała się na powiększenie swojej floty wynajmu krótkoterminowego o kolejne Fordy. Tym razem wybór padł na 20 Transitów z zabudową izotermiczną. Zamówione samochody trafią do oferty najmu krótkoterminowego.

Cyfrowe prawo jazdy: nadchodzą rewolucyjne zmiany dla kierowców w UE [Nowe przepisy]

Będzie cyfrowe prawo jazdy. Nadchodzą rewolucyjne zmiany w przepisach dla kierowców UE. Utrata prawa jazdy w jednym państwie rozciąga się na całą Unię Europejską. 17-letni kierowcy będą jeździli z opiekunami. Początkujący kierowcy otrzymają wyższe kary za łamanie przepisów. Co jeszcze się zmieni? Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Logistyka miejska – niedoceniane narzędzie w zarządzaniu miastem

W wielu polskich miastach, miasteczkach i gminach podejmowanie decyzji urbanistycznych coraz częściej przypomina eksperyment na żywym organizmie. Zamiast opartego na potrzebach mieszkańców, przemyślanego procesu planowania i zarządzania przestrzenią, obserwujemy kopiowanie rozwiązań z europejskich metropolii – bez refleksji, bez analizy lokalnych uwarunkowań, bez udziału społeczności.

CANARD: Fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie znowu uszkodzony. Okoliczności zdarzenia bada Policja

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało, że po raz kolejny został uszkodzony fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie. Przed kolejnym zamontowaniem fotoradaru podjęte zostaną działania, które zmniejszą ryzyko jego ponownego uszkodzenia.

REKLAMA

KGP: 123 383 interwencji, 488 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 123 383 interwencji. Byli wzywani do 488 wypadków drogowych.

BMW ulubioną marką młodych kierowców, ale OC potrafi zaskoczyć ceną

BMW serii 3, szczególnie w wersji sprzed niemal dwóch dekad, to dziś najczęściej wybierany samochód wśród kierowców w wieku 18–25 lat. Jak wynika z danych Rankomat.pl, młodzi użytkownicy dróg zdecydowanie preferują pojazdy dynamiczne, z mocniejszym silnikiem i sportowym charakterem. Jednak ten wybór ma swoją cenę – i to niemałą.

SEAT Arona: ekologia w nieznanym wymiarze. Ryż zamiast na wysypiska trafia na taśmę montażową

SEAT rozpoczyna produkcję modelu SEAT Arona z dwoma elementami wykonanymi z oryzytu – odnawialnego materiału pochodzenia naturalnego, powstającego z produktów ubocznych ryżu. Każdy egzemplarz zawiera 60 gramów ryżu, co przekłada się na roczne zużycie 5 ton surowca, który w innym przypadku trafiłby na wysypiska.

Co Polacy sądzą o Strefach Czystego Transportu?

Zdania na temat SCT są podzielone. Z danych raportu "Ekologiczna motoryzacja w Polsce – wyzwania i kierunki rozwój". wynika, że chociaż ponad 50 proc. Polaków uważa, że Strefy Czystego Powietrza przyczynią się do poprawy zdrowia mieszkańców dużych aglomeracji, to 63 proc. obawia się ich negatywnego wpływu na lokalną gospodarkę.

REKLAMA

Turysto, płać i nie narzekaj! Urzędnik parkuje za darmo, Ty sponsorujesz – nawet w weekendy!

Czy właśnie staliśmy się świadkami kolejnego skoku na kieszeń zmotoryzowanych Polaków? Sejm w błyskawicznym tempie przegłosował zmiany w Ustawie o drogach publicznych, otwierając samorządom drogę do tworzenia śródmiejskich stref płatnego parkowania nawet w małych miejscowościach.

Weekendowy zlot fanów motoryzacji zakończył się interwencjami policji – funkcjonariusze odnotowali ponad 100 wykroczeń

Policjanci mieli ręce pełne roboty. Skontrolowanie fanów na zlocie motoryzacyjnym w Olsztynie w wielu przypadkach skończyło się zatrzymaniem praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i wlepieniem mandatów. Ponadto uczestnicy chcieli zorganizować nielegalny wyścig.

REKLAMA