REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem na weekend: Reszel - Kętrzyn - Gierłoż

Kajetan Puszek
Kraina Tysiąca Jezior w województwie Warmińsko-Mazurskim kryje w sobie wiele tajemnic z czasów Drugiej Wojny Światowej.
Kraina Tysiąca Jezior w województwie Warmińsko-Mazurskim kryje w sobie wiele tajemnic z czasów Drugiej Wojny Światowej.

REKLAMA

REKLAMA

Reszel, Kętrzyn i Gierłoż to miasta znajdujące się w bliskiej odległości od siebie. Usytuowane są w województwie Warmińsko – Mazurskim.

Jak dojechać?

REKLAMA

Z Łodzi kierujemy się trasą 50 i 57 przez Łowicz, Sochaczew, Płońsk, Ciechanów, Szczytno i Biskupiec. Koszt paliwa do Reszla wyniesie nas 150 złotych. Z Warszawy do Reszla najszybszą drogą jest trasa nr 57 przez Pułtusk, Maków Mazowiecki, Przasnysz, Chorzele, Wielbark, Szczytno, Dźwierzuty, Biskupiec. Trasę pokonamy w niespełna 4 godziny. Z Reszla kierujmy się na południe w stronę Spichrzowa i po przejechaniu 19 km znajdujemy się w Kętrzynie. Z Kętrzyna w stronę południowo - zachodnią tylko 9 kilometrów będzie dzielić nas od Gierłoży. W każdym z tych trzech miejsc czekają na nas niezapomniane atrakcje.

Zobacz również: Szlaki samochodowe: Mamerki - Węgorzewo - Pozezdrze

Co warto zobaczyć w Reszlu?

REKLAMA

Największym zabytkiem Reszla jest zamek biskupów warmińskich. Oprócz muzeum znajduje się tam także galeria sztuki współczesnej i hotel. Nocleg dla dwóch osób kosztuje 280 złotych. Za dwuosobowy apartament będziemy musieli zapłacić 400 złotych. W hotelowej restauracji specjalnością szefa kuchni jest sandacz w migdałach, pieczony w całości oraz kołduny z baraniny. Lokal w centrum Mazur nie może obyć się bez pierogów ruskich. Jeżeli nie musimy opływać w luksusach czterogwiazdkowych hoteli to miejsca w pensjonatach w Reszlu zaczynają się już od 50 złotych za dobę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przechadzając się po miejskich zakamarkach nie sposób ominąć gotyckiej fary św. Piotra i Pawła, barokowego kościoła Świętego Krzyża oraz dawnego klasztoru Katarzynek. W sercu reszlowskiego rynku stoi ratusz wzniesiony w stylu klasycystycznym. Wokół krajobraz miejski tworzony jest przez kamieniczki sięgające rodowodem końca XIX wieku.

Atrakcje Kętrzyna i okolic

Wartym uwagi zabytkiem Kętrzyna jest budynek Dawnej Loży Masońskiej, który wzniesiony jest w stylu neogotyckim. Powstał w 1864 roku na potrzeby loży masońskiej „Trzy Bramy Świątyni” i jest jednym z niewielu zachowanych przykładów architektury wolnomularskiej w Polsce.

Kierując się z Kętrzyna drogą nr.594 na południowy zachód dojedziemy do Świętej Lipki. Zaledwie 13.5 kilometra będzie nas dzielić od zespołu klasztornego jezuitów i sanktuarium maryjnego z I połowy XVI wieku. We wnętrzu znajdziemy cudowny obraz Matki Boskiej Świętolipskiej, który przyciąga każdego roku tysiące pątników. We wnętrzu znajduje się również stylizowany pień lipy z figurą Matki Boskiej oraz cenne organy z początku XVIII wieku.

Zobacz również: Samochodem na weekend: Elbląg – Frombork

REKLAMA

Na południowy zachód od centrum Kętrzyna, we wsi Gierłoż, czekają na nas dwie atrakcje. Pierwsza z nich to Park Miniatur Warmii i Mazur, który przedstawia drobiazgowo odtworzone w skali 1:25 miniatury znanych zabytków regionu. Będziemy mogli podziwiać tam m.in. Pałace z Drogoszy i Sztynortu, śluzy Kanału Mazurskiego czy też Zamki : z Reszla, Lidzbarka Warmińskiego i Nidzicy. W ekspozycji znajdują się Wieża Bismarcka z Mrągowa oraz most kolejowy ze Stańczyków. Drugą atrakcją Gierłoży jest kompleks bunkrów „Wilczy Szaniec”, który stanowił w okresie II wojny światowej kwaterę Adolfa Hitlera. Wstęp do muzeum kosztuje 12 złotych, uczniowie za wejście na teren bunkrów zapłacą o połowę mniej. Zwiedzanie obiektu dostępne jest od godziny 8 rano do wieczora.

Na terenie kompleksu będziemy mogli skorzystać z hotelu, w którym pokój jednoosobowy ze śniadaniem kosztuje 70 zł. Jeśli będziemy szukali noclegu dla 3 lub 4 osobowej rodziny to będzie to wydatek nie mniejszy niż 140 złotych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA