REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samochodem na weekend: Reszel - Kętrzyn - Gierłoż

Kajetan Puszek

REKLAMA

REKLAMA

Reszel, Kętrzyn i Gierłoż to miasta znajdujące się w bliskiej odległości od siebie. Usytuowane są w województwie Warmińsko – Mazurskim.

Jak dojechać?

REKLAMA

Z Łodzi kierujemy się trasą 50 i 57 przez Łowicz, Sochaczew, Płońsk, Ciechanów, Szczytno i Biskupiec. Koszt paliwa do Reszla wyniesie nas 150 złotych. Z Warszawy do Reszla najszybszą drogą jest trasa nr 57 przez Pułtusk, Maków Mazowiecki, Przasnysz, Chorzele, Wielbark, Szczytno, Dźwierzuty, Biskupiec. Trasę pokonamy w niespełna 4 godziny. Z Reszla kierujmy się na południe w stronę Spichrzowa i po przejechaniu 19 km znajdujemy się w Kętrzynie. Z Kętrzyna w stronę południowo - zachodnią tylko 9 kilometrów będzie dzielić nas od Gierłoży. W każdym z tych trzech miejsc czekają na nas niezapomniane atrakcje.

Zobacz również: Szlaki samochodowe: Mamerki - Węgorzewo - Pozezdrze

Co warto zobaczyć w Reszlu?

REKLAMA

Największym zabytkiem Reszla jest zamek biskupów warmińskich. Oprócz muzeum znajduje się tam także galeria sztuki współczesnej i hotel. Nocleg dla dwóch osób kosztuje 280 złotych. Za dwuosobowy apartament będziemy musieli zapłacić 400 złotych. W hotelowej restauracji specjalnością szefa kuchni jest sandacz w migdałach, pieczony w całości oraz kołduny z baraniny. Lokal w centrum Mazur nie może obyć się bez pierogów ruskich. Jeżeli nie musimy opływać w luksusach czterogwiazdkowych hoteli to miejsca w pensjonatach w Reszlu zaczynają się już od 50 złotych za dobę.

Przechadzając się po miejskich zakamarkach nie sposób ominąć gotyckiej fary św. Piotra i Pawła, barokowego kościoła Świętego Krzyża oraz dawnego klasztoru Katarzynek. W sercu reszlowskiego rynku stoi ratusz wzniesiony w stylu klasycystycznym. Wokół krajobraz miejski tworzony jest przez kamieniczki sięgające rodowodem końca XIX wieku.

Atrakcje Kętrzyna i okolic

Wartym uwagi zabytkiem Kętrzyna jest budynek Dawnej Loży Masońskiej, który wzniesiony jest w stylu neogotyckim. Powstał w 1864 roku na potrzeby loży masońskiej „Trzy Bramy Świątyni” i jest jednym z niewielu zachowanych przykładów architektury wolnomularskiej w Polsce.

Kierując się z Kętrzyna drogą nr.594 na południowy zachód dojedziemy do Świętej Lipki. Zaledwie 13.5 kilometra będzie nas dzielić od zespołu klasztornego jezuitów i sanktuarium maryjnego z I połowy XVI wieku. We wnętrzu znajdziemy cudowny obraz Matki Boskiej Świętolipskiej, który przyciąga każdego roku tysiące pątników. We wnętrzu znajduje się również stylizowany pień lipy z figurą Matki Boskiej oraz cenne organy z początku XVIII wieku.

Zobacz również: Samochodem na weekend: Elbląg – Frombork

REKLAMA

Na południowy zachód od centrum Kętrzyna, we wsi Gierłoż, czekają na nas dwie atrakcje. Pierwsza z nich to Park Miniatur Warmii i Mazur, który przedstawia drobiazgowo odtworzone w skali 1:25 miniatury znanych zabytków regionu. Będziemy mogli podziwiać tam m.in. Pałace z Drogoszy i Sztynortu, śluzy Kanału Mazurskiego czy też Zamki : z Reszla, Lidzbarka Warmińskiego i Nidzicy. W ekspozycji znajdują się Wieża Bismarcka z Mrągowa oraz most kolejowy ze Stańczyków. Drugą atrakcją Gierłoży jest kompleks bunkrów „Wilczy Szaniec”, który stanowił w okresie II wojny światowej kwaterę Adolfa Hitlera. Wstęp do muzeum kosztuje 12 złotych, uczniowie za wejście na teren bunkrów zapłacą o połowę mniej. Zwiedzanie obiektu dostępne jest od godziny 8 rano do wieczora.

Na terenie kompleksu będziemy mogli skorzystać z hotelu, w którym pokój jednoosobowy ze śniadaniem kosztuje 70 zł. Jeśli będziemy szukali noclegu dla 3 lub 4 osobowej rodziny to będzie to wydatek nie mniejszy niż 140 złotych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ile czasu można przechowywać paliwo?

    Zakupowy szał na stacjach paliwowych trwa. Kierowcy leją tańszy olej napędowy i benzynę do kanistrów i baniek. Czy wiedzą jednak ile czasu można przechowywać paliwo w takich pojemnikach? I w jakich warunkach należy to zrobić, aby nie łamać przepisów?

    Kierowca dostał mandat przed 17 września. Zapłacił go po 17 września. Przedawnienie punktów po roku czy dwóch?

    Kierowcy mają wątpliwości dotyczące zastosowania przepisów skracających okres przedawnienia punktów karnych do roku. Wątpliwości te postanowiłem zatem rozwiać. Sytuacja modelowa na dziś brzmi: kierowca dostał mandat przed 17 września, ale zapłacił go po 17 września. Co z punktami i ich przedawnieniem? Jaki termin go obowiązuje?

    Więzienie za tablice rejestracyjne. Nowe przepisy już obowiązują w Polsce

    Legislatorzy nie chcieli bawić się w półśrodki. Osoba, która będzie majstrować przy tablicach rejestracyjnych, może na 5 lat trafić do więzienia. Co jednak to majstrowanie oznacza w praktyce? Sprawdziliśmy to.

    Koniec używanych instalacji LPG? A to dopiero początek nowelizacji

    Rządzący przygotowali kolejną zmianę dla aut z LPG. Od teraz będą musiały być wyposażane w dodatkową tabliczkę. Kogo dotyczy ten wymóg? I kiedy wejdzie w życie? Poszukajcie odpowiedzi w naszym materiale.

    REKLAMA

    PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

    Są trzy wytłumaczenia dlaczego PKN Orlen sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. Nie każde postępowanie zarządu spółki wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

    Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

    Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

    Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

    Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

    Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

    Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

    REKLAMA

    Fałszywy mandat od straży miejskiej. Nowy sposób złodziei w Warszawie

    Wezwanie od straży miejskiej wygląda łudząco realistycznie. Prawdziwe jednak nie jest. Fakt, że dokument sporządzili oszuści, a nie strażnicy miejscy, zdradza kilka rzucających się w oczy detali. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak nie dać się oszukać.

    Wracają kontrole na granicy ze Słowacją. Czy twoje auto też skontrolują?

    Na granicy między Polską a Słowacją ponownie pojawią się strażnicy graniczni. Ci nie będą obserwować ruchu, a zatrzymywać pojazdy i je kontrolować. Na jakich autach się skupią i co ma na celu przywrócenie kontroli granicznych? O tym w tym materiale.

    REKLAMA