REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Szlaki samochodowe: Mamerki - Węgorzewo - Pozezdrze

Kajetan Puszek
fot. Hyundai
fot. Hyundai

REKLAMA

REKLAMA

Proponujemy trasę , która zaznajomi nas z zakątkami Węgorzewa i okolic. Przemierzając wąskie drogi województwa, odwiedzimy m.in. bunkry w Mamerkach czy też kwaterę Heinricha Himmlera.

Jak dojechać?

REKLAMA

Z Przemyśla trasą 19 i 63 przez Leżajsk, Lublin, Siedlce, Łomżę, Pisz i Giżycko. Odcinek mierzy 612 km i pokonamy go w niespełna 10 godzin.

Ze Szczecina najszybciej dojedziemy trasą E22 przez Chojnice, Stargard Szczeciński, Elbląg i Bartoszyce. Odległość trasy wynosi 566 km. 

Trasę wycieczki samochodowej rozpoczynamy w Mamerkach, usytuowanych ok. 8 kilometrów od Węgorzewa. Znajdziemy tam kompleks bunkrów, który jest równie okazały jak ten usytuowany w pobliskiej Gierłoży. Perłą kompleksu w Mamerkach jest bunkier „Gigant”, który był zamieszkiwany przez Adolfa Hitlera podczas wojny. Przetrwały tam wszystkie bunkry, które mieszczą się na 250 hektarach. Cenny zabytek znajduje się 4 kilometry od kompleksu. Podążając wzdłuż Kanału Mazurskiego dojdziemy do śluzy w Leśniewie Górnym, która posiada komorę o głębokości 21 m, szerokości 7,5 m, długości 46 metrów.

Zobacz również: Beskid Śląski: Malinowska Skała

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Następnie kierujemy się trasą nr 650 na południowy wschód i po ok. 50 minutach jazdy znajdujemy się już w Węgorzewie. Węgorzewo to mazurski kurort, który jest jednocześnie jednym z bardziej znanych portów osławionych przez żeglarzy. Przystań, położona nad Kanałem Węgorzewskim, jest najbardziej na północ wysuniętym portem na terenie Wielkich Jezior Mazurskich. W niewielkiej odległości znajduje się także przystań statków pasażerskich. Krzyżacki zamek zalicza się także do ciekawych atrakcji miasta. Powstał on pod koniec XIV wieku a obecny kształt uzyskał w wieku XVIII. W XIX wieku służył jako sąd oraz więzienie.

Na południowy wschód od Węgorzewa, 11.6 km dalej znajduje się Pozezdrze. Jest to kolejna mazurska miejscowość, która posiada na swoim terenie bunkry po II wojnie światowej. Możemy dostać się tutaj bezpośrednio z Mamerek drogą nr 63, co zajmie nam godzinę czasu. Pozezdrzu znajdziemy kwaterę Heinricha Himmlera – głównego dowódcy SS „Hochwald” składa się z 9 obiektów: 5 schronów, podziemnego garażu dwóch ceglanych wartowni oraz specjalnego schronu.

Zobacz również: Beskid Śląski – Skrzyczne

REKLAMA

W powiecie kętrzyńskim k. Srokowa znajduje się jedna z 240 wież, postawionych w latach 1869-1934 na cześć Ottona von Bismarcka, kanclerza Rzeszy Niemieckiej. Jest to jedna z 17 wież zachowanych na terenie Polski. Sztynort, położony na północny zachód od Węgorzewa, jest jednym z bardziej znanych portów jachtowych na Mazurach. Usytuowany jest nad Jeziorem Sztynorckim, na półwyspie pomiędzy jeziorami Dargin, Kirsajty i Mamry. W centrum wsi wartym uwagi jest pałac wybudowany przez rodzinę von Lehndorf, pod koniec XVII wieku. Za pałacem możemy oglądać park krajobrazowy z pozostałościami herbaciarni i kaplicy. Po drugiej stronie jeziora znajduje się kaplica.

3 osobowy pokój w pensjonacie w centrum Sztynortu kosztuje od 199 do 240 złotych. Za taką cenę możemy liczyć na bardzo dobry standard oraz na śniadanie wliczone w cenę pokoju. Dzieci do 3 lat przebywające w pokoju rodziców są przyjmowane bezpłatnie. Za dzieci w wieku od 3 do 12 lat mieszkające w pokoju rodziców, pobiera się płatność w wysokości 50% normalnej ceny. Jeżeli podróżujemy z dzieckiem powyżej 12 lat, to nie objęte jest ono już upustem. Za psa i kota należy uiścić dodatkową opłatę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Automatyczny zwrot prawa jazdy. 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

REKLAMA

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

REKLAMA