REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Szlaki samochodowe: Mamerki - Węgorzewo - Pozezdrze

Kajetan Puszek
fot. Hyundai
fot. Hyundai

REKLAMA

REKLAMA

Proponujemy trasę , która zaznajomi nas z zakątkami Węgorzewa i okolic. Przemierzając wąskie drogi województwa, odwiedzimy m.in. bunkry w Mamerkach czy też kwaterę Heinricha Himmlera.

Jak dojechać?

REKLAMA

Z Przemyśla trasą 19 i 63 przez Leżajsk, Lublin, Siedlce, Łomżę, Pisz i Giżycko. Odcinek mierzy 612 km i pokonamy go w niespełna 10 godzin.

Ze Szczecina najszybciej dojedziemy trasą E22 przez Chojnice, Stargard Szczeciński, Elbląg i Bartoszyce. Odległość trasy wynosi 566 km. 

Trasę wycieczki samochodowej rozpoczynamy w Mamerkach, usytuowanych ok. 8 kilometrów od Węgorzewa. Znajdziemy tam kompleks bunkrów, który jest równie okazały jak ten usytuowany w pobliskiej Gierłoży. Perłą kompleksu w Mamerkach jest bunkier „Gigant”, który był zamieszkiwany przez Adolfa Hitlera podczas wojny. Przetrwały tam wszystkie bunkry, które mieszczą się na 250 hektarach. Cenny zabytek znajduje się 4 kilometry od kompleksu. Podążając wzdłuż Kanału Mazurskiego dojdziemy do śluzy w Leśniewie Górnym, która posiada komorę o głębokości 21 m, szerokości 7,5 m, długości 46 metrów.

Zobacz również: Beskid Śląski: Malinowska Skała

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Następnie kierujemy się trasą nr 650 na południowy wschód i po ok. 50 minutach jazdy znajdujemy się już w Węgorzewie. Węgorzewo to mazurski kurort, który jest jednocześnie jednym z bardziej znanych portów osławionych przez żeglarzy. Przystań, położona nad Kanałem Węgorzewskim, jest najbardziej na północ wysuniętym portem na terenie Wielkich Jezior Mazurskich. W niewielkiej odległości znajduje się także przystań statków pasażerskich. Krzyżacki zamek zalicza się także do ciekawych atrakcji miasta. Powstał on pod koniec XIV wieku a obecny kształt uzyskał w wieku XVIII. W XIX wieku służył jako sąd oraz więzienie.

Na południowy wschód od Węgorzewa, 11.6 km dalej znajduje się Pozezdrze. Jest to kolejna mazurska miejscowość, która posiada na swoim terenie bunkry po II wojnie światowej. Możemy dostać się tutaj bezpośrednio z Mamerek drogą nr 63, co zajmie nam godzinę czasu. Pozezdrzu znajdziemy kwaterę Heinricha Himmlera – głównego dowódcy SS „Hochwald” składa się z 9 obiektów: 5 schronów, podziemnego garażu dwóch ceglanych wartowni oraz specjalnego schronu.

Zobacz również: Beskid Śląski – Skrzyczne

REKLAMA

W powiecie kętrzyńskim k. Srokowa znajduje się jedna z 240 wież, postawionych w latach 1869-1934 na cześć Ottona von Bismarcka, kanclerza Rzeszy Niemieckiej. Jest to jedna z 17 wież zachowanych na terenie Polski. Sztynort, położony na północny zachód od Węgorzewa, jest jednym z bardziej znanych portów jachtowych na Mazurach. Usytuowany jest nad Jeziorem Sztynorckim, na półwyspie pomiędzy jeziorami Dargin, Kirsajty i Mamry. W centrum wsi wartym uwagi jest pałac wybudowany przez rodzinę von Lehndorf, pod koniec XVII wieku. Za pałacem możemy oglądać park krajobrazowy z pozostałościami herbaciarni i kaplicy. Po drugiej stronie jeziora znajduje się kaplica.

3 osobowy pokój w pensjonacie w centrum Sztynortu kosztuje od 199 do 240 złotych. Za taką cenę możemy liczyć na bardzo dobry standard oraz na śniadanie wliczone w cenę pokoju. Dzieci do 3 lat przebywające w pokoju rodziców są przyjmowane bezpłatnie. Za dzieci w wieku od 3 do 12 lat mieszkające w pokoju rodziców, pobiera się płatność w wysokości 50% normalnej ceny. Jeżeli podróżujemy z dzieckiem powyżej 12 lat, to nie objęte jest ono już upustem. Za psa i kota należy uiścić dodatkową opłatę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

REKLAMA

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

W 2024 r. wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Podsumowanie roku na polskich drogach

Komenda Główna Policji opublikowała wstępne dane dotyczące roku 2024 na polskich drogach. Wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych zmalała.

REKLAMA

Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych? Czy ważna jest kolejność?

Chyba większość kierowców spotkała sytuacja, w której nie mogli odpalić auta z powodu rozładowanego akumulatora. Czasem wystarczy noc z przymrozkami, aby samochód przestał współpracować. Z pomocą przychodzą wtedy kable rozruchowe i pojazd "dawca". Jak prawidłowo podłączyć kable, aby bezpiecznie odpalić auto? Podpowiadamy.

Rok 2024 w motoryzacji. Zmiany, wyzwania i przełomowe momenty

Rok 2024 przyniósł kluczowe zmiany i wyzwania dla przemysłu motoryzacyjnego. Zaostrzone regulacje, jak Fit for 55 i AFIR, przyspieszają przejście na elektromobilność, podczas gdy spadające zainteresowanie elektrykami, rosnąca konkurencja z Chin i niedostateczna infrastruktura ładowania utrudniają rozwój tego sektora. Eksperci podsumowują najważniejsze wydarzenia i trendy, które ukształtowały rynek motoryzacyjny w minionym roku, oraz dzielą się prognozami na przyszłość.

REKLAMA