REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samochodem na weekend: okolice Kościerzyny

Kajetan Puszek

REKLAMA

REKLAMA

Kaszuby to świetna propozycja na weekend. Rekomendujemy wycieczkę objazdową po okolicach Kościerzyny. Atrakcje jakie na nas zastaną to m.in. muzeum Hymnu Narodowego w Będominie czy też ferma strusi, położona w miejscowości Garczyn.

Naszą wycieczkę rozpoczniemy od Kościerzyny, znajdującej się w województwie pomorskim. Trasa będzie prowadzić nas przez Będomin, Chrósty, Juszki oraz Garczyn.

REKLAMA

Kościerzyna to malownicza miejscowość, położona nad jeziorami: Gałęźne, Kapliczne oraz Wierzysko. Naturalne bogactwo skłania do aktywnego wypoczynku i rekreacji. Rowery, kajaki, bryczki to atrakcje jakie czekają na przybywających tam turystów. Zimą organizowane kuligi nie należą też do rzadkości. W mieście znajdują się dwa sanktuaria: Matki Bożej Królowej Rodzin oraz Matki Bożej Bolesnej. Funkcjonują one w ramach jednej parafii, co jest precedensem na skalę europejską.

Zobacz również: Samochodem na weekend: rejon Smołdzina

REKLAMA

Jeżeli pojedziemy drogą nr 221, po niespełna 20 minutach dotrzemy do Będomina. Jest to miasto, w którym urodził się Józef Wybicki. W Będominie znajduje się muzeum poświęcone autorowi polskiego hymnu narodowego. W muzeum obejrzymy dwie wystawy stałe: Józef Wybicki i jego epoka oraz Rola Mazurka Dąbrowskiego w kształtowaniu świadomości narodowej Polaków w XIX i XX w. Poza ekspozycją muzealną w sezonie letnim odbywają się tam imprezy plenerowe tj.: „Batalia Napoleońska" oraz "Bieg Mazurka Dąbrowskiego".

Z Będomina jadąc na południowy zachód dojedziemy do miejscowości Chrósty. Znajduje się tam małe, prywatne muzeum maszyn rolniczych i dawnych narzędzi. W tej oryginalnej kolekcji znajdziemy m.in. wiertarkę z XIX wieku. Ekspozycję rekomendujemy głównie tym, którzy nie lubią tłumnie odwiedzanych muzeów o dużych powierzchniach. Jeśli komuś nie przeszkadza właściciel, będący jednocześnie przewodnikiem, to jest to idealna propozycja na weekend spędzony na Kaszubach.

Zobacz również: Wyjazd samochodem do Albanii

REKLAMA

Następnym przystankiem naszej wycieczki są Juszki – mała wieś, położona 19,5 km na południowy wschód od Chróstów. Warto tam pojechać z racji urzekającej zabudowy z przełomu XIX i XX wieku. Główną cechą architektury jest ruralistyczny układ ulic, który jest charakterystyczny dla Kaszub. Wieś wpisana jest do rejestru zabytków nieruchomych województwa pomorskiego. To miejsce urzeka także ze względu na położenie z dala od głównej drogi. Ponadto możemy oddać się tu rekreacji na specjalnej ekologicznej ścieżce edukacyjnej o długości 5 km. Doskonała propozycja na złapanie chwili relaksu z dala od miasta.

22 km dalej znajduje się miejscowość Garczyn. Aby tam dojechać z Juszek należy kierować się trasą 214 w kierunku północnym. W Garczynie znajduje się założona w 1993 roku, pierwsza w Polsce farma strusi. Obecnie znajdziemy tam ponad dwieście okazów dorosłych ptaków. Jedną z atrakcji jest przejażdżka na grzbiecie wielbłąda. Po farmie oprowadzą nas przewodnicy, opowiadający o strusich zwyczajach. W miejscowej restauracji możemy skosztować strusiego mięsa. Dla tradycjonalistów przewidziane zostały także dania kuchni polskiej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy jest możliwe odebranie samochodu za przekroczenie prędkości?

    Czy policjant może zabrać kierowcy samochód za przekroczenie prędkości? Może! Tyle że na razie policjant, ale nie w Polsce. Pójście w tym kierunku w naszym kraju jest jednak możliwe. Trzeba oczywiście na to jeszcze nieco poczekać.

    Prawo jazdy kat. B+. Rodzaj pojazdów, zakres uprawnień

    UE chce majstrować przy prawie jazdy. Nowy pomysł polega na podzieleniu obecnej kategorii B na kategorię B i B+. Stopniowanie uprawnień ma być sposobem na poprawę bezpieczeństwa. Tyle że pomysł wcale bezpiecznie nie brzmi. Sprawdźcie szczegóły.

    Przełomowy projekt Polaka ma szansę pojawić się na ścieżkach rowerowych na całym świecie!

    Uczestnicy ruchu drogowego cieszą się z innowacji, która ma potencjał zmienić ich codzienne podróże i uczynić je bardziej bezpiecznymi. Odpowiedzią na ich rosnące potrzeby jest BikeWatch. Urządzenie to jest skierowane głównie do włodarzy gmin, którzy przekształcają przestrzeń publiczną w celu zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu korzystających z niej mieszkańców. Oficjalna premiera BikeWatch odbyła się 21 września 2023 r. 

    Ile kosztuje kurs redukujący 6 punktów karnych?

    Kurs redukujący 6 punktów karnych powrócił. Kierowcy rzucili się do ośrodków ruchu drogowego w całym kraju, ale zszokowała ich jedna rzecz. Cena szkolenia wzrosła 3-krotnie. WORD-y chyba postanowiły odbić sobie chude lata.

    REKLAMA

    Konfiskata samochodu za przekraczanie prędkości - czy to możliwe?

    Zbliża się termin wejścia w życie przepisów umożliwiających konfiskatę pojazdów za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Podczas gdy władze mają czas na przyjrzenie się ewentualnym konsekwencjom tej nowelizacji, ustawa przegłosowana przez Sejm wciąż wzbudza wiele emocji. Niektórzy właściciele pojazdów obawiają się, że z czasem ten rodzaj kary będzie miał znacznie szersze zastosowanie. Czy w przyszłości może dojść do wprowadzenia w Polsce konfiskaty aut za przekroczenie prędkości, skoro takie przepisy obowiązują od lat w innych krajach Europy?

    Za co zabierają prawo jazdy na 3 miesiące?

    W Polsce są przepisy pozwalające na odbieranie kierowcom prawa jazdy na 3 miesiące. Te działają jednak w ściśle określonych przypadkach. Scenariusze są tak naprawdę trzy. Dziś każdy z nich dokładnie omówię w tym poradniku.

    Naklejka w strefie czystego transportu. Zniknie, zanim się pojawi?

    Naklejka w strefie czystego transportu miała się stać must have. Teraz rządzący wycofują się z tego pomysłu. I choć idą w dobrym kierunku, ten nadal jest problematyczny, ale dla gmin. Bo choć pojawiła się furtka kasująca nalepkę w SCT, ta okazuje się kosztowna.

    Unijne rozporządzenie AFIR. Wyższe wymogi dla infrastruktury ładowania elektryków!

    Rozporządzenie AFIR, przyjęte w lipcu tego roku przez Radę Unii Europejskiej, nakazuje rozbudowanie infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych. Czy Polska jest na to gotowa?

    REKLAMA

    Akcja „Prędkość” w środę 20 września. Drogówka zapowiada wzmożone kontrole

    Policjanci ruchu drogowego będą w środę 20 września prowadzić działania kontrolno-prewencyjne „Prędkość” – poinformował podkom. Marcin Sulik z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Dodał, że działania będą prowadzone w ramach corocznej europejskiej kampanii „Roadpol Safety Day 2023”.

    Odbieranie prawa jazdy seniorom. Przepisy pozwalają na to od lat!

    Wiek i ewentualne choroby robią swoje. Senior może nie nadawać się do prowadzenia pojazdu i to pomimo wielu lat spędzonych za kółkiem. Czy jest zatem możliwość, aby stracił prawo jazdy? Trochę nie, a trochę tak. Są przepisy, które stanowią furtkę. I obowiązują od lat.

    REKLAMA