Samochodem na weekend: Reszel - Kętrzyn - Gierłoż
REKLAMA
REKLAMA
Jak dojechać?
REKLAMA
Z Łodzi kierujemy się trasą 50 i 57 przez Łowicz, Sochaczew, Płońsk, Ciechanów, Szczytno i Biskupiec. Koszt paliwa do Reszla wyniesie nas 150 złotych. Z Warszawy do Reszla najszybszą drogą jest trasa nr 57 przez Pułtusk, Maków Mazowiecki, Przasnysz, Chorzele, Wielbark, Szczytno, Dźwierzuty, Biskupiec. Trasę pokonamy w niespełna 4 godziny. Z Reszla kierujmy się na południe w stronę Spichrzowa i po przejechaniu 19 km znajdujemy się w Kętrzynie. Z Kętrzyna w stronę południowo - zachodnią tylko 9 kilometrów będzie dzielić nas od Gierłoży. W każdym z tych trzech miejsc czekają na nas niezapomniane atrakcje.
Zobacz również: Szlaki samochodowe: Mamerki - Węgorzewo - Pozezdrze
Co warto zobaczyć w Reszlu?
REKLAMA
Największym zabytkiem Reszla jest zamek biskupów warmińskich. Oprócz muzeum znajduje się tam także galeria sztuki współczesnej i hotel. Nocleg dla dwóch osób kosztuje 280 złotych. Za dwuosobowy apartament będziemy musieli zapłacić 400 złotych. W hotelowej restauracji specjalnością szefa kuchni jest sandacz w migdałach, pieczony w całości oraz kołduny z baraniny. Lokal w centrum Mazur nie może obyć się bez pierogów ruskich. Jeżeli nie musimy opływać w luksusach czterogwiazdkowych hoteli to miejsca w pensjonatach w Reszlu zaczynają się już od 50 złotych za dobę.
Przechadzając się po miejskich zakamarkach nie sposób ominąć gotyckiej fary św. Piotra i Pawła, barokowego kościoła Świętego Krzyża oraz dawnego klasztoru Katarzynek. W sercu reszlowskiego rynku stoi ratusz wzniesiony w stylu klasycystycznym. Wokół krajobraz miejski tworzony jest przez kamieniczki sięgające rodowodem końca XIX wieku.
Atrakcje Kętrzyna i okolic
Wartym uwagi zabytkiem Kętrzyna jest budynek Dawnej Loży Masońskiej, który wzniesiony jest w stylu neogotyckim. Powstał w 1864 roku na potrzeby loży masońskiej „Trzy Bramy Świątyni” i jest jednym z niewielu zachowanych przykładów architektury wolnomularskiej w Polsce.
Kierując się z Kętrzyna drogą nr.594 na południowy zachód dojedziemy do Świętej Lipki. Zaledwie 13.5 kilometra będzie nas dzielić od zespołu klasztornego jezuitów i sanktuarium maryjnego z I połowy XVI wieku. We wnętrzu znajdziemy cudowny obraz Matki Boskiej Świętolipskiej, który przyciąga każdego roku tysiące pątników. We wnętrzu znajduje się również stylizowany pień lipy z figurą Matki Boskiej oraz cenne organy z początku XVIII wieku.
Zobacz również: Samochodem na weekend: Elbląg – Frombork
REKLAMA
Na południowy zachód od centrum Kętrzyna, we wsi Gierłoż, czekają na nas dwie atrakcje. Pierwsza z nich to Park Miniatur Warmii i Mazur, który przedstawia drobiazgowo odtworzone w skali 1:25 miniatury znanych zabytków regionu. Będziemy mogli podziwiać tam m.in. Pałace z Drogoszy i Sztynortu, śluzy Kanału Mazurskiego czy też Zamki : z Reszla, Lidzbarka Warmińskiego i Nidzicy. W ekspozycji znajdują się Wieża Bismarcka z Mrągowa oraz most kolejowy ze Stańczyków. Drugą atrakcją Gierłoży jest kompleks bunkrów „Wilczy Szaniec”, który stanowił w okresie II wojny światowej kwaterę Adolfa Hitlera. Wstęp do muzeum kosztuje 12 złotych, uczniowie za wejście na teren bunkrów zapłacą o połowę mniej. Zwiedzanie obiektu dostępne jest od godziny 8 rano do wieczora.
Na terenie kompleksu będziemy mogli skorzystać z hotelu, w którym pokój jednoosobowy ze śniadaniem kosztuje 70 zł. Jeśli będziemy szukali noclegu dla 3 lub 4 osobowej rodziny to będzie to wydatek nie mniejszy niż 140 złotych.
REKLAMA
REKLAMA