Samochodem na weekend: Władysławowo
REKLAMA
REKLAMA
Władysławowo to jeden z bardziej popularnych kurortów nadmorskich Polski. Jego geneza nie sięga jednak tak daleko – powstało z połączenia kąpieliska Hallerowo z Wielką Wsią. Miało to miejsce w 1936 roku. Nazwa miasta pochodzi od imienia króla Władysława IV. Proponowana wycieczka opiera się na atrakcjach nie tylko samego „Władka”, lecz także pobliskich kurortów. Dlatego też warto pokonywać tą trasę samochodem, dzięki któremu zobaczymy więcej zabytków, niż robilibyśmy to na piechotę.
REKLAMA
Zobacz również: Samochodem do „Złotych Piasków” - Bułgaria
REKLAMA
Pierwszym punktem wycieczki jest Aleja Gwiazd Sportu. Upamiętnia ona od 2000 roku znakomitych polskich sportowców i trenerów. Na ulicy Żeromskiego umieszczono odlane z brązu gwiazdy, które zostały wmurowane w dwustukilogramowe bloki granitowe. Do plejady gwiazd zaliczają się m.in. : Irena Szewińska, Kazimierz Górski, Władysław Komar, Robert Korzeniowski, Tomasza Gollob, Ryszard Szurkowski, Dariusz Michalczewski etc.
Tuż obok umiejscowiony jest Centralny Ośrodek Sportowy – "Cetniewo" . Ten słynny ośrodek przygotowań olimpijskich, dysponuje świetną bazą rekreacyjno – sportową. Na terenie kompleksu możemy skorzystać z kortów tenisowych, boisk do piłki nożnej, siłowni i gabinetów odnowy biologicznej. Dużym zainteresowaniem cieszą się baseny kąpielowe, wyposażone w zjeżdżalnię i bicze wodne. Jeżeli chcielibyśmy zostać na dłużej w Cetniewie to warto skorzystać z wczasów odchudzających. Innego rodzaju wypoczynek w aktywnej formie to wczasy fitness. W tej ofercie znajdziemy aqua aerobic czy też trening nordic walking.
Zobacz również: Samochodem na weekend: ziemia lubuska cz. II
Dla wielbicieli motoryzacji polecamy Centrum Rozrywki Aktywnej. Znajdziemy tutaj tor oraz szkołę jazdy off-roadu. Ponadto obiekt oferuje także wynajem quadów oraz paintball. Mocnych wrażeń dostarcza lot na spadochronie holowanym przez quada. Jedynym mankamentem Centrum znajdującym się na terenie starej żwirowni jest dostępność tego obiektu tylko w sezonie wakacyjnym.
REKLAMA
Niespełna 9 kilometrów na zachód znajduje się Jastrzębia Góra, która gwarantuje niezapomniane i malownicze widoki. To za sprawą 60 metrowego klifu, który ustawicznie cofa się, zagrażając położonym w pobliżu budynkom. Ze szczytu rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na Morze Bałtyckie. Znajduje się tam również obelisk „Gwiazda Północy”. Wedle najnowszych badań znajduje się w tym miejscu najdalej wysunięty punkt lądowy polski.
Jeśli udamy się 2 km od Jastrzębiej Góry, dotrzemy do Latarni Morskiej Rozewie - im. Stefana Żeromskiego. Położona jest około. 2 km. od centrum Jastrzębiej Góry, jadąc w kierunku Władysławowa. Oprócz wieży widokowej na jej terenie mieści się Muzeum Latarnictwa Morskiego, prezentujące modele latarni morskich.
REKLAMA
REKLAMA