Kujawsko – pomorskie: Kruszwica
REKLAMA
REKLAMA
Co warto zobaczyć?
REKLAMA
Jednym z całej gamy zabytków Kruszwicy, pochodzących jeszcze z czasów piastowskich, jest Mysia Wieża. XIV - wieczny monument wznosi się u nasady Półwyspu Rzępowskiego. Drugim zabytkiem godnym uwagi jest Kolegiata p.w. Ap. św. Piotra i Pawła. Jest to jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej w Europie. Nie możemy zapomnieć również o kruszwickiej starówce, która położona jest na wschodnim brzegu Gopła. Jej zabudowa pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. W Kruszwicy wartym uwagi zabytkiem jest także kościół św. Teresy, który został wybudowany w stylu późnoklasycystycznym.
Zobacz również: Samochodem po Mazurach: Wojnowo koło Ukty
Historia
REKLAMA
Pierwsze ślady osadnictwa na terenie Kruszwicy znajdujemy już w epoce kamienia (ok. 10 000 r. p.n.e). Epoka brązu oznaczała dla tego terenu ekspansję ludności łużyckiej. Ok. 500-400 r. p.n.e, w epoce żelaza, na tym terytorium rozciągała się wyspa. Na miejscu dzisiejszego Półwyspu Rzępowskiego goplanie zbudowali warowny gród.
W średniowieczu o dużym znaczeniu Kruszwicy zadecydował fakt położenia nieopodal szlaku bursztynowego. W X i XI wieku Kruszwica była znaczącym ośrodkiem miejskim, w którym rezydowali królowie i książęta polscy. W 1096 roku gród został spalony przez Władysława Hermana.
Zobacz również: Tylko dla nurków: Arabella w Mamrach Północnych cz. I
REKLAMA
REKLAMA