REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem na weekend: okolice Kościerzyny

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kajetan Puszek
fot. Opel
fot. Opel

REKLAMA

REKLAMA

Kaszuby to świetna propozycja na weekend. Rekomendujemy wycieczkę objazdową po okolicach Kościerzyny. Atrakcje jakie na nas zastaną to m.in. muzeum Hymnu Narodowego w Będominie czy też ferma strusi, położona w miejscowości Garczyn.

Naszą wycieczkę rozpoczniemy od Kościerzyny, znajdującej się w województwie pomorskim. Trasa będzie prowadzić nas przez Będomin, Chrósty, Juszki oraz Garczyn.

REKLAMA

Kościerzyna to malownicza miejscowość, położona nad jeziorami: Gałęźne, Kapliczne oraz Wierzysko. Naturalne bogactwo skłania do aktywnego wypoczynku i rekreacji. Rowery, kajaki, bryczki to atrakcje jakie czekają na przybywających tam turystów. Zimą organizowane kuligi nie należą też do rzadkości. W mieście znajdują się dwa sanktuaria: Matki Bożej Królowej Rodzin oraz Matki Bożej Bolesnej. Funkcjonują one w ramach jednej parafii, co jest precedensem na skalę europejską.

Zobacz również: Samochodem na weekend: rejon Smołdzina

REKLAMA

Jeżeli pojedziemy drogą nr 221, po niespełna 20 minutach dotrzemy do Będomina. Jest to miasto, w którym urodził się Józef Wybicki. W Będominie znajduje się muzeum poświęcone autorowi polskiego hymnu narodowego. W muzeum obejrzymy dwie wystawy stałe: Józef Wybicki i jego epoka oraz Rola Mazurka Dąbrowskiego w kształtowaniu świadomości narodowej Polaków w XIX i XX w. Poza ekspozycją muzealną w sezonie letnim odbywają się tam imprezy plenerowe tj.: „Batalia Napoleońska" oraz "Bieg Mazurka Dąbrowskiego".

Z Będomina jadąc na południowy zachód dojedziemy do miejscowości Chrósty. Znajduje się tam małe, prywatne muzeum maszyn rolniczych i dawnych narzędzi. W tej oryginalnej kolekcji znajdziemy m.in. wiertarkę z XIX wieku. Ekspozycję rekomendujemy głównie tym, którzy nie lubią tłumnie odwiedzanych muzeów o dużych powierzchniach. Jeśli komuś nie przeszkadza właściciel, będący jednocześnie przewodnikiem, to jest to idealna propozycja na weekend spędzony na Kaszubach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Wyjazd samochodem do Albanii

REKLAMA

Następnym przystankiem naszej wycieczki są Juszki – mała wieś, położona 19,5 km na południowy wschód od Chróstów. Warto tam pojechać z racji urzekającej zabudowy z przełomu XIX i XX wieku. Główną cechą architektury jest ruralistyczny układ ulic, który jest charakterystyczny dla Kaszub. Wieś wpisana jest do rejestru zabytków nieruchomych województwa pomorskiego. To miejsce urzeka także ze względu na położenie z dala od głównej drogi. Ponadto możemy oddać się tu rekreacji na specjalnej ekologicznej ścieżce edukacyjnej o długości 5 km. Doskonała propozycja na złapanie chwili relaksu z dala od miasta.

22 km dalej znajduje się miejscowość Garczyn. Aby tam dojechać z Juszek należy kierować się trasą 214 w kierunku północnym. W Garczynie znajduje się założona w 1993 roku, pierwsza w Polsce farma strusi. Obecnie znajdziemy tam ponad dwieście okazów dorosłych ptaków. Jedną z atrakcji jest przejażdżka na grzbiecie wielbłąda. Po farmie oprowadzą nas przewodnicy, opowiadający o strusich zwyczajach. W miejscowej restauracji możemy skosztować strusiego mięsa. Dla tradycjonalistów przewidziane zostały także dania kuchni polskiej.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA